Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @marcone: La masina ta se fac reviziile la 20.000 km sau un an. E cumparata de curand, nu?

    @JAN123: Zgomotul e de la turometru, mergi in service si iti schimba tabloul de bord.
    Si nu mai scrie cu majuscule, ca vedem si literele mici, nu sunt probleme...
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Logan Benzina 1.6, 11.200 Km, revizie 1 an efectuata astazi, la Adras Militari.
      Cost total 386,12 RON adica :
      - manopera - revizie intretinere 57 Ron
      - inlocuire filtru are 57 Ron
      - fixari + strangeri esapament 57 Ron
      -tester diagnosticare 57 Ron
      TOTAL manopera fara TVA 119,70 RON

      Piese - - Dacia oil premium 4 L - 134,45 Ron
      - Filtru ulei 22.27 ron
      - filtru aer 58,82 ron
      - discount piese ( Deh, membru Club ADRAS... )10,78 ron
      TOTAL Piese 204,77 ron

      Personal destul de amabil Am cerut sa verifice mai atent ceva probleme la curent, de cateva ori am avut probleme cu ea, nu a vrut sa plece la cheie. Mi s-a explicat ca nu au gasit nimic in neregula, si probabil a fost benzina de vina, prea multa apa....Au sugerat alimentare de la OMV cu ceva mai de calitate....

      Comment


      • Astia din service zici ca au contract cu OMV
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Originally posted by andreea13 View Post
          - manopera - revizie intretinere 57 Ron
          - inlocuire filtru are 57 Ron
          - fixari + strangeri esapament 57 Ron
          -tester diagnosticare 57 Ron
          TOTAL manopera fara TVA 119,70 RON
          Sigur ai gresit. Nu se poate sa fie asa scumpa inlocuirea filtrului de aer si strangerea galeriei de evacuare si testul CLIP. Plus ca toate alea insumate nu dau 119 lei, deci greseala sigur.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Originally posted by JAN123 View Post
            am o dacia logan 1.6 mpi
            are 2700 de km la bord... deci inainte de revizie...
            am o problema: la turatia de 1500-2000 ture se aude un tacanit ca si cum se auzea la oltcit pe vremuri. (indiferent ca e pe loc la 1500 de ture sau in mers...seaude)
            de la ce sa fie? ... astept raspunsuri
            acum nu imi dau seama la ce fel de tacanit te referi (tacanitul ala de avans de la vechea dacie), dar la turatie, im mers, mai ales in treapta 3, la fel se aude si la mine motorul, ca la oltcit (un zgomot specific). eu nu mi-am facut griji de asta. am un 1.4 si din cate am mai citit pe aici am constatat ca 1.4 e motor de turatie. sper sa iti fost cumva de folos raspunsul meu.

            Comment


            • Am facut ieri revizia de 2 ani la A.M.G.
              -PLACUTE FRANA - 90 RON
              -4 BUJII - 40 RON
              - ULEI DACIA OIL 5W30 - 75 RON
              - FILTU AER - 46 RON
              - FILTRU ULEI - 22 RON
              - MANOPERA 80,12 RON
              TOTAL 370 RON
              am scapat in 40 min

              Comment


              • Originally posted by andrei View Post
                @marcone: La masina ta se fac reviziile la 20.000 km sau un an. E cumparata de curand, nu?

                @JAN123: Zgomotul e de la turometru, mergi in service si iti schimba tabloul de bord.
                Si nu mai scrie cu majuscule, ca vedem si literele mici, nu sunt probleme...
                sal... pai e o parere si asta... dar intrebarea vine in felul urmator: daca deschid capota la motor si dau 1500 de ture se aude si acolo nu numai la volan... deci e ceva prin motor.... zic eu...

                Comment


                • Cam mult platiti cu reviziile astea. Nu inteleg,cum am platit eu in total doar 239 lei? Mi-au schimbat la masina exact ca la Cioby, el a platit 370 lei...Andreea 13 si mai mult... Sa fie diferente asa mari de preturi intre reprezentante? Mentionez ca eu am facut-o la Auto Grup Resita...
                  niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                  Comment


                  • Nu este greseala...asa au tiparit baietii factura la valuri unitare fara TVA....Este adevarat...daca ma uit la coloana " cu TVA " valorile sunt altele, mai mici...La total este corect. Pana una alta....manopera a fost cam o treime din toata revizia.

                    Comment


                    • Manopera asta e cam tepuitoare la dacia... cum i-a luat lui sorin_pss 80 ron pe manopera si a stat doar 40 de minute cand ora de manopera ar trbeui sa fie intre 40-50 ron :|
                      Don't touch! Never ever steal
                      Unless you're in for the kill

                      Comment


                      • Originally posted by dani p View Post
                        Sa fie diferente asa mari de preturi intre reprezentante?
                        Sunt diferente intre pretul orelor de manopera si chiar la consumabile. Depinde de service, in general unde nu e concurenta sunt preturi mari.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Vreau si eu sa imi cumpar pentru revizia de 30 000 km: bujii cu 4 electrozi, filtru aer, filtru ulei, cele 2 filtre de gaz. stie cineva unde le gasesc sau un site cu ceva de calitate.
                          la dacia la mine umfla mult preturile si asa mai bine mi le cumpar eu... daca prima revizie ma costat 440ron cu uleiul de la mine a doua oare cat ma duce...
                          sigpic

                          Comment


                          • Eu iti spun ca bujiile alea cu 4 electrozi nu fac mare branza. M-am carat cu un Loganel cu bujii de astea, no effect. Parca la ralanti e mai ''marunt'' zgomotul, sau merge mai rotund motorul, dar in rest aceeasi treaba.

                            Comment


                            • Eu am stat cu masina in service o ora si pe factura am 2:10 ore. cata vreme am masina in garantie, ma tepuiesc ei pe mine, dupa aia nu ma mai vad baietii la fata. astia ciupesc la manopera. din cauza asta pretul la revizie difera de la o reprezentanta la alta. uni fura la manopera, altii la pretul pieselor si daca facem o medie cam tot pe acolo ajungem.
                              in fond nu ma mira nimic, asa sunt romanii educati; sa fure pana la moarte si de aceea ne merge atat de bine. eu am incetat de mult sa ma mai framant din cauza asta.
                              scuze daca am deviat de la subiect si am deranjat, dar dupa mine asta e realitatea, ne furam unii pe altii, ne mascarim cum putem mai bine si avem pretentii maxime...

                              Comment


                              • Manopera difera,la unele service-uri e 40 ron, la unele e 44 ron, la unele 50 ron. Deci depinde si asta si pretul pieselor.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google