Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe la 200.000 km si-a schimbat un prieten, inca mai tineau si nu aratau foarte uzate.

    Comment


    • am un prieten care vinde piese de la fermit (placute, ambreiaje etc). a zis ca dacia le cumpara de la ei placutele si le pun in cutii galbene pe care scrie renault si sunt originale. eu nu stiu ce sa zic... oare asa sa fie?

      Comment


      • Eu ma apropii de 30000de km si au inceput sa scartaie la viteza mica.Cred ca o sa le schimb dar inca nu stiu ce sa aleg,FERODO,BREMBO,EBC...?
        La 30000 merg sa verific geometria si sa echilibrez rotile si...eventual sa schimb si placutele de frana.

        Comment


        • Eu o sa caut Ferodo Premier sau Bosch Premium. 100-130 lei setu.
          Adevaru e ca se uzeaza un pic mai repede (garantate 24000 km ) dar ai frana beton.

          Comment


          • si eu trebuie sa le schimb .. am 48000 cu cele din fabrica ... nu stiu ce sa aleg ...
            Its just a car ...

            Comment


            • ai mult cu cele din fabrica. cred ca pe atat o sa am si eu. momentam au 20000 km. dar mi-a zis mecanicul ca mai duc pe atat.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by raduprov View Post
                si eu trebuie sa le schimb .. am 48000 cu cele din fabrica ... nu stiu ce sa aleg ...
                ai foarte mult cu placutele iti distrugi discurile si atunci sa vezi distractie la bani,placute eu am pus cu 70 lei trw sau asa ceva sunt ok rezista 20000 km.
                sigpic #

                Comment


                • Eeee...pai nu asa.
                  Spune exact ce ai pus (daca ai pus acasa) si cum prinde frana (foarte important) , daca sesizezi ceva diferente fata de cele originale, etc.

                  Comment


                  • Eu am 43.000 km cu placute originale.Nu are nici o legatura kilometrii parcuri.Cineva mai inainte a scris ca se duc discurile de frana.Atata timp cat nu sunt uzate sub limita admisa nu se intampla nimic cu discurile.Repet kilometri pracuri nu au nici o legatura cu uzara.Depinde cum conduci.poate sa uzezi dicurile si in 10.000 si 50.000.Depinde de soferi.

                    Comment


                    • Daca are cineva poze cu un disc uzat si unul nou sa isi deie seama oameni ce inseamna un disc uzat nu cu sublerul cu privirea!

                      Comment


                      • Peste 2000 de km. trebuie sa schimb placutele de frana. Am auzit ca exista unele verzi care ar fi mai bune asa ma poate ajuta cineva? Sau cu un sfat sa iau unele bune care sa ma tina, ce firma, placutele sunt universale la masini, e prima oara cand le schimb eu si as vrea sa iau unele putin mai bune.
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • Pai probabil la astea te referi , nu-i asa ?
                          , sunt cu ochii pe voi !
                          :thumbsup:

                          Comment


                          • Multumesc, da cred ca astea sunt, am cautat deja pe net de vanzare noi pentru Logan si am gasit ceva, mersi inc-o data. O sa intreb in linkul dat de tine daca ii mai scartaie franele.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Vreau si io d-astea
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Iti spun eu , ii scataie un pic pana se incalzesc placutele , pe urma ...... e beton. Iar d.p.d.v. al franarii, sunt net superioare . Dar pentru mai multe detalii da-i un PM lui DeLux (Alex).
                                , sunt cu ochii pe voi !
                                :thumbsup:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google