Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sam am verificat discul de pe stanga fata (ferodo plin cu fdb 845) si discul mi s.au parut ca se prezinta foarte bine. Cand o sa le schimb o sa le fac poze.

    Comment


    • Originally posted by vladk2k View Post
      Eu am discuri ventilate din fabrică, probabil voi lua FDB1781 dar asta când se vor consuma plăcuțele actuale...................
      Ai uzura un max 40%.
      Astia din service care ti-au recomandat sa schimbi sunt flamanzi rau.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Ca brand sau cum? Ca doar placutele nu difera, ca are sau nu ABS masina.
        da, ce brand, ce model... vreau la fel si nu stiu cum se numesc. am vazut ca au fost mai multe modele in echiparea din fabrica. eu asa am inteles pe aici..

        Comment


        • Textar si Ferodo au fost din fabrica. Parca si TRW.
          La mine a venit cu Textar.

          Comment


          • in ce perioada ? a mea e iunie 2009. ma intreb care or fi fost.

            Comment


            • Si cum ne dam seama daca sunt Textar cele de origine , au vreun anumit cod sau scrie efectiv Textar pe ele ?

              Comment


              • Scrie pe ele. Dar dupa toti acei km nu se mai vede nomic pe ele decat in locul in care a atins pistonasul. Eu am asina din martie 2009 si a avut ferodo.

                Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                Comment


                • La prima schimbare am zis sa pun ce a avut masina din fabrica.Bun,am mers am dat banii pe TRW si gata treaba.Dupa 30.000 placutele erau praf.Ops nu este bine mi-am zis.De vina este soferul.Am mers si am luat ce era mai ieftin.MasterSport.Le-am pus si..60.000 nu am mai umblat pe la ele.De atunci master ! Acum la 295.000 de km rulati trebuie sa schimb si discurile ca s-au ovalizat.Uzate nu sunt nici la jumatate....

                  Comment


                  • Placute care sa tina 60k sunt.
                    Discuri care sa tina 295k nu cred. Vezi ca uzura 50% la discuri nu inseamna sa mai ai doar 5-6 mm din disc. Asta se numeste sinucidere. Grosimea minima e 10,5 mm cam la toti producatorii de discuri pline.
                    Last edited by mr.K; 9 April 2013, 17:46.

                    Comment


                    • Originally posted by bad_hrc View Post
                      Scrie pe ele. Dar dupa toti acei km nu se mai vede nomic pe ele decat in locul in care a atins pistonasul. Eu am asina din martie 2009 si a avut ferodo.

                      Sent from my GT-I9070 using Forum Runner
                      ce model de ferodo ?

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post

                        ce model de ferodo ?
                        Ferodo si inca un numar dar nu 845 sau 1781, probabil ceva placute facute dupa reteta renault. Daca gasesc prin posturi mai vechi o sa scriu si aici.

                        Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                        Comment


                        • a venit timpul sa inlocuiesc placutele.am fost multumit de ele si as vrea tot din acestea.stie cineva cu ce placute venau loganurile din 2006?
                          vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                          vand lampa adaptabila la torpedo

                          Comment


                          • nu stiau nici aia din reprezentanta cu ce placute ti-a fost livrata masina, daca ai discuri pline pune ceva moale - ferodo 1781, trw cotec chiar si ferodo sl.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by bad_hrc View Post
                              Ferodo si inca un numar dar nu 845 sau 1781, probabil ceva placute facute dupa reteta renault. .......................
                              Ferodo si la mine scria, urmat de ceva de genu "142", cred si eu ca erau OEM pt ca frana a fost cea mai eficienta cu placutele alea de fabrica, s-au mancat relativ repede (parca 30000 km le-am tinut) dar frana era brici (in limita a ceea ce inseamna "brici" sistem de franare de fabrica).
                              Pana acum din ce am avut doar ATE-urile se apropie mai mult de cum frana de noua.

                              Comment


                              • Asta pentru ca nu s-a mai facut reglajul cursei sabotilor pe spate, s-a decalibrat incet incet repartitorul de frana care n-a mai fost reglat si in primul rand pentru ca nu s-au mai pus placute bune.

                                Eu n-am avut cu placutele stock (Ferodo 1781) frana pe care o am cu FDB845, de cele mai scumpe nu vorbim.

                                Folclor, ce mai
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google