Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De Remsa ce parere aveti ?

    Comment


    • Am avut un rand de Remsa pe masina (~32000 km).
      Dupa mine vazut au cel mai bun raport pret-calitate.
      60-70 lei setul si nu contin metale in ferodou.
      E drept ca mai mult de 35-40000 km (la stilul meu de mers ) nu tin, dar sunt OK.
      Franeaza bine cu ele, nu la fel de bine ca cele de origine (sau TRW ce am acum) dar aproape ca nu sesizezi vreo diferenta.

      PS: Remsa folosesc multi si la VW, BMW din ce am vazut in service-uri.

      Comment


      • Ms de raspunsul prompt. Poimaine urmeaza trocaleta mea sa fie bagata in service si mi-a zis ala de acolo ca-mi pune Remsa pe ele, mai avea niste Ferodo dar erau la 170 de lei setul, deja prea mult avand in vedere ca toata revizia se duce la 1600 lei cu tot cu manopera.

        Comment


        • off: Scump scump dincolo era mai ieftin))

          Comment


          • Astazi am schimbat placutele...la Simpotrans Colentina,m-a costat 181 lei,este acum o promotie pana pe 30.09 schimb placute 200lei de la Dacia

            Comment


            • Schimbat si placute, am pus Remsa, cele dinainte erau Bosch, erau ca noi doar ca am insistat eu sa le schimb, mancau din disc. Deocamdata nush daca e vreo diferenta sau doar placebo, franele parca sunt un pic mai bune, asta pt ca am si reglat pe spate la tamburi.

              Comment


              • mi'am verificat ieri placutele mai au 7-8 mm, ce ziceti trebuie sa le schimb sau mai merg?

                Comment


                • 7-8 mm e ok. Cand e sub 3-4 mm te gandesti la schimbarea lor.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • va salut stimati forumisti!ajutati-ma si pe mine cu niste pareri:
                    am un logan prestige 1.6 16v fabricatie martie 2009.in prezent am 33200 km si musai trebuie sa schim placutele(le-am verificat,mai tin max.2-3 mii).din ce am citit pe aici ,m-am oprit la 3 feluri de placute,verificat si pret.mentionez ca montez pe discuri stok(au deja 33k).
                    1. EBC GREEN STUFF GASIT LA 145 LEI
                    2.FERODO PREMIER FDB-845 95 LEI
                    3.FERODO PREMIER FQT-845 PRET ?(SIGUR NU STIU,DAR SE PARE CA SUNT MAI IEFTINE CA FDB-845).DIN CELE 3 TIPURI ,VOI PT.CE ATI OPTA?
                    MULTUMESC.

                    Comment


                    • ferodo premier fdb845.
                      ebc sunt mai dure si probabil ca data viitoare cand le schimbi, vei schimba si discurile.
                      ferodo alelalte nu am auzit si daca sunt mai ieftine lasale; daca vrei ieftin TRW la 65 RON pt clio.

                      Comment


                      • Originally posted by ham04 View Post
                        Schimbat si placute, am pus Remsa, cele dinainte erau Bosch, erau ca noi doar ca am insistat eu sa le schimb, mancau din disc. Deocamdata nush daca e vreo diferenta sau doar placebo, franele parca sunt un pic mai bune, asta pt ca am si reglat pe spate la tamburi.
                        Daca ai reglat la tamburi, cum ai facut-o? Cumva din compensatorul de frana sau ai ABS? Intreb pentru ca mi-am reglat eu odata frana pe spate ca nu tinea cica destul pe stand si dupa un an compensatorul se dereglase (frana diferit pe roata stanga fata de dreapta pe spate) si a trebuit sa schimb compensatorul, care era vreo 400 de lei.

                        Comment


                        • Nu, n-a umblat la repartitor pt ca el nu avea nimic. Din ce am observat atunci, a desfacut tamburii, a suflat cu aer comprimat pe acolo, apoi a desfacut niste arculete pe acolo, nu stiu exact ca nici n-am stat prea atent, ca in acelasi timp imi schimbau distributia si eram mai mult atent acolo. Stiu doar ca baiatul mi-a spus ca se blocase acolo ceva si nu mai frana cum trebuie. Deocamdata tine mai bine frana, mai ales cea de mana, dar traiesc cu impresia ca dupa un timp iar o s-o ia razna.

                          Comment


                          • sabotii de pe spate sunt auto-reglabili. daca tii mortis sa mai intaresti exista o rotita dintata pe care culiseaza sabotul, dai de acolo(o sa iti dai seama cand demontezi tamburul) dar nu recomand. Daca dai prea mult si freaca sabotul de tambur acesta se incinge si se duc naibii rulmentii aia plus ca merge masina infranata si consuma mai mult si se mai tocesc si sabotii prematur.
                            sigpic

                            Comment


                            • Astazi mi-am cumparat un set de TRW lucas GDB 400 cu 60 de lei.Mai are cineva pe masina placute la fel?Cum se comporta?
                              La mine este al 2 lea schimb de placute(am 100 000 km).Primul: placute "de origine" la pretul de 300 de lei cu tot cu montaj.M-am jurat ca nu o sa mai cumpar in viata mea piese"de origine".

                              Comment


                              • Eu mi-am luat de la dealer placute TRW (nu stiu ce model) erau in cutie Renault si cica sunt facute la caransebes la TMD Friction cu 130 lei, montajul nu stiu cat costa. Sunt multumit de ele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google