Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dragos1731 View Post
    Apropo de placutele de frana, aveti grija cand le cumparati sa aiba holograma lipita pe cutie....pentru ca sunt multe seturi de placute contrafacute si bagate in cutii cu holograma scanata....eu le am inca pe cele originale.
    Cele originale n-au lipita holograma pe cutie, e direct impregnata in carton, unde scrie mare ''Piece de Origine'' (sau cum se scrie) daca te uiti in relief e un pic curcubeu pe litere.
    Adica ideea e sa nu va uitati dupa vreun actibild holograma lipit pe cutie (cum am facut si eu) ca la cd-urile originale, ca nu veti gasi asa ceva.

    PS: Alin - un pic poate sa scartaie, asta nu inseamna ca sunt duse (poti eventual sa dai roata jos si sa vezi cat ferodou au pe ele).

    Comment


    • Originally posted by Red_Alin View Post
      Eu tot nu inteleg de ce imi scartaie placutele cand masina are doar 1 an si 2 luni.Oare de la ce sa fie?Stie careva sa imi spuna?
      Nu are nimica daca scartaie,mai scartaie si cand mai "prinde" ceva pe disc,murdarie sau nisip ceva eu stiu, sau cand is ude discurile,iara-si atunci le mai apuca scartaiala La mine nu erau "duse" placutele nici dupa 3 ani aproape de folosit, cand le-am schimbat mai aveam pe ele ferodou,si am si pus destul de multe frane mai violente!Deci nu cred ca se pune problema la tine ca sau uzat mai repede!
      sigpic

      Comment


      • octavian , pe mess nu te mai vad , la tel nu raspunzi
        zi-mi ma mai poti ajuta cu placutele alea ? sa stiu daca nu ma descurc cumva altfel ..ce sa zic
        Its just a car ...

        Comment


        • Offtopic:Chiar asa Tavi ce se intampla cu tine de nu mai da lumea de tine?

          Comment


          • M-am dat la fund

            PS: am f f mult de lucru

            Comment


            • Salut, saptamana trecuta am facut revizia de un an si aveam 16.200KM la verificarea rotilor mecanicul mia zis ca trebuie schimbate placutele, eu lam crezut stind ca merg mai sportiv cu masina si la receptie am intrebat cat ma costa schimbatul si miau zis cu tot cu manopera 220 ron find placutele promotie la 180 ron si mana de lucru aproape 40 ron.
              stiam ca am placute din fabrica ferodo pe masina si mam dus si am cautat la fel aceasi marca dar nu originale si am gasit ferodo SL si se cunosc ca au mai putin fier in ele deci sunt mai moi, am dat 65 ron si leam montat eu caci dupa cum stiti este ffoarte usor de montat mai mult dureaza de dat roata jos, dupa ce am citit pe site ma asteptam sa nu am frane bune la inceput dar spre surprinderea mea am avut frane de prima data bune si credetima nu mi se pare mai bune decat cu cele originale si discul dupa 700 si ceva de km arata perfect nu ia facut nici un santz nimic intradevar scartaie uneori pana franaez de 2-3 ori cu ele cred ca pana se incalzesc. Deci sunt placute mai ieftine si mai bune decat cele de origine care dupa cum spuneam sunt mai tari. aa si inca ceva placutele vechi erau uzate in comparatie cu cele noi cam 40% deciu mai mergeau garantat inca 10mii dar na ce sai fac daca mam luat dupa nea mecanic de la Iatsa galati...

              Comment


              • Eu nu ma pot hotari...ferodo DB premiere sau ebc green stuff?Pretul este aproape egal intre cele doua.

                Comment


                • De green stuff am auzit numai cuvinte de lauda
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Sunt bune ambele.
                    Daca sunt la acelasi pret, as opta pt EBC.

                    Comment


                    • EBC sunt chiar mai ieftine decat Ferodo cu 8 lei. )

                      Comment


                      • sal... stie careva care este durata sau kam la cat se schimba placutele de frana, mentionez ca nu merg cu picorul pe frana sh nu pun frana brusc, am 30 k cu ele..?
                        http://www.youtube.com/watch?v=ymiF-okrdMg

                        Don't Drink and Drive

                        Comment


                        • Astea cu care vine masina au o marja de +/- 30.000 km. Daca nu ai un stil agresiv atunci posibil sa te duca si pana la 40.000 km +...cel mai bine e sa le verifici grosimea actuala
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Eu am 33000 km si nu le-am schimbat.Au inceput sa scartaie"la semafor" si ma enerveaza.Am gasit EBC Green Stuff cu 145 de lei setul si discuri Turbo Groove cu 60 de euro bucata.Ma mai gandesc la discuri dar placutele le schimb sigur!

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Astea cu care vine masina au o marja de +/- 30.000 km. Daca nu ai un stil agresiv atunci posibil sa te duca si pana la 40.000 km +...cel mai bine e sa le verifici grosimea actuala
                              le am verificat grosimea si din cate am vazut mai am jumate din ele.....
                              http://www.youtube.com/watch?v=ymiF-okrdMg

                              Don't Drink and Drive

                              Comment


                              • In cazul asta mai poti sta linistit 10 - 15 .000 km...daca iti pastrezi si stilul de condus, desigur
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google