Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa te auda cine trebuie
    Nu as avea nimic impotriva sa dau pe un set de origine 100-110 lei, dar nu 200.

    Comment


    • Oare gradul de uzura al placutelor s-ar putea interpreta dupa scaderea nivelului lichidului de frana din vas?Ce ziceti?
      Dupa ce am citit topicul , tot nu am inteles care sunt placutele originale , cum le deosebesc de facaturi si care este diferenta intre unele de Ambition pe benzina.
      Concret:ce pun eu original pe Ambition-l meu? (marca ,denumire, cod)

      Comment


      • Pe placutele cu care vine masina din fabrica scrie asa (exact in ordinea asta, unul sub altul):
        FERODO 182 134-07
        TRW ....(nu se mai vede mai departe ca e sters)
        RENAULT 352378 (codu asta poate nu e 100% real, ca e cam sters)
        Si poansonat (deci batut pe fier) : FERODO 182

        In service la schimb, se pun placute BREMBO.

        Comment


        • Originally posted by andreea13 View Post
          Octavian , mai baga km si vezi cum sta treaba.
          dar eu cred ca daca tin acuma ...cand s`o mula pe disc...o sa inghete.
          Vezi cine mai vrea si da`mi de veste.
          La mine au tinut 50.000 km la taxi 90% facuti in oras, lasa intradevar praf pe jante, la mine se vede mai tare ca am jante de aliaj, dar la spalatorie dau un jet printre spite sa mai curat din praful acela.
          @mitosu Oare de ce Dacia nu monteaza discuri ventilate pe fata numai la diesel si 16v. Deci eu zic ca se merita sa schimbi ceva pe la frine (discuri ventilate chiar si perforate )si placute de calitate. Am gasit placute de frina si la 20 lei deci se poate si mai ieftin dar astea remsa mi se par la calitate cel putin la fel de bune ca si cele originale la un pret de 4 ori mai mic ca de, ar castiga si Dacia si dealerii.
          Ma bucur ca esti multumit de placute Tavi.

          Comment


          • Daca pe tine te-au tinut 50000 km (suuper OK) inseamna ca pe mine ma vor duce garantat 30000 km )) .
            Raport pret-calitate n-am ce comenta.
            Ieri am tras pt prima data de cand le-am pus (nu stiu daca am 150 km cu ele) o frana asa mai de urgenta de la 130/h, nici o problema, apesi bine si te pun in cap (desigur ca a intrat si ABS-ul, cu alea ''originale'' reno nici macar abs-ul nu-si facea treaba, trebuia efectiv sa rup pedala de frana).

            PS: ar mai fi bune la pret placutele Bosch, dar nu prea am vazut pe nima sa vorbeasca de ele (in ''treacat'' am auzit doar ca s-ar uza ceva mai repede).
            Last edited by Octavian; 2 May 2009, 07:21.

            Comment


            • Multumesc pentru raspuns.
              Mai am o nelamurire:Placutele sunt "universale" la toate tipurile de Logan sau trebuie sa cer pentru Ambition?

              Comment


              • @Octavian: de placute Bosch m-am interesat eu la service-ul lor din Galati, unde am facut si revizia. Pretul era de vreo 80 lei parca, dar mi-a zis mecanicul ca sunt ceva mai dure si le recomanda in combinatie cu discul tot Bosch, altfel ar uza prematur discul original. Pana la urma n-a fost nevoie sa le schimb atunci.
                GL-22-TOF

                Comment


                • ....si eu care am auzit ca ar fi ceva mai ''moi'' si ca se uzeaza mai repede, deci ce sa stii sa mai crezi (in service nu stiu cate poti sa iei de buna de spun aia).

                  Comment


                  • Eu mi-am pus acum 10.000 (am 119.000) discuri Bosch (259 mm, pline, am varianta fara ABS)) cu placute TRW (din astea moi) si pot sa spun ca am niste frane de nu-i adevarat, mult mai zdravene decat inainte.

                    Comment


                    • stie cineva de placutele astea de frana : Master Sport Germany?
                      Au culoarea rosie atat la placute cat si la cutia de ambalaj.
                      Si`a luat tata la clio acuma cateva saptamani si abia ieri am avut ocazie sa merg iar cu masina lui. are niste frane de era sa dau cu capu de volan...fata de placutele mele originale de la logan. si daca apas mai tare frana , intra repde ABS-ul.
                      pun si site-ul http://www.master-sport.de/EN/

                      Comment


                      • Adevarul ca si es vreau un set de placute care sunt moi si chiar daca le schimb sa zicem undeva la 20 k dar stiu ca nu-mi consuma din discuri . Oricum acum astea ale mele stock de pe masina sigur mi-au ros din discuri destul de bine, deci pe viitor cand voi schimba placutele trebuie sa ma orientez si de discuri . Destul de nasol momentul mai ales ca trebuie sa ma scarpin in buzunar de cateva sute de roni bune . Banuiesc ca este exclusa intervetia garantiei in cazul asta , nu-i asa? (am 22k in 2 ani)
                        , sunt cu ochii pe voi !
                        :thumbsup:

                        Comment


                        • salut, in zilele astea am remarcat ca placutele mele nu mai scartie deloc nici la franare nici in mers, in plus frana tine bine la fel ce inainte, probabil s-au mai pasuit putin si de aceea si asta inseamna ca nu le voi mai schimba, salutare .

                          Comment


                          • Originally posted by oivp2003 View Post
                            Multumesc pentru raspuns.
                            Mai am o nelamurire:Placutele sunt "universale" la toate tipurile de Logan sau trebuie sa cer pentru Ambition?
                            cred ca trebuie sa ceri pt 1.6, parca 1.6 are discurile mai mari decat 1.4. nu mai retin exact, dar mai bine cere de 1.6, in cel mai rau caz iti va spune ca-s toate acelasi model.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Apropo de placutele de frana, aveti grija cand le cumparati sa aiba holograma lipita pe cutie....pentru ca sunt multe seturi de placute contrafacute si bagate in cutii cu holograma scanata....eu le am inca pe cele originale.

                              Comment


                              • Eu tot nu inteleg de ce imi scartaie placutele cand masina are doar 1 an si 2 luni.Oare de la ce sa fie?Stie careva sa imi spuna?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google