Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ''Sau mai foloseste frana de motor.Am vazut destui in fata mea care tot ciupesc frana aiurea''
    Ai fost cumva in spatele meu ? atentie la stopuri !!!! sa nu te bagi prea tare d-nule AMG, grija mare....
    oricum am sa tin cont de parerea d-voastra daca mai fac odata scoala de soferi, frana de motor, OK
    Last edited by kenjiro_sanga; 14 July 2009, 14:44.
    sigpic
    Maică, ce mafioți de treabă !!!

    Comment


    • pe loganul meu de 1.4 non abs mi`a recomandat cineva:
      -discuri ebc standard UPR
      -placute blackstuff sau greenstuff
      ce parere aveti? se merita schimbarea fata de stock sau sa raman tot la "bai reno"?

      Comment


      • daca ai bani normal ca se merita fata de stock.

        Comment


        • Pentru bucuresteni:
          Langa Carrefour Militari s-a deschis Norauto, un magazin mare dedicat auto. Am vazut kit frana - discuri ventilate Brembo + placute de frana Ferodo Premiere pentru mai multe tipuri de masini, printre care si Logan. Pretul nu-l stiu dar nu este exagerat...nu-mi amintesc bine dar parca sa zic ca nu trece de 4 mil. toata treaba.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • imi cer scuze daca nu pun bine intrebarea aici: pitonasele etrierului la logan se aduc la fata etrierului ca la dacia 1310, prin presare simpla, sau sa imping prin miscarea de rotatie spre dreapta (asa se procedeaza la renault laguna la care am mai schimbat pana acum).

            Comment


            • la fel ca la daciile vechi ..impingi cu o coada de ciocan
              succes

              Comment


              • Originally posted by cioby View Post
                imi cer scuze daca nu pun bine intrebarea aici: pitonasele etrierului la logan se aduc la fata etrierului ca la dacia 1310, prin presare simpla, sau sa imping prin miscarea de rotatie spre dreapta (asa se procedeaza la renault laguna la care am mai schimbat pana acum).
                Uite cam asa am procedat eu.
                Deci cum spune CataFOF cu coada de la ciocan, sau cu o tzava ce gasesti prin curte, faci parghie ca in poza si usor/cu forta moderata impingi pistonajul, )
                Attached Files

                Comment


                • multumesc pt raspuns. Speram sa imi fie de folos presa pe care o foloseam la 1310... Daca se dovedeste a fi utila (cu unele modificari daca mai necesita) si la logan, am sa pun o poza si aici poate va dau o idee care sa va usureze munca.

                  Comment


                  • Ieri mi-am luat al doilea set de placute Master Sport, caci primul set a ajuns in masina viitorului socru, care la 69.000 km a schimbat placutele cu care a cumparat masina cu un set de placute "orijinale" cu care nu prea era multumit. Ceeace m-a uimit la masina lui e ca discurile lui arata atat de bine acum la 71.000 km ca nu-mi vine sa cred. Am montat Master Sport-urile si am plecat sa le vedem in actiune: el a condus vreo 2 km cu frana calcata, dupa care placutele scoteau fum. In fine, nu comentez metoda.... dar din cauza caldurii plasticele sau cauciucuri ce sunt nu stiu s-au dezlipit de pe placuta. Ce care v-ati mai pus placute din astea ati patit asa ceva sau daca le folosesti in mod normal atunci nu se intampla. Nu de alta, dar daca oricum se dezlipesc sa le dau jos de la inceput....
                    In rest e multumit de cum franeaza (eu nu am condus masina ca nu mai era timp). Revin cu impresii dupa ce le pun si eu.... in weekend cel mai probabil.
                    Last edited by pyngi; 23 July 2009, 19:20.
                    1.5 dci 2008; 1.2 16V GPL 2014

                    Comment


                    • Eu n-am patit asa ceva cu Master Sport...sa iasa fum din ele....o fi folosit frana prea intens si fiind noi, normal ca a inceput sa fumege sitcker-ul ala de pe ele...sau cand au fost montate placutele, sa fi fost corect...ma refer la faza cu retrasul pistonaselor, etc.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • pai a zis ca a mers 2 km cu frana calcata! nu imi vine sa cred...
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • pai da ma..a mers ca sa se formeze pe disc repede
                          banuiesc ca sti pt ce sunt etichetele alea pe placute nu ?
                          sa nu auzi zgomotul acela metalic....rezonanta intre plaxuta si disc..si pistonas. deci nu mai rupeti etichetele dupa placute cand le montati.

                          Comment


                          • uite asta nu o stiam...omul cat traieste invata...si tot prost moare
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • am si eu o intrebare la voi tot asa ma apropi de 30K si trebuie sa schimb placutele dar eu am mai dat roata jos sa ma mai uit la una alta si vad ca si discu de frana are buza cam 1 mm trebuie sa schimb si discurile sau mai tin?
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment


                              • Cam devreme sa le schimbi...buza e normal sa fie cat timp este uzura,dar daca e in parametrii e ok.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google