Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au aparut oferte tentante la Dacia, gama Motrio. Placutele de frana costa 99 ron.

    Si filtru de polen la 39 ron, manopera inclusa.

    Comment


    • @Cezar: multzam de sfat, asta o sa iau pe noile discuri(sau daca nu neaparat astea, ceva din gama lor ca performante). Pana atunci isi fac treaba ok si astea doar ca am o vaga "impresie" ca daca atunci cand le-am schimbat alegeam de exemplu FDB sau oricum ceva superior FSL-urilor m-ar fi tinut discurile mult mai mult.
      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

      Comment


      • Dar cum se comporta placutele EBC la franare comparativ cu cele originale? Franeaza bine la rece, la cald...?

        Multumesc!

        Comment


        • placutele EBC sunt putin mai eficiente decat cele stock, nu cu mult, dar este o diferenta. unii spuneau ca "mananca" discurile mai tare decat cele stoc. eu nu am remarcat lucrul asta la mine dupa aproape 10.000 km de mers cu EBC urile. concluzia mea este ca daca ai ceva bani in plus si nu ai ce face cu ei pune-ti EBC, dar nu te astepta la minuni. daca nu, ramai la cele originale ca sunt f bune si alea (ma refer la placutele ferodo, ca acum parca au inceput sa puna motrio sau alte "rahaturi"). nu zic ca nu merita EBC. merita foarte mult, dar in conditiile in care schimbi minim si discurile cu unele mai performante. atat timp cat pui EBC pe disc stock este frectie la picior de lemn, diferenta de franare este prea mica ca sa merite investitia.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Narcisuc20 View Post
            Sa dau si eu o bomba!!! 62000 de Km cu discurile originale din fabrica de cand am luat masina din mai 2005 pana acum si nu scartaie nu nimic iar frana lucreaza bine!!!
            Si care-i bomba, ca ai 62k cu discurile din fabrica?
            Eu am 72k, cu aceleasi discuri.
            Sau ai cumva 62k cu placutele originale?

            Comment


            • Nu-i o bomba sa mergi multi km cu discurile de frana.Eu la 42000-43000 km am schimbat pt prima data placutele si discurile au undeva la 35-40% uzura;si asta la un mers de 85% in oras si restul afara.Cred ca daca se umbla mai mult in afara localitatilor la drumuri lungi tin mai mult discurile si placutele.

              Comment


              • Originally posted by cris_iasi View Post
                Si care-i bomba, ca ai 62k cu discurile din fabrica?
                Eu am 72k, cu aceleasi discuri.
                Sau ai cumva 62k cu placutele originale?
                62000 cu placutele originale nu a fost schimbat nimic doar ferificate periodic!!!

                Comment


                • Schimbat placute de frana la 60000 km tot originale, adica erau ambalate in cutie de origine Renault dar placutele TRW ?!! Placutele au fost schimbate la Redac Craiova si dat fiind faptul ca masina era in garantie au costat 35 euro . In prezent 79200 km, placutele se prezinta bine iar discurile au ceva " buza" fiind cele de fabrica .
                  Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                  Comment


                  • Originally posted by Narcisuc20 View Post
                    62000 cu placutele originale nu a fost schimbat nimic doar ferificate periodic!!!
                    Deci era vorba de placute pana la urma, aia era bomba. Bine, pe langa discuri, dar asta nu e bomba. Dar care e faza, vrei sa bati vreun record in materie? Eu am schimbat placutele originale la 25.000 de km, mai mergeau maxim 5.000. Si pun placute moi pentru aderenta buna, prefer sa le schimb mai des, pana schimb discurile. Dupa, o s apun niste discuri Ferodo cu placutele aferente.
                    Last edited by mr.K; 8 September 2010, 09:08.

                    Comment


                    • eu am 125.000km cu discurile originale ...o sa fac upgrade la franele de van
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • Eu la 22.000 Km am placute originale Ferodo si inca mai au 7.4mm in "carne", deci mai merg mult si bine; ceea ce m-a speriat pe mine este ca ferodourile, la rotile de pe spate, au cam 1.8mm (cel spre spate), si respectiv 3.6mm (cel spre fata)... E cazul sa ma ingrijorez ??
                        passion 1.5 DCi

                        Comment


                        • Ferodoul de pe saboti tine mult si bine ca e dur. Mai verifica atunci cand faci 100.000 de km la bord.

                          Comment


                          • @livas - daca ai desfacut sper ca ai si curatat ..

                            Eu recomand ATE , sunt foarte multumit !

                            Comment


                            • Originally posted by adyta View Post
                              Schimbat placute de frana la 60000 km tot originale, adica erau ambalate in cutie de origine Renault dar placutele TRW ?!! Placutele au fost schimbate la Redac Craiova si dat fiind faptul ca masina era in garantie au costat 35 euro :..................
                              Da, am vazut si la un coleg cu dci, placutele de fabrica erau TRW, deci nu vad nici o problema.
                              De asemenea, placutele nu intra pe garantie, pretul de ~150 lei mi se pare corect.

                              Si eu tot TRW am, franeaza bine.

                              Comment


                              • Nu vreau sa bat nici un record dar franele se tin bine inca oricum inaite de intrarea in iara vor fi schimbate!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google