Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @detail... am si eu o intrebare... pe ce masina din gama dacia ai montat placutele ferodo?... din cate stiu eu nu prea se potrivesc... ca idee placutele au codul de origine 583023ED00 si urmatoarele dimensiunii lungime 118,3mm, inaltime 47 si grosime 15,5....

    Comment


    • Pe toate masinile.
      Codul 1376 (nu 1736 - sorry, ma uitasem pe factura unde era scris gresit) este valabil pentru utilitarele Logan cu etrier ATE placute mari - placutele sunt diferite ca forma pe interior si au cleme de prindere in etrier (este acelasi etrier ATE ca pe Fiat Doblo, Strada-anumite versiuni- si Punto II 1.8 130CP), exista si in varianta Brembo sport placutele.
      Iar pentru sedan si MCV codul este 393... am montate pe MCV de cateva luni...

      Comment


      • vreau si eu sa stiu ce placute sant cele mai bune care

        Comment


        • Sa-mi bag in ea de mecanica si FDB1736 apartine tot unei singure marci si are codul original 583023ED00... si acceleasi dimensiuni date de mine mai sus... ...

          Comment


          • Stie cineva cat costa placutele originale de la Dacia?

            Comment


            • Costa 200+ lei...

              Comment


              • ce marca sunt alea originale? dupa aia va zic si eu ce am pe masina.
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • cele originale sunt Ferodo.
                  MiNnRuZ

                  Comment


                  • A pus cineva placute ATE? Cum sunt?
                    Ma intereseaza Poze ale acesor placute(care merg pe Logan,bineinteles),poze ale cutiei sau codul lor pentru a le cauta pe internet.

                    Comment


                    • Placutele sunt foarte OK... poze nu am... codul lor este 13.0460-2834.2 pentru discurile de 259mm si 13.0460-7141.2 pentru discurile de 260mm (VAN sau MCV)
                      Last edited by GGI78; 24 November 2009, 20:21.

                      Comment


                      • Eu am pus ATE. Nu pot spune decat ca sunt multumit

                        Comment


                        • deci, am fost azi la un magazin de piese, si mi-a pus ala de acolo in fata placute TRW in cutie de renault. l-am intrebat daca nu are ferodo si a zis ca alea nu sunt placute, ca sunt nu stiu ce chestii ce se pun la discuri (), si m-am apucat sa ii explic ca este de fapt o alta firma, si ca eu am ferodo pe masina nu trw. voi ce parere aveti de cele trw de la renault? ca pret mi-a zis ca sunt 120 lei... am primit o oferta de la o firma de pe net la niste placute ferodo premier care m-ar costa 120 lei + transport vreo 20-30 lei, dar nu sunt in cutie de renault, si omul de acolo mi-a zis ca sunt mai bune decat cele din fabrica ce vin pe masina. voi ce parere aveti de aceasta afirmatie?
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • Originally posted by Seba View Post
                            pt cel cu 1cm "carne" la 36000km, pot sa zic ca asa aratau si la mine. cele din exterior. alea de pe interior sunt insa problema, eu la 33000km aveam 2-3mm "carne" pe cele din interior. de ce? pt respectivele stau tot timpul pe disc, pe cand cea din exterior nu, se departeaza cand lasati frana. asa ca pt o verificare corecta, uitati-va la placutele din interior.
                            uite o poza si cu placutele interioare. nu e diferenta intre cele din interior si cele din exterior. cel putin nu-i sesizabila ochiului uman. eu zic ca arata bine cu siguranta, urmatoarele placute de frana tot destea vor fi.
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • Numai sa si mai gasesti placute la fel ca astea ...daca or fi d-alea de "origine" care franeaza ca naiba si "musca" si din disc, mai bine pas
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • a, nu! astea sunt cele din fabrica si au peste 34000 km

                                LE: m-am uitat la placute pentru ca am senzatia ca s-a mai inmuitat pedala de frana. parca este mai elastica. dar poza aceea exclude varianta placutelor uzate.
                                Last edited by bogdan_1984; 28 November 2009, 13:33.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google