Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca cumpar etrieri de VAN, stiu ca si placutele de frana sunt mai mari, dar am inteles ca discul ventilat pt VAN e mai gros, adica are vreo 22 de mm in loc de 20 mm cat au cele ventilate de pe Logan berlina sau MCV...e adevarat sau se potrivesc discurile ventilate de pe Logan berlina?

    Comment


    • se potrivesc discurile de berlina da. da sa pui etrieri noi placute noi pe discuri vechi...e clar ca vrei sa faci modificarea doar sa te lauzi ca ai frane de van asa ca pune mana si schimba si discurile

      discul de berlina are intre 259 si 259,5 mm in functie de producator. discul de VAN are 259,5 - 260 mm

      ca grosime discul de berlina are 20,1 parca iar cel de VAN are 22.

      daca facu upgrade ul fa l pentru performanta/siguranta, nu pentru ca da bine
      Last edited by alessandro; 8 March 2012, 22:22.

      Comment


      • Pai daca as trece pe etrieri de VAN clar as pune si discurile aferente si nu o fac pt imagine, ci pt siguranta, numai ca nu eram sigur daca se potrivesc discurile ventilate de Logan Berlina pe etrieri de VAN.

        Comment


        • Poti sa pui si de berlina, nu e problema. Sa fie noi la asta ma refeream

          Comment


          • Originally posted by dr_mke View Post
            Uhm . . . pai fie cele de uzina, fie FDB 1781 ori altele de genul asta. Dar, cum un disc nu prea tine mai mult de 2 seturi de placute, poti incerca FDB 845 ca tot va trebui sa pui alte discuri, nu ?
            pai am 21.000 km si trebuie sa ma duc la a 2-a revizie. nu cred ca este nevoie de alte discuri, inca. eu am intrebat de placute findca am obs la franare usoara tinde sa alunece mai mult de cat de obicei iar la semafor exact inainte sa opreasca daca apas mai tare scoate un sunet scurt - ascutit. cred ca sunt sanse 90% la revizie sa-mi zica sa schimb placutele, nu?

            PS: la prima revizie (9500km) cand le-a verificat (Dacoserv-militari) mi-au spus ca in starea in care sunt mai ma tin 20.000km ). dar am inceput sa merg mai ,,sportiv" schimbari la 2500 -3000 rpm si a facut si un tur al tarii de peste 3500km restul pana la 21000km prin Bucuresti
            Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

            Comment


            • Schimbat sportiv nu este sub nici o forma la 2500-3000, cu parere de rau, dar e chiar subturat.....normal nu ai ce cauta sa schimbi viteza sub 3000 rpm, mai ales la 16v.
              Sportiv este la 5000 si peste......
              La stilul asta de mers nu ai cum sa uzezi placutele la km astia.
              Eu merg normal spre sportiv si am 40.000 de km cu placutele din fabrica.

              Comment


              • schimbatul treptelor la 3000 e sportiv ? este abia schimbat normal.

                eu am schimbat placutele de fabrica la 33.000 si mai avea o gramada carne pe ele. cred ca duceau 40-45 mii lejer
                discurile erau praf si pulbere la kilometrii astia

                Comment


                • atunci ce spuneti de simptomele care le am?

                  la franare usoara tinde sa alunece mai mult de cat de obicei iar la semafor exact inainte sa opreasca daca apas mai tare scoate un sunet scurt - ascutit.
                  Last edited by RADU 1.6 16V; 11 March 2012, 15:13. Reason: Automerged Doublepost
                  Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                  Comment


                  • Sunetul ascutit, provine de la umezeala, mi se intampla si mie, mai mereu, iarna si cand ploua.
                    Cu alunecarea nu stiu ce sa spun....poate nu au anvelopele aderenta cea mai buna.

                    Comment


                    • Placute frana marca Fermit cu datele tehnice de mai jos sunt bune sau nu ptr Logan?
                      Astept cateva pareri de la cei care se pricep.

                      PS imaginea placutei din atasament nu este corecta.
                      Attached Files
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • Am schimbat placutele la reprezentanta, au o oferta la placutele lor originale de 189lei, montaj inclus.Tot e cam scump dar eu am fost foarte multumit de ele, am facut 53.000km, majoritatea in Bucuresti. Discurile se prezinta foarte bine, mai merg linistit inca odata pe atat si apoi "mai vedem" a zis nenea mecanicul de acolo.

                        Comment


                        • @ burtosu Cam ce ai vrea sa afli? Daca sunt bune sa faca ce? Bune la taximetristi inseamna sa tina cat mai mult, bune la mine inseamna sa blocheze roata cu usurinta daca este nevoie deci termenul e relativ. In alta ordine de idei esti sigur ca datele din documentatia aia se respecta in toate loturile
                          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                          Comment


                          • am mers eu cu placute Motrio ( Fermit ). este doar chestiune de timp pana pocnesti masina

                            cum sa dai 100 lei pe Motrio ? cand un Ferodo ce depaseste asteptarile costa 100 lei si primesti bonus si un spray de frane TRW (la Daciashop )

                            Comment


                            • poti merge linistit pe fermit. tin bine si franeaza. sunt masini care au suta de mii de km numai cu placute fermit.

                              Comment


                              • eu i as sfatui sa se duca sa reincarce placutele cu material la mester ca pe vremuri. ce sa mai cumpera placute noi ? 50 lei la mester si ti le incarca

                                ma lasi cu Fermit ! te rog in trei frane sunt terminate. acum depinde cat de mult tine fiecare la viata lui si la siguranta lui in mers.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google