Review-1Z Einszett Leather Care

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Review-1Z Einszett Leather Care

    Pentru ca am tot incercat sa gasesc un produs de curatat pielea care sa fie ieftin rapid si eficient, va prezint in continuare Einszett Leather Care.

    Desi menirea acestui produs era sa protejeze o sa vedeti mai jos ca face treaba buna chiar si la curatat.

    Cateva informatii legate de acest produs:
    Ambalaj: Sticla din plastic negru, cu picurator
    Eticheta: Frumoasa/Durabila( nu stiu daca are vreo importanta)
    Consistenta: Lotiune
    Culoare: Alba, asemanatoare cu crema doina de maini
    Aroma: Putin greu de descris (O aroma care inspira curatenia cu putin miros de masina noua si bineinteles de piele)

    Marimea: 250 ml
    Pret: 39 RON
    Unde il gasim? ( www.1-z.ro)

    Pret Per 100 ml: 15,6 RON

    Ingredientele folosite pentru fabricarea acestui produs:
    5-15% aliphatic hydrocarbons, 1-5% Emulator, 5-15% wax, 5-15% polymer, perfumes, Methylisothiazolinone, Benzisothiazolinone, linalool

    Produse aditionale folosite:
    1.- Perie pentru curatarea suprafetelor din piele

    2.- Lavete de microfibra pentru uz general
    3.- Aplicatoare galbene din spuma pentru aplicarea produsului


    Inainte de aplicarea produsului:
    1.- Agitatie bine sticla din cand in cand

    Metode de aplicare si observatii: avem mai jos o masina ingrijita si una foarte murdara pentru a pune in valoare calitatile/slabiciunile acestui produs

    Masina #1 (aceasta masina avea pielea ingrijita)


    Cei de la Einszett spun sa folosim o laveta de microfibra cand incepem operatiunea probabil datorita faptului ca acest produs curata in prima faza dupa care protejeaza. Pe pielea din masina #1, s-a folosit un aplicator de spuma galbena deoarece pielea era deja destul de curata. Din ce am vazut insa la vehiculul de mai jos este mai bine sa folosim o laveta de microfibra pentru a curata pielea si abia apoi aplicatorul de spuma pentru protectie. In orice caz se pare ca produsul si-a dovedit eficienta nefiind probleme. Am agitat bine sticla dupa care am aplicat un bob de marimea unei monede de 50 de bani pe un aplicator de spuma. Am intins crema pe scaunul soferului folosind miscari circulare pana ce produsul a devenit translucid si nu se mai vedea nici un pic de crema alba pe scaun, in acelasi timp am observat ca pielea de pe scaun capatase un aspect catifelat ca atunci cand te dai cu crema doina pe mana. Am mers mai departe catre spatarul scaunului, pe cotiera si pe spatele scaunului. Deja trecusera cateva minute bune asa ca am luat laveta de microfibra si am sters bine prima sectiunea unde a fost aplicat produsul, avand multa grija sa curata bine la imbinari, dar folosind miscari perpendiculare sensului cusaturilor. Am trecut mai departe la usi, volan, schimbator, si in cele din urma la scaunul pasagerului. Am curatat doar jumatate din scaunul pasagerului lasand sa se vada o imagine inainte/dupa. Pielea pare mai curata si mai moale chiar si intr-o masina deja ingrijita, sigur diferenta nu este enorma insa se observa. Cu siguranta este foarte usor de aplicat si inlaturat. Lasa pielea curata si da un plus de imagine.

    In cele ce urmeaza am pus pozele cu procesul de la prima masina, scuze dar datorita blitzului pielea neagra este putin gri

    Produsul


    Scaunul pasagerului inainte de tratament


    Scaunul pasagerului dupa aplicare


    Spatarul scaunului inainte


    Spatarul scaunului dupa

    Interiorul masinii

    Scaunul pasagerului 50%/50%

    Scaunul pasagerului 50/50 de aproape

    Panoul usii

    Volanul


    Masina #2 (pielea a fost neglijata)
    Aici am mers exact pe instructiunile producatorului. Dupa numai cateva treceri cu laveta de microfibra era clar ca aceasta piele este foarte afectata si o sa fie necesar ajutorul periei speciale. Am turnat lotiune mai multa si am trecut la frecat pielea cu ajutorul periei speciale. A fost atat de mizerabila incat a trebuit sa curat la robinet peria si laveta intre aplicari. Am aplicat aproximativ 2 capacele de lotiune pentru o zona cu marimea de 25 cu 45 de cm. Era evident pielea de pe aceasta masina era foarte afectata era evident ca e posibil sa folosim toata sticla pentru aceasta masina. Am sters cu o laveta mizeria, dupa care am mai aplicat un strat pentru protectie. Dupa aplicare am sters excesul cu o laveta si am facut poze 50/50. Dupa care am pus la spalat laveta si peria.

    Aveti mai jos poze cu pielea extrem de murdara: Da aceasta piele chiar a devenit gri din cauza mizeriei, nu din cauza blitzului

    Inainte

    Cavaleria in ajutor

    50/50

    50/50 de aproape


    Ce este Beton:
    1.- Usor de aplicat
    2.- Aplicare intr-un singur pas daca pielea nu este extrem de murdara (Curata si protejeaza dintr-o singura trecere)
    3.- Curata cusaturile foarte frumos fara sa lase reziduri
    4.- Un bun produs pentru curatare, mai ales daca stam sa ne gandim ca acest produs a fost conceput dupa ingredientele lui sa protejeze
    5.- Lasa pielea moale dar nu alunecoasa
    6.- Lasa un miros de masina noua in urma

    Ce este Moloz:
    1.- Inca nu imi dau seama, poate pretul? Desi fiind un produs all-in-one, nu ar trebuie sa fie
    2. - Din ce imi dau seama toate produsele care actioneaza ca un dressing asupra pielii au dezavantaj, pielea nu mai respira corect. Deci trageti singuri concluziile



    Observatii suplimentare:
    1.- Cand vreti sa curatati o piele foarte neglijata folositi un produs dedicat pentru operatiunea de curatare, este cel mai usor asa. Nu neaparat pentru ca acest produs nu curata si pentru faptul ca e pacat sa folosim produsul acesta de mai multe ori pentru a obtine un rezultat care se poate obtine mai ieftin cu alt produs dedicat
    2.- Cu siguranta este u produs bun pentru incepatori dar si pentru profesionisti, nu necesita x ore ca sa curete, deci salvam timp. .
    3.- Methylisothiazolinone: este asa cum ati citit si pe wikipedia un conservant care protejeaza de bacterii formula produsului pentru a putea oferi aceeasi calitate si performanta pe tot timpul folosirii lui.

    Va multumesc,

    Astept criticile/corectiile de rigoare.

    Tutorialul este adaptat si tradus de pe http://www.autogeekonline.net. Multumesc

    Last edited by crististreulea; 18 April 2010, 00:50.

  • #2
    e bine de stiut... dar la cata piele are loganul..
    Last edited by crististreulea; 4 January 2010, 22:00.
    sigpic

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google