Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joi am revizie .. masina e din 2004 cand a facut un an avea vreo 4500 km acum are 17000
    normal trebuia sa o fac sau trebuia sa mai stau pana la 20000 ?
    se merita filtru sport sa pun pe ea ?
    si ce ulei imi recomandati ?
    masina nu mai e in garantie .. mi-au zis cei de la service ca ei imi pun ce vreau eu pe ea
    Its just a car ...

    Comment


    • Pai tu trebuia sa mergi la revizii ori la 15000km, ori din an in an. asta in perioada de garantie. dupa ce iese din garantie, cum ai grija de ea, asa o ai. cand ai avut ultima revizie?
      daca n-a trecut un an sau n-ai facut mai mult de 10000km de la ultima revizie, nu e musai sa schimbi ceva la ea. nu pune filtru sport, la 1.4 aspirat n-o sa simti decat un sunet mai placut, in rest, nimic. calul ala putere in plus nu-l simti si chiar de l-ai simti, il ai numa la peste 5000rpm. in schimb vei simti din plin mizeria care intra in motor datorita unui filtru sport.
      la cat umbli tu cu masina (17000 in 4 ani), daca mai si mergi linistit, nu ti-as recomanda sa bagi cine stie ce ulei, ala de dacia 5w30 sau elf 5w30 sunt ok. eu am 40000km cu dacia oil 5w30 si merge fara probleme masina. oricum o sa trec si eu pe elf sau castrol, dar la mine ma "obliga" oarecum faptul ca are chiptuning.
      cumpara-ti piese de origine dacia, dar nu de la dealer, ca au adaosuri de vorbesti singur si mergi la service doar ca sa-ti puna piesele tale pe masina.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by cioby View Post
        Eu am stat cu masina in service o ora si pe factura am 2:10 ore. cata vreme am masina in garantie, ma tepuiesc ei pe mine, dupa aia nu ma mai vad baietii la fata. astia ciupesc la manopera. din cauza asta pretul la revizie difera de la o reprezentanta la alta. uni fura la manopera, altii la pretul pieselor si daca facem o medie cam tot pe acolo ajungem.
        in fond nu ma mira nimic, asa sunt romanii educati; sa fure pana la moarte si de aceea ne merge atat de bine. eu am incetat de mult sa ma mai framant din cauza asta.
        scuze daca am deviat de la subiect si am deranjat, dar dupa mine asta e realitatea, ne furam unii pe altii, ne mascarim cum putem mai bine si avem pretentii maxime...
        Stai linistit asa mi-au facut si mie.
        Pe factura scrie ca a durat 1,3 ore iar in realitate am stat 25 de minute.

        Comment


        • @raduprov: Fa revizia cat mai curand, deja au trecut 3 ani de cand n-ai schimbat uleiul si filtrele. Uleiul isi pierde din proprietatile de ungere in timp, mai ales ca are 3 ani si vreo 13.000 km.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Originally posted by Ionut TWY View Post
            Stai linistit asa mi-au facut si mie.
            Pe factura scrie ca a durat 1,3 ore iar in realitate am stat 25 de minute.
            astazi m-a sunat un consultant de opinie de la service "cobalcescu" sa ma intrebe daca sunt multumit de calitatea serviciilor si am pus problema asta cu orele de manopera, la care mi-a zis ca e vorba de "ora tehnica", nu de ora normala de pe ceas, de 60 de minute. este practic un fel de masuratoare pentru timpul de lucru.
            mi-a spus ca nu sunt singurul care pune intrebarea asta. acum trege(ti) si tu(voi) concluziile.

