Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Shakar View Post
    Tu schimbi filtrul de aer din 2 in 2 ani ? Eu cred ca merge fara probleme sa il schimbi la distributie, adica la 60 000 km cate un filtru de aer.
    Rai mai sunteti!Omul e masochist si ii place sa chinuie masina!Nu ca mine,ca am schimbat uleiul de 2 ori si am 10000km.Dee e in garantie!
    Last edited by micutzu666; 26 April 2012, 20:44.
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Originally posted by Gamezcdr View Post
      18.000 km. Deci ulei, antigel, filtru ulei. Fara filtru de aer ca ala l-am schimbat la 2 ani.
      18.000km este kilometrajul masinii in momentul de fata sau aia sunt km parcursi de la ultima revizie?

      Comment


      • 18.000 total (masina e din mai 2009), filtrul de aer la 2 ani se schimba, asa scrie "la carte".

        Comment


        • Sau la fiecare 20.000km.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • La cat praf e in tara asta filtrul de aer se schimba la 10.000km, cel putin eu la toate 3 reviziile am avut filtrul imbacsit de praf dupa 10.000km. Daca parcurgi 6000km pe an cred ca ar merge inca un an filtrul, dar la 50-60 de lei cat e la reprezentanta tu stii, eventual intrebi la revizie cat costa. Daca nu-l schimbi, macar sa-l scoti odata sa-l suflii de praf.

            Comment


            • In carnetul de intretinere sunt specificate si termene pentru conditii particulare; eu n-am spus ca schimb filtrul de aer la 20.000; raspunsul meu completa colegul Gamezcdr, care cita "cartea".
              Eu schimb filtrul de aer la fiecare revizie, nu ma mai complic cu suflatul.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                La revizia de 3 ani, se inlocuiesc lichidele, (frana, racire)
                Chiar? Asa este la astea ph2? Din partea mea poti sa le schimbi de doua ori pe an, dar ia uite aici:
                Attached Files
                [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                Comment


                • Chiar asa; in carnetele de intretinere din 2008 la Ph2, e cum am spus eu; de altfel in nov.2011 am si facut aceasta revizie de 3 ani; ma mir ca nu stii, s-a tot discutat pe forum chiar eu am pus si o poza in acest sens.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Chiar nu stiam. Vin din fabrica cu fluide mai slabe calitativ/ieftine sau cum? Ca diferentele dintre modele nu sunt semnificative.
                    Sa fie doar "stoarcere de parale" a clientului sau mai sunt si alte motive care mie imi scapa?
                    [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                    Comment


                    • Nu stiu dar asta e; au marit numarul de km. de la 15.000 la 20.000 intre revizii, la bujii la 60.000, dar au micsorat la lichide. Tot ce e posibil.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • La revizia de doi an, se schimba si trusa sanitara? Sau cat este valabila trusa sanitara, care era in plus cca 40 euro+tva.

                        Comment


                        • Aia o schimbi singurel, daca vrei sa dai 50 euro la dacia ei abia asteapta sa-ti ia banii. Teoretic trebuie schimbate cand expira si trusa si extinctorul. Nu am auzit sa mai verifice daca ai trusa, triunghirui si extinctor, a fost mania aceea cuele acum 4 ani cand un baiat destept (a se citi parlamentar) s-a apucat sa importe truse, triunghiuri si extinctoare si prostii, adica noi, a trebuit sa le cumparam la suprapret.

                          Comment


                          • Originally posted by smaci View Post
                            La revizia de doi an, se schimba si trusa sanitara? Sau cat este valabila trusa sanitara, care era in plus cca 40 euro+tva.
                            Se cumpara doar kitul cu produsele care cica ar "expira". Nu inteleg cum expira niste alcool, dar ma rog.
                            Cam toate trusele au valabilitate 24 luni.

                            Comment


                            • O poza, pentru cei interesati ,cu codurile unor consumabile folosite cu ocazia reviziilor la un benzinar.
                              Attached Files
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • consumabile folosite cu ocazia reviziilor la un benzinar
                                De aia are si filtru de motorina trecut?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google