Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt destule placute bune la fel cum sunt si destule porcarii. Mai bine mergi pe o firma dedicata in ale sistemelor de franare.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by lucicu26 View Post
      eu am luat masina de la cineva,care a schimbat placutele la 21000,si a pus alta marca,masina are acum 81000 si vreau sa ma uit sapt asta putin la ele,pt ca simt ca nu mai franeaza la fel.
      Uau...60000 km cu un set de placute ar fi record absolut.
      Vezi sa nu se lase cu alte probleme si sa verifici discurile si garniturile de la etrier.

      Comment


      • maine vreau sa le schimb.daca nu ploua sunt ca si rezolvate.
        din moment ce nu face urat nimik,nu vad ce probleme as putea avea.
        Doamne fereste
        Apropo:batranu meu are un vw transporter,luat de nou,si are intr-un an 70500 km si nu a schimbat nici el placutele de frana deocamdata.si el foloseste foarte mult frana de motor.eu de la el m-am molipsit cu chestia asta.de exemplu in loc sa franez cand vad ca cel din fata nu franeaza tare,bag intr-o viteza inferioara si doar in cazul in care ma apropii prea tare de cel din fata franez.de cele mai multe ori nu trebuie sa apelez si la frana.
        Last edited by lucicu26; 3 July 2009, 20:41.

        Comment


        • Originally posted by Dragman View Post
          Am auzit de placutele Valeo ca ar fi bune...are cineva?cum sunt si la ce pret?
          Sunt bune Valeo insa atentie pe ce discuri le pui. Sunt semi-tari inspre tari ca duritate. Am folosit si stiu ce spun.
          Eu iti zic ca in momentul in care se duc discurile sa iei discuri Bosh si placute TRW (astea sunt mai moi si fac priza foarte buna, plus ca prelungesc foarte mult viata discurilor).

          Comment


          • Am luat masina cu 34.000 km. Din ce am discutat cu un amic de-al vechiului proprietar nu a schimbat nimic la masina exceptand reviziile. In momentul de fata am 50.000 km si inca mai am placute de frana. Intrebarea mea ar fi: oare sunt cele originale sau e posibil ca la revizia de 30.000 sa fi fost schimbate ? Cum as putea afla oare ?
            Daca sun la reprezentanta imi pot da o copie la facturile respective(cele emise pt revizii) ?
            Last edited by bragelone; 3 July 2009, 21:54. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic
            Play ManagerLeague

            Comment


            • Si cu ce te ajuta daca afli?
              Daca mai sunt bune placutele, lasa-le pana cand trebuie schimbate.

              Comment


              • am gasit niste placute master la 45 lei....fata de cele originale dacia e o diferenta enorma de pret. n-am stat sa citesc la ora asta tot topicul si scuze daca s-a mai dicutat....dar sunt bune placutele master?

                Comment


                • Da mai multe detalii, ce culoare are ambalajul, etc. E vorba de Master Sport?...Eu d-alea am de nici 2 sapt si sunt f ok...sunt niste placute rosii
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • nu stiu detalii ca nu le-am vazut. doar am intrebat daca au la vanzare si ce pret

                    Comment


                    • Daca nici tu nu ai detalii....
                      Eu zic sa nu iei nimic pe NV...daca sunt Master Sport alea rosii si scrie pe germana, sunt ok...daca sunt Master...nush ce natie de placute sunt dar nu-ti recomand pentru ca pe thread-ul asta deja sunt "testate" cateva tipuri de placute pe care le pori cumpara cu incredere si la preturi bune..intre 60-160 ron...deci are balta peste. Sfatul meu e sa nu te joci si sa pui porcarii in sistemul de franare.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • nici nu vreau sa pun...de aceea intreb. azi ma apuc sa citesc tot topicul. aseara eram curios ca aflasem pretul...pe langa cel de 50 lei, da da 500.000 lei vechi la kitul de distributie

                        Comment


                        • Cand am cumparat uleiul si filtrele de aer si ulei sa le schimb acasa saptamana trecuta, am intrebat si de placute de origine si mi-a spus ca sunt cu 90 de lei, iar Bosch cu 80 de lei, oare sunt de origine? mentionez ca nu am vazut ambalajul ca nu mi l-a aratat, dar am auzit cum ca ar fi nesimtit de bine copiate cele fake (la ambalaj). Masina are doar 44000km si inca mai tin placutele pana pe la 60000km. Magazinul cu pricina este Lupul singuratic de pe Calea Radnei, nu de pe Andrei Saguna, pentru cunoscatori.

                          Comment


                          • Sandu, nu iti lua de la Lupul Singuratic placute de "origine" pentru ca iei tzeapa cu ele, intreabal pe Octavian_30 el si-a luat de acolo si a luat tzeapa, deci sa nu iti iei asa ceva pt ca sunt tari si nu o sa ai frana cu ele,Octavian_30 a avut din astea de "origine" la fel si eu si dupa 2-3000K le-am schimbat!
                            Iar la fel si placutele Bosch, ai pe paginile anterioare poze cu placutele de frana Bosch care la fel sunt mai dure,iar la viteza trebuie sa "rupi" pedala ca sa pui frana calumea!Deci ferestete de placute de "origine" si de Bosch-uri,parerea mea!
                            Mai bine iti cumperi placute Remsa(le gasesti in Gradiste,pe strada Gorunului,pe partea stanga cum mergi pe strada in jos,este un magazin unde se vand si piese de motoare,si chiar si motoare),pentru ca vad ca esti din Arad,afli mai multe detalii despre placutele astea tot pe paginile anterioare,si le gasesti la un pret si la o calitate calumea!bafta
                            sigpic

                            Comment


                            • Cum spuse si Wizard, NU lua placute ''originale'' de la LupuSinguratic, eu dupa vreo 3000 km le-am aruncat la gunoi.

                              Comment


                              • da , are tata pe clio placute master sport si am decis sa`mi pun si eu aceste placute.
                                Dark , eu nu stiam ca sunt moi , ar fi bine in cazu asta.
                                ca exemplu ; cu alea originale cand spalam masina , dupa cateva ture, se prafuia buza jantei , iar cu astea , ceva mai greu se pune ferodoul ala.
                                eu am vreo 2000k si ma multumesc cu ele , tin si umpic mai bine ca cele de fabrica .
                                acuma sa vedem cu discu...dar si vb ta , discuri gasim la preturi bune sau upgradam si noi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google