Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci "The truth is out there"
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • uitati va la ce am scris si la manifestarile ABS ului.

      Comment


      • Acelasi lichid fierbe mai repede dupa ce a colectat suficienta apa. Motul BRF 660 FactoryLine fierbe sesizabil mai sus decat cele normale, dar este totusi un lichid ''de strada''. Am inlocuit saptamana trecuta cu ATE, n-am mai avut pofta de manopere in regie proprie. Devine relevant lichidul cand se face o serie de 10 franari repetate din 80% din viteza maxima constructiva, in cazul 1.6 16v aproape 150 kmh. Masina cu lichidul si placutele de fabrica ramane fara ABS & frana cam dupa 4-5 franari de genul asta. In viata reala insa acest lucru nu se intampla nici o data.

        Pentru ca orice proba sa fie veridica ea trebuie repetata de multe ori in conditii asemanatoare. Presiunea din anvelope, uzura, modelul si vechimea acestora influenteaza suficient rezultatul. Apoi uitati de gradul de uzura al amortizoarelor care influenteaza direct distanta si stabilitatea franarii

        Ca si in cazul uleiului, eu am un singur sfat: discuri de calitate mai buna decat cele de uzina si un set de FDB845 sau DS2500 pentru cei ultra-pretentiosi. Cu un set de DS-uri frana se transforma mai mult decat va vine voua sa credeti.
        sigpic

        Comment


        • cand deja jumate' de forum are etrierii de van cu orice placute, si toti sunt multumiti, voi insistati inca cu fdb-urile alea? pe etrierii aceia intra placte carbonelorraine inclusiv. va trebuie decat 900 de roni si le aveti.

          Comment


          • razvane problema se pune si de bani. nu in sensul ca nu as avea sa dau ci in sensul ca nu se merita pentru ce folosim masina.

            un set de DS uri pentru etrieri stock se gasesc la 250 lei. la etrierii de van am gasit cu 500 600 lei. se merita sa dai atat pentru niste placute ? chiar crezi ca se merita ? mai distrugi si discurile cu ele

            un set de FDB costa 66 lei. orice placuta de calitatea FDB ului pentru van ajunge la 200 lei. de 3 ori mai scump.

            da sunt mai eficiente acele frane dar se merita diferenta de pret ?

            si tot FDB cumpara lumea si pentru etrierii de van. pentru ca intradevar sunt cele mai bune placute street. chiar sunt

            eu imi voi lua etrierii de van si voi merge pe FDB 1052 din motivele descrise intr un post anterior. plus ca nu au acele teshituri laterale cum au EBC sau FDB4035 . din prima am toata sufrafata placutei pusa la treaba.

            Comment


            • Lichidul de frana e foarte important, asa cum s-a mai zis, isi pierde din proprietati in timp.
              Din experienta proprie, dupa ce am schimbat lichidul vechi de 6 ani, parametrii de franare s-au inbunatatit cu aprox 20-25%. Si asta nu zic eu, zice bancul de proba (testat inainte si dupa inlocuire).
              Ulterior am schimbat si placutele Ferodo "Renault Origine" cu ATE si simt o imbunatatire clara a franei (evaluare subiectiva).

              Comment


              • da placutele ATE musca mai tare din disc si obosesc mai repede la temperaturi mari.
                placutele de origine sunt FDB1781 care prind foarte bine la rece

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post

                  eu imi voi lua etrierii de van si voi merge pe FDB 1052 din motivele descrise intr un post anterior. plus ca nu au acele teshituri laterale cum au EBC sau FDB4035 . din prima am toata sufrafata placutei pusa la treaba.
                  Si scartait o sa ai tot la fel. Din prima.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • eu am FDB 845. ne intalnim si iti dau masina sa pui ce frane vrei. daca scartzaie le mananc.

                    exista da niste tentative de scartzait la parcari cand ating frana foarte foarte usor. dar nu vad ce este deranjant in asta. abia se aude.

                    in mers absolut nimic la nici un regim de frana. FDB 4035 nu scartzaie absolut deloc niciodata

                    Comment


                    • dar cele din gama low budget, ferodo SL, sunt bune de ceva ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • am inteles ca sunt praf...si pulbere

                        dar cat de low cost doresti ? 845 urile sunt 60 70 lei

                        Comment


                        • am cumparat loganul cu placute d-astea deja montate, au 3 mii km ... le voi schimba peste vreo 20 de mii,masina are in prezent 55 mii, pana una alta n-am apucat sa fac vreun drum de munte sa le stresez prea tare, si nici nu-mi dau seama cat de bune sunt fata de altele, ca n-am mai mers cu altele
                          la folosire normala nu mi-au dat emotii la franare, sper doar sa nu manance discurile, de origine si neventilate )
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • in locul tau le as schimba maine

                            Comment


                            • bine bine, am inteles ca sunt proaste, dar strica discurile ? pentru moment n-am bani sa bag in masina, deloc !
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • asta nu stiu. nu am avut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google