Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tu esti un caz nefericit (posibil facaturi sau din cauza discurilor?). Eu am discuri si placute ate de 10.000km si sunt foarte multumit. In tot acest timp am observat ca scartaie doar in urmatoarele cazuri:
    1. Ma pun zdravan cu picoiorul pe frana un mod repetat si discurile se incing mai mult decat la o exploatare normala dar nu cat sa ma dea afara din masina.
    2. Au momente, foarte rar, cand scartaie usor de tot cand pisc pedala de frana, daca o apas putin mai tare dispare scartaitul.

    Comment


    • Eu am discuri brembo (cod 08.A268.10) high carbon si placute ferodo premier fdb 1781. Foarte multumit de frane.

      Comment


      • urmatoarele placute eu le iau Fermit. doar ca mai e un an sau mai mult pana atunci. discurile vor fi easy-check, iar discurile actuale sunt ATE "de originale" Dacia pentru VAN.

        Comment


        • Ne poate spune vreun coleg care a folosit placute de frana , Ferodo Premier FDB 1781 si ATE , de care a fost mai multumit ?

          Comment


          • FDB845 la mine parca au incetat sa mai scartaie ca in primii 5000km. Rodaj, nu gluma....
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • vreau sa schimb si eu placutele si am gasit pe un site placute de origine la 100 de lei dar ma cam indoiesc ca ar fi de origine la banii astia,voi ce credeti?sau de unde as putea lua si sa fiu sigur ca nu sunt facaturi inafara de service dacia.

              Comment


              • Eu am luat de origine si erau TRW.la început nu tineau bine la franare dar după 3000km este O.K

                Comment


                • m-ar interesa ferodo fdb 1781.

                  Comment


                  • pardon ma scuzati gresisem threadul
                    Last edited by faraonw; 27 January 2013, 23:35.
                    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                    sigpic

                    Comment


                    • Am si eu o intrebare . Vreau sa imi iau maine placutele si am cerut la magazin Ferodo FDB845 si mi-au spus ca au doar FDB845B . Sunt acelasi lucru sau caut la alte magazine? Multumesc

                      Comment


                      • FDB-845-B au fost concepute de Ferodo pentru a opri masini gen 205 1.9 GTi 128 cai sau 19 16v 138 cai...sunt top notch pentru Logan

                        Aceleasi dimensiuni ( latime grosime lungime )...difere compozitia.

                        Ai grija ce discuri imperechezi cu placutele astea

                        Comment


                        • Momentan sunt pe discuri stock de origine , dar sunt in plan cat de curand si niste discuri mai performante . Multumesc de raspuns , voi merge pe cele cu B la sfarsit

                          Comment


                          • salut, am si eu o problema cu franele, sau cel putin asa sper......dimineata cand plec cu masina se aude un huruit urat, la franare, dupa cativa km, zgomotul asta nu se mai aude decat f. incet. La fel un alt zgomot cand las frana de mana jos, se aude un fel de cling(nu stiu cum sa explic sunetul asta) insa numai dimineata,,,daca mai trag frana de mana in aceasi zi, nu se mai aude. ce e drept am aproape 50.000 si nu i-am schimbat placutele. Daca e de la placute, stie cineva in galati unde as putea sa merg sa le schimb, ce placute sa cumpar, si cat m-ar costa. Va multumesc frumos.

                            Comment


                            • Discuri pline Brembo si un set de placute Ferodo Thermo Quiet.
                              Ce parere aveti despre aceasta combinatie?

                              Comment


                              • Originally posted by radu_alex View Post
                                salut, am si eu o problema cu franele, sau cel putin asa sper......dimineata cand plec cu masina se aude un huruit urat, la franare, dupa cativa km, zgomotul asta nu se mai aude decat f. incet. La fel un alt zgomot cand las frana de mana jos, se aude un fel de cling(nu stiu cum sa explic sunetul asta) insa numai dimineata,,,daca mai trag frana de mana in aceasi zi, nu se mai aude. ce e drept am aproape 50.000 si nu i-am schimbat placutele. Daca e de la placute, stie cineva in galati unde as putea sa merg sa le schimb, ce placute sa cumpar, si cat m-ar costa. Va multumesc frumos.
                                Cel mai bine comanda placutele de la Daciashop.ro, pentru ca ai garantia unui produs de calitate (nu chinezarii sau contrafacute). Eu sunt din Galati si nu iti recomand nici un magazin de piese (in afara de Apan,placute de origine, dar sunt cam scumpe).
                                Ca marca, iti pot recomanda http://www.daciashop.ro/placute-fran...Ferodo-Premier.
                                De schimbat cel mai bine apelezi la un prieten, ca nu este o operatiune complicata. Daca nu ai pe nimeni, cred ca orice service poate face schimbul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google