Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai nu, Deluxe daca e baiat ''Gigel'' se baga si scrie (sau a scris deja?) si aici ceva impresii sincere, in mod sigur daca recomandarile sunt bune, le punem pe lista placutelor de calitate.
    Cum se comporta in oras , afara, pret, etc etc.

    Comment


    • Originally posted by FLORYN View Post
      Iti spun eu , ii scataie un pic pana se incalzesc placutele , pe urma ...... e beton. Iar d.p.d.v. al franarii, sunt net superioare . Dar pentru mai multe detalii da-i un PM lui DeLux (Alex).
      Nu cred ca mai are rost sa ii dau PM, daca nu scartaie cand se incalzesc e in regula, vad ca multi care au le lauda ca ar fi net superioare, cred ca o sa comand maine. Multumesc inca odata!
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • eu le-am schimbat la 40 de mii km ...nu erau f uzate...acum la 44 de mii la viteza mica scartie...si cu rotile putin virate...sunt ok..franeaza eficient, dar ma deranjeaza uneori..repet..uneori.. scartaitul ala...

        Comment


        • Originally posted by Octavian___30 View Post
          Am fost azi la Magazinul de piese auto Dacia, la reprezentanta, am tot dezbatut codu asta U3360.
          Placute de origine oferite de ei sunt cele din poza (identic codificare, marca BREMBO).
          Pret 222 lei.
          Set placute Bosch (nu m-am mai uitat dupa cod) ~70 sau 80 lei setul.

          La un alt magazin (import) am gasit TRW la 145 lei setul , si tot TRW la 70 lei setul cica la fel dar difera codul... :|
          Sunt bulversat, pai daca ei spun ca astea BREMBO sunt de origine, apai astea sunt.

          La poza atasata, Andrei a spus ca nu sunt de origine, il rog sa-si sustina afirmatia, atata timp cat eu in magazinu' lor asta am gasit (deci exact ce se vede in poza, atentie - poza e chiar cutia data de cei de la Dacia in urma schimbului de placute).
          Originally posted by DeLuXe View Post
          domnu octavian daca era gigel vedea ca am scris si am impartasit tuturor ... postul 223 era al tau postul 224(chiar pe acest thread) era al meu asa ca ma scuzi
          @tuturor ... pm daca doriti placute ebc greenstuff sau alte detalii

          sau discuri duble gaurite si cu striatii ebc greenstuff
          Last edited by DeLuXe; 23 April 2009, 00:10. Reason: Automerged Doublepost
          sigpicMy ride

          Comment


          • Am vazut trimiterea la jurnalul tau.
            Scuze ca abia acum am vazut ca tu vinzi de astea si nu vrei sa dai un pret si ceva detalii aici, dupa aproape doua luni de utilizare, numai pe PM.
            Esti tare secretos.

            Comment


            • pretul de catalog difera de la luna la luna ... cei interesati sa-mi zica si se face comanda ... e undeja in jurul a 150 ron setul

              alte detalii ce sa zic? sunt verzi ... scartaie cand sunt reci ... sunt foarte dure ... franarea este excelenta ... dupa 2 luni de utilizare intensa am lipsa 1 mm sunt din ceramica si kevlar
              sigpicMy ride

              Comment


              • Am si eu o intrebare la cati Km trebuie schinbate placutele de frana
                sigpic

                Comment


                • Normal la 30 mi km asa scrie in carte dar trebe masurate inainte ca nu are rost sa le schimbi caca nu sunt uzate stiu pe cineva care le-a schimbat la 45 mi km ca la 30 mi km le-a masurat si mai mergeu!

                  Comment


                  • Pe la 30.000 km trebuiesc verificate ca grosime si eventual schimbate...depinde si de stilul de mers. Oficial, Dacia recomanda schimbatul placutelor la 30.000 km
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • MS pentru raspuns am 26000 Km am fost 2 incepatori atunci cred ca la 30000 km o sa le schinbam cai mai bine depinde de servis ce zic si ei
                      sigpic

                      Comment


                      • Pai si daca cei din service iti zic ca gata s-au dus nu te mai tin deloc , tu trebuie sa-i crezi? Ai diesel poti merge mult pe frana de motor , si in cazul asta "economisesti" placutele de frana . Eu oricum am obiceiul sa inspectez masina , si stiu la ce sa ma astept atunci cand merg la o revizie.
                        , sunt cu ochii pe voi !
                        :thumbsup:

                        Comment


                        • Este adevarat ca soferi incepatori au tendinta sa puna piciorul mai des pe frana eu am carnet de un an (nu ma laud ca sunt meserias in ale sofatului)si am facut 15000 km am incercat cat de cat sa nu prea folosesc frana!

                          Comment


                          • ok vam inteles si eu am incercat cat mai mult sa folosesc frana de motor acum depinde si de placute de cine sant fabricate ?
                            sigpic

                            Comment


                            • Citeste, te rog, thread-ul asta de la cap, la coada...exista deja cam toate informatiile pe care le vrei
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Abia astept sa ajung acasa sa pun placutele proaspat luate
                                REMSA - nemtesti.
                                Inca de la prima atingere se vede ca sunt altceva, iti murdareste mana, NU are bucati de metal in ele ci mai degraba ceva grafit.
                                Cica sunt recoapte ca sa reziste la temp inalte.
                                60 lei setul (cu tot cu suruburi si sigurantele alea de tabla + senzori de uzura, aia ii tai).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google