Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gata, am elucidat si misterul celor 2 coduri
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      Nu! Nu sunt bune. Cele din fabrica n-au lipit acel abtipild cu codurile echivalente.
      Cumpara ceva aftermarket (Ferodo Premier, ATE, EBC, etc)

      PS: Atat costa? 136 de lei? Enorm pentru ce pot face. In jur de 100 lei costa Ferodo Premier si sunt incomparabil mai bune.
      Eu le-am luat cu 224 de lei,aceleasi placute,acelasi cod si merg de 40 000 de km cu ele si au ajuns la fier.Sunt incomparabil mai proaste decat cele de pe masina.Placutele le-am luat tot de la un dealer din Brasov!

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Pai faza e ca sunt pachete care contin acele tablite si altele nu. Ideea e ca, poti merge la un dealer si cand schimba placutele, sa nu schimbe acele tablite. ))
        Deci...acele tablite nu le-am putut monta/schimba nici cand am schimbat primul set (Remsa) nici la al 2-lea (TRW). Nu se potrivesc nicicum.
        Cred ca d-aia nici in service nu le schimba.

        PS: si nici la setul de placute U 0036 (''vestitul'' cod) pt Renault Clio II etc.
        Sunt mai late.

        Originally posted by lau View Post
        Am citit jumate` de zi si acum ma doare capul .....
        Am o intrebare simpla ... sunt bune sau nu ?
        Sunt de la dealer Veverita Aradul Nou. Am aproape 40.000 km si ar trebui sa le schimb. O zi buna si linistita tuturor
        Cat costa?
        E tare scrisu ala cu pixu ''Brembo->Remsa''
        Par a fi OK, n-au bucati (mari) de metal in ele.
        Daca nu sunt Brembo, lasa-le ca sunt si altele, ai de unde alege.
        D-astea de buget si bune: Ferodo, TRW, Remsa.
        TRW si Remsa iti pot spune ca sunt OK, ca le-am incercat pe ambele.
        Numai ca TRW costa ~140 lei/set, Remsa ~70-75 lei/set.

        PS: si sunt metal free
        Last edited by Octavian; 3 August 2010, 19:34. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Octavian, eu am scris cu creionul pentru ca am citit tot threadul cu placutele de frana.
          Acum mi-a venit si mie soarta sa le schimb si nu mai stiam ce sa pun pe masina.
          Placutele astea le-am luat la ultima revizie de la dealer , asa m-am "procopsit" cu ele.
          Deja le-am schimbat ca am drum lung de facut acum in concediu ....
          Sincer nu sunt multumit de ele (asta e ! daca am citit tarziu ....).
          Recomandatim ceva sa fie ok si ca pret ....., ... am discuri ventilate si Abs.
          Tavi, sunt bune cele Remsa ?
          Nu mi-e groaza sa le schimb ...., in 15 minute nu am ce discuta cu ele, am pus si porcariile alea de tablite.
          Last edited by lau; 5 August 2010, 00:24.

          Comment


          • Remsa sunt bune si pret si calitate. Lasa ceva ''praf negru'' mai mult, dar nu cred ca deranjeaza treaba asta.
            Daca vrei Remsa, te duci in Gradiste pe Gorunului, la al ~3-lea colt e un magazin auto pe colt (unde sunt expuse motociclete si atv-uri).
            Nu cred sa fie mai mult de 70-80 lei setul.

            Comment


            • S-a gandit cineva ca placutele au coduri diferite pentru ca au ferodo-ul de diferite duritati,si de aceea la unii se duc placutele la 40.000 iar la altii discurile?Confuzii de genul acesta se mai fac si la filtrele de ulei,care la vanzatori sunt toate la fel dar situatia este diferita in realitate.Placutele originale nu m-au dezamagit pana acum,deci le folosesc in continuare chiar daca sunt mai scumpe.

              Comment


              • Codurile sunt pentru compatibilitate in functie de tipul si marca autovehiculului.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Nu ma deranjeaza ca sunt scumpe respectivele placute.
                  Vreau doar sa am garantia ca sunt ok si ca am frane bune. Cu astea nu te joci !
                  Ma enerveaza ca am luat respectivele placute de la dealer, am spus ca vreau ce e mai bun pentru masina si am primit placutele de "origine" care m-au dezamagit complet !
                  La franare brusca masina nu se opreste ca inainte si intarzie si Abs-ul !!!
                  Deci sunt de toata jena.
                  Nici o problema .... reclama pentru dealerul respectiv va fi pe masura ...

