Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am observat ca placuta dinspre interior este mai tocita decat cea exterioara...

    [scuzati claritatea pozelor, sper ca se intelege]
    Attached Files
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • si la mine tot asa e

      Comment


      • La mine erau tocite egal, pacat ca nu le-am facut o poza inainte de a le arunca . Inseamna ca la voi totusi ceva nu a functionat cum trebuie . As da vina pe sistemul acela de prindere al etrierului pe suportul sau , porbabil au ramas cumva blocate "pistonasele" alea cu suruburi , si nu a mai culisat etrierul , acctionand mai mult pe partea cu piston . Nu sunt convins de asta , zic si eu .
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • Eu am mai auzit de la diverse persoane ca placutele dinspre interior s'ar toci mai repede decat celelalte... motivul??? Nu stiu!

          Cand le'am schimbat nu mi s'a parut a fi probleme la mecanismul de culisare...
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • E normal sa toceasca mai mult pe partea pistonului , el furnizeaza forta , dar ce vad eu in pozele de mai sus ... parca e prea mare diferenta de uzura.
            , sunt cu ochii pe voi !
            :thumbsup:

            Comment


            • Eu am revizia la 60000 de mii in curand la un pick-up si problema mea ar fi ca discurile au santuri de la placute si mentionez ca am folosit numai placute de la reprezentanta,masina cara marfa multa si se merge tare cu ea.Asta sa fie problema?De ce oare am santurile alea de la placute,poate imi raspunde cineva in cunostinta de cauza?

              Comment


              • hmm... am 40 000 de km cu loganelul meu, pana acum nu i-am schimbat placutele de frana dar la ce vad ca spuneti pe aici.... ma gandesc serios sa ma uit la starea lor sa vad cum se prezinta ) parca vad ca trebuie sa le schimb) (conduc si mai sportiv ) )

                cristi vax ... la orice masina apar santuri acum depinde si cat de mari sunt nu sunt expert dar poate iti explica altcineva ce se intampla cu ele .. app .. de ate ori ai schimbat placutele in 60 000 km ?? daca esti dargut sa-mi raspunzi

                Comment


                • In vitan,placutele de van de origine-180 de lei.Azi am intrebat...as baga Ferodo premier dar mie sa nu fie cam tari...
                  P.S.-aveau si Fermit,romanesti la 120 de lei parca...
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by justkta View Post
                    hmm... am 40 000 de km cu loganelul meu, pana acum nu i-am schimbat placutele de frana dar la ce vad ca spuneti pe aici.... ma gandesc serios sa ma uit la starea lor sa vad cum se prezinta ) parca vad ca trebuie sa le schimb) (conduc si mai sportiv ) )

                    cristi vax ... la orice masina apar santuri acum depinde si cat de mari sunt nu sunt expert dar poate iti explica altcineva ce se intampla cu ele .. app .. de ate ori ai schimbat placutele in 60 000 km ?? dacă ești dragut sa-mi raspunzi
                    De 2 ori am schimbat plăcuțele,si urmează acum a 3 a oara.Șanțurile sunt foarte mici cât sa atingă puțin la deget când bagi mana.Menționez ca placutele la pick-up sunt mai mari ca la berlina,deoarece si etrierele sunt mai mari.Si eu conduc sport unde pot numai 6800 de ture pt treptele 1 2 si 3.

                    Comment


                    • Originally posted by Dragman View Post
                      P.S.-aveau si Fermit,romanesti la 120 de lei parca...

                      Fermit sunt in magazin 60-70 de lei (de berlina)
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • Pai de berlina,dar de vansunt mai scumpe deobicei...oricum nu as pune asa ceva pe masina decat daca stiu ca o vand poate...
                        sigpic

                        Comment


                        • Stiu io pe unu' care si'a pus niste patarde de fo' 30 de ron... nu ma intreba ca nu stiu unde le'a gasit!
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Ok ms de raspuns "cristi vax" le-ai schimbat de cateva ori.... dupa cum spuneam eu am 40 000 km cu masinutza si momentan nu am schimbat nici un set de placute de frana
                            Mam uitat astazi la placute si dupa cum ma si temeam, mult nu mai am si cred ca in maxim 10 000 de km, am sa le schimb si eu ps si la mine discu este uzat si din cate am vazut pe suprafata discului este uzat neuniform pe suprafata de contact cu placutele

                            ... si ca sa fiu on-topic ... dupa cum am si votat am sa iau placutele din servis si probabil le voi schimba chiar eu
                            ps postez 2 poze sa dati cu parerea eventual pe pm sau cum vreti voi daca mai merg sau nu ... nu sunt prea calitative ,scz pt calitate sunt facute cu telefonu ,vreau doar o parere. multumesc!.. pps placutele sunt uzate aproximativ la fel de mult si pe interior si pe exterior .
                            Attached Files
                            Last edited by justkta; 26 March 2010, 21:18.

                            Comment


                            • esti de abia la jumatatea lor, stai linistit inca vreo 15 -20 mii.. Pe putin.

                              Comment


                              • Originally posted by justkta View Post
                                Ok ms de raspuns "cristi vax" le-ai schimbat de cateva ori.... dupa cum spuneam eu am 40 000 km cu masinutza si momentan nu am schimbat nici un set de placute de frana
                                Mam uitat astazi la placute si dupa cum ma si temeam, mult nu mai am si cred ca in maxim 10 000 de km, am sa le schimb si eu ps si la mine discu este uzat si din cate am vazut pe suprafata discului este uzat neuniform pe suprafata de contact cu placutele

                                ... si ca sa fiu on-topic ... dupa cum am si votat am sa iau placutele din servis si probabil le voi schimba chiar eu
                                ps postez 2 poze sa dati cu parerea eventual pe pm sau cum vreti voi daca mai merg sau nu ... nu sunt prea calitative ,scz pt calitate sunt facute cu telefonu ,vreau doar o parere. multumesc!.. pps placutele sunt uzate aproximativ la fel de mult si pe interior si pe exterior .
                                Eu zic sa le schimbi ca nu mai ai mult.Din cate am vazut eu au mai putin de 5mm de ferodou.Iti distrug discul de frana si e posibil sa ramai fara frane.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google