Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by golanu View Post
    @gionik... eu am schimbat cureaua de distributie la 63 de mii, deci nu e problema. daca schimbi la service doar kitul de distributie, cum am facut eu ar trebui sa te ajunga undeva la 2 mil si ceva (cam 1.7 mil kitul plus manopera care e cam de o ora jumate). daca la manopera iti iau intre 30-50 ron pe ora e ok, daca nu... e trist.
    Pe langa curea ai schimbat rola intinzatoare, curea accesorii, sau doar cureaua de distributie? La ce service ai schimbat-o? Ar fi tare bine sa ma coste 2 mil-2.2 mil, la un service priceput, in Buc D

    sigpic

    Comment


    • pai sa o luam usurel:
      -eu am schimbat in Vaslui doar kitul de distributie, acolo eram cand l-am schimbat nu am ales Vaslui special.
      -rola intinzatoare a curelei este inclusa in kit, deci in aia 1,7 mil.
      Eu am schimbat asa:
      -bujii, ulei, filtru de ulei, curea de accesorii (fara galetul intinzator si rola fixa).
      -cureaua de accesorii a costat 62 de lei, cumparata de la un magazin de piese Dacia de langa obor.
      -nu am intrebat de galet acolo.
      Am verificat placutele de frana, si sabotii, si totul e ok deocamdata, deci nu a fost nevoie sa le schimb.
      Acuma la service tre sa ai grija sa nu iei teapa ca mine, sa iti factureze 4 ore in loc de 1h jumate.
      Don't touch! Never ever steal
      Unless you're in for the kill

      Comment


      • daca se aude la relanti O tacaneala mica este vreo problema ? masina are 16000 - 1.4mpi
        sigpic

        Comment


        • daca e sunetul acela de tachet, se aude la mai multi de pe forum, inclusiv la mine dar e ok. nu e nevoie sa iti faci probleme.
          Don't touch! Never ever steal
          Unless you're in for the kill

          Comment


          • E de la ambreiaj, nu-i problema, asa se aude la toate MPI-urile cu ambreiaj Valeo.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • aha cu ocazia asta am primit un raspuns ca sii la mine se auzea dar incet asa de tot trebuia sa fie liniste
              sigpic

              Comment


              • azi am fost si eu la revizie pt 15000km (laureate gpl+abs), cu uleiul cumparat de mine Mobil Synt S 5w40 (150ron - 4l) si mi-au schimbat:
                1. filtru ulei
                2. filtru aer (astea doua 90ron)
                3. 2 filtre de gaz 200ron amandoua
                4. manopera 120ron

                In total prima revizie la 15000km 410ron

                Mai trebuie sa schimb placutele de frana
                Last edited by gogoasha69; 16 February 2008, 00:51. Reason: edit
                sigpic

                Comment


                • cat timp ti-au facturat la manopera? de curiozitate intreb
                  Don't touch! Never ever steal
                  Unless you're in for the kill

                  Comment


                  • nu mai postati in limbaj mirc, va rog! se stiu ei cine...
                    Last edited by Seba; 16 February 2008, 05:36.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Azi am inceput revizia de 60.000. Avand in vedere ca este mai greu cu banii, si ca incerc sa fac singur ce pot sa fac, nu fac totul de-odata.

                      Prima faza: schimbat bielete de directie si capete de bara + schimbat ulei si flitru ulei + reglat ambreiaj 200RON (manopera) Vi se pare mult?
                      A 2a faza ar fi filtrul de aer si bujii schimbate de mine si a 3a faza ar fi kitul de distributie, care la Adras, pe turda costa 300RON, iar la service am intrebat azi, si m-ar costa manopera in jur de 200RON.
                      Cum vi se par preturile astea? Daca cumva aveti alte sugestii pt piese sau manopera mai ieftina, va rog sa nu va abtineti :P :p

                      sigpic

                      Comment


                      • Preturile sunt bunicele, dar nu schimbi si placutele de frana?
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Originally posted by andrei View Post
                          Preturile sunt bunicele, dar nu schimbi si placutele de frana?
                          andrei ce placute de frana imi recomanzi??

                          sti codurile de la filtrele de gaz si daca le gasesc pe undeva mai ieftine ??
                          sigpic

                          Comment


                          • Placute de origine.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • de origine ???
                              adica ca astea ??
                              are cineva de vanzare ??
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • Da, exact alea sunt.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google