                  P.S.
                  De ce nu se gasesc placutele cu care vine masina echipata din fabrica ? Ele au fost ok !

                  Originally posted by enervantul View Post
                  S-a gandit cineva ca placutele au coduri diferite pentru ca au ferodo-ul de diferite duritati,si de aceea la unii se duc placutele la 40.000 iar la altii discurile?Confuzii de genul acesta se mai fac si la filtrele de ulei,care la vanzatori sunt toate la fel dar situatia este diferita in realitate.Placutele originale nu m-au dezamagit pana acum,deci le folosesc in continuare chiar daca sunt mai scumpe.
                  Da ai mare dreptate ! Si la mine codul de la filtrul de ulei pentru dieselul de 85 CP este total diferit fata de celelalte diesel-uri (de 65 si 70 CP). Supapa de bypass deschide la o presiune mai mare. De la primul schimb de ulei si filtru am problema ca becul de ulei se stinge mai tarziu. Lucru ce nu sa intamplat mai inainte.
                  Din pacate nu stiu codul pentru filtrul de ulei la dieselul de 85 CP.
                  La reprezentanta mi sa spus ca totul e ok si ca au pus filtru de .... diesel.
                  Last edited by lau; 6 August 2010, 15:14. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • E clar ca sunt varza, exact teapa care mi-am luat-o si eu cu placute ''originale Renault'', acelasi ambalaj ca la tine (dar parca aveam alt cod, ceva cu U 0036...) de s-a dat cu curu de pamant vanzatoru ca sunt originale de la mama lor (la Lupu Singuratic, orice sa iei de la ei, dar nu placute )) ).
                    Am mers ~1500 km si le-am dat jos ca n-am vrut sa mor (la o bariera era sa ma opresc dupa ea, si mai o data sa il pup pe unu' in spate).

                    Nu ai spus de unde ai luat (sau n-am vazut eu) placutele? De la Veverita? Cauta la ei Brembo, foarte bune.
                    Ferodo scria pe ale mele orighinale.

                    Deci ai variante: Brembo, TRW (ce am pe masina, sunt bune), Remsa (ce am avut pe masina, sunt bune, nu stiu daca de la ele s-a strambat discul, dar franeaza bine cu ele), ATE (daca ai bani mai multi, sunt cam scumpe).
                    Ferodo gasesti mai greu in Arad.

                    Comment


                    • @lau - PURFLUX LS 926, réf. RENAULT 8200274858 : by-pass à 2.5 bars, hauteur 63 mm, surface de filtration 14.4 dm2.

                      @octavian_31 - Nu tot ce spun ei ca este original chiar este.Mie o vanzatoare a vrut sa imi vanda un rulment fata SNR France zicea ea cu 170 RON si pe factura de provenienta era SNR Sibiu.
                      Last edited by enervantul; 6 August 2010, 19:32.

                      Comment


                      • Va multumesc ! Placutele le-am luat de la veverita Aradul Nou.
                        Prevazator, am luat cu mine si placutele vechi. Vai de mama ei tara ....
                        Acum sunt in concediu la Mangalia (de abia am reusit sa-mi iau concediul).

                        Ca si fapt divers ..... GPS-ul nu mai vede decat jumate' din autostrada soarelui, .... restul nu mai exista ....., intreb politia rutiera de o ruta ocolitoare si pe unde sa o iau .... nu stie sa-mi spuna ...... suntem ..... de unde am plecat.

                        Comment


                        • Eu am 30000km cu masina si am placutele originale...mai tin cam 10000km(sper),asa ca cand le voi schimba voi pune tot originale...parerea mea!! Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine!!

                          Scuzati cacofonia
                          Last edited by esmeron; 13 August 2010, 21:49. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Problema e ca e f greu sa gasesti originale...o sa gasesti de "origine" care iti vor pune viata in pericol.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Dar care sunt originalele totusi?

                              Eu ultimile placute pe care le am pus luate de la dealer erau renault dar pe placute scria ''textar'', iar cele care erau pe masina (de la alt dealer ) tot ''textar'' scriau pe ele.

                              Comment


                              • Asta e ideea. Nu exista placute originale, Renault sau Dacia nu fac placute de frana.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google