Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si discurile? Tot marci variate?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Discurile n-au nici un insemn, nu stiu ce marca sunt. Atat ca-s "moi" . Mi le-au uzat aiurea niste placute Bosch, si-au revenit apoi cu Valeo.

      Comment


      • @mr.k : franeaza bine cu placutele astea?
        cum ai descrie franarea raportat la placutele cu care a venit masina? (50%, 80%, 100%?)

        Comment


        • azi am schimbat placutele de frana. le-am tinut de la 0 - 58400 km. va las pe voi sa apreciati cum arata si daca mai puteam sa le tin, dar am vrut sa profit de oferta de la dacia. si asa am montat placute in cutie Renault, pe care nu scrie nici o firma, cei de la mecanica ziceau ca sunt TEXTAR. deocamdata frana tine asa si asa. cele cu care a venit masina erau FERODO
          exista placute de frana speciale pentru ABS?
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • Nu exista placute speciale pentru ABS.
            Dupa cum arata in poze, le mai tineai 5000 km minim, la acelasi stil de mers.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • @bogdan_1984: se observa vreo diferenta de uzura intre placuta din interior si cea din exterior?
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Salut, azi am fost la dealerul de la Buzau pentru o verificare la frane. Dupa 35.000 km, placutele mele sunt uzate la jumatate, discurile arata foarte bine, mecanicul a administrat si spray pentru desparafuire, deci mai pot merge linistit 10.000 km. In privinta brandului, mi-am aruncat un ochi pe placute, fiind foarte curios, si sunt marca Ferodo.

                Comment


                • Limita de uzura pentru placute este de 6 mm incluzand suportul metalic. Eu pana acum nu am avut uzura diferita interior/exerior la placute la nici una din masini.
                  sigpic

                  Comment


                  • am mai observat ca placutele erau mai uzate in partea de sus decat in partea de jos. in pozele de mai sus este una si aceeasi placuta.
                    Originally posted by Niki B View Post
                    @bogdan_1984: se observa vreo diferenta de uzura intre placuta din interior si cea din exterior?
                    nu exista diferente de uzura intre placute. toate sunt uzate la fel
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by mariusnicolae View Post
                      @mr.k : franeaza bine cu placutele astea?
                      cum ai descrie franarea raportat la placutele cu care a venit masina? (50%, 80%, 100%?)
                      Franeaza aproape la fel ca si cu cele din fabrica. Sa zicem 90%. Oricum, mult mai bine decat cu Bosch.

                      Comment


                      • Aş vrea să iau plăcuţe de la Coasta de Est, ştie cineva ceva de ei, sunt serioşi, au piese de calitate ?
                        sigpic

                        Comment


                        • am luat ieri cu garantie de origine Renault placuteTextar la 130 lei din magazin, (pachetul cu referinta RENAULT:7711130071) din magazin (zona Bucurestii Noi - bd. Gloria x Jiului)
                          sigpic
                          Ambition 1.5 dc

                          Comment


                          • vad ca din ce in ce mai multa lume pune textar/// e de bn cred

                            Comment


                            • Tot aici la placute revin si eu cu o intrebare: Pe loganul meu Laureate, discurile de frana sunt de 238 mm (deci nasol). Daca pun discuri pline de 259 mm se potrivesc cu actualii etrieri sau trebuie schimbati, iar daca trebuie schimbati mai bine ma reorientez spre discuri ventilate.

                              Comment


                              • chiar daca discul plin de 259mm ar avea loc in etrier, in mod cert vor trebui schimbati etrierii daca vrei alta marime de disc pentru ca placutele vor calca cu 1 cm sub buza discurilor iar franarea va fi la fel ca si cu discul de 238mm
                                sigpic
                                Ambition 1.5 dc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google