            Comment


            • Mint cu nerusinare, in orice service Dacia timpul se masoara in ora normala, de 60 min.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Mai mult ca sigur ca EI masoara timpul intr-un mod abstract ce tine de fizica cuantica in raport cu viziunea lui Einstein asupra relativitatii!De aici pleaca concluzia ca timpul este subiectiv iar viitorul, prezentul si trecutul coexista in simultaneitate!Acum e clar?
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Ma faza e ca noi mergem toti pe la ei, platim ca fraierii milioane, luam facturile, mergem cu ele acasa, le lecturam si dupa aceea ne contrazicem ca fraierii pe forumul asta; asa sa ne pierdem vremea poate. dar s-a dus vreunu la ei sa ii ia de guler, sa le ceara vreo explicatie?
                  sa trecem si la fapte si sa o lasam mai usurel cu galgara pe aici...
                  hai vreo 4-5 care suntem siguri ca ne-au tepuit, luam si prima si pro tv-ul si OPC-ul si le facem felul. in ritmul asta nu ne vom rezolva niciodata nemultumirile. ne frig si le este lor bine cu banii in buzunar; ca de, ne place comoditatea si asteptam tot mereu de la altii sa ne rezolve noua problemele, ca asa e natia noastra romaneasca.
                  Last edited by cioby; 25 March 2008, 15:11.

                  Comment


                  • Si ia ghici tu de ce iti trec ei mai mult pe factura?
                    Ca nu te uiti acolo ce ti-au trecut, doar de aia iti dau factura, sa te uiti pe ea pe loc si sa le zici nelamuririle.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Revin la intrebarea anterioara : Logan 1,6 , 21.000 km se apropie implinirea celor doi ani si trebuie facuta revizia . Care sunt cele mai noi preturi din Bucuresti ? Ce se face obligatoriu la aceasta revizie ? Nici nu mai stiu ce sa cred , ca vad ca fiecare service este cu politica lui ca preturi si ce trebuie sa iti faca la ea . Multumesc

                      Comment


                      • Revizia de 2 ani sau 30000km presupune schimbarea filtrului de ulei, a filtrului de aer, a uleiului, completare daca e cazul cu lichid de racire, lichid servodirectie, lichid a/c si lichid de frana. se verifica si placutele de frana, daca e cazul vor fi schimbate. pe langa asta, mie mi-au verificat balamalele usilor, reglaj amreiaj, verificare imbinari, praguri, chestii care au fost si gresate sau stropite cu solutie de protectie anticoroziva (asa mi-au spus, nu m-am uitat pe sub masina, dor balamalele am vazut ca erau gresate, la fel si cablul de ambreiaj). totul m-a ajuns la dealerul din tm 620 ron, durata operatiunii a fost ceva mai mult de 2 ore.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Salut,
                          Faza cu timpii de manopera e aceea ca, iei "masoara" dupa normele lor tehnice de inlocuire, vezi http://www.dacia.ro/fileobjects/docu..._download/data , chiar daca o montare/inlocuire dureaza tehnic 30 min si ti-o face in 10 min, platesti tot la 30 min, asa ca o treaba normata(facurata) de ex: 2h30min poate fi realizata in 1h15min

                          Comment


                          • Gataaaa
                            15000 km: 147 lei. Cam mult, ma asteptam la 100-120 lei (uleiu' meu).
                            54,30 manopera si 69,30 piesele (filtre, aer+ulei).
                            Mi-au tras de roti, verif. lumini, portiere, alea alea si gata, cam o ora maxim.
                            Foarte placut, m-au lasat sa stau si langa masina, un inginer de treaba, mi-a explicat ca seara nu mai e bossu mare (a vazut ca sunt interesat).
                            Am acuzat o bataie la motor, ei n-au gasit nimic, a spus sa ii mai dau in gura din cand in cand.
                            PS: mi-a aratat doua taxiuri (ale lor) de 1.4 cu 400000 resp. 460000 km la bord...filtre+ ulei, atat au vazut taxiurile alea...si vreo 20 de soferi. Sa mai spuneti ca nu sunt fiabile barcile noastre.

                            PPS: momentan tot respectu' pt. Verbita Arad, rapid si meseriasi.

                            Comment


                            • Ai iesit binisor la pretul reviziei

                              Si mai mergeau taxiurile ?? oricum s-au tinut bine
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by mcdan View Post
                                Faza cu timpii de manopera e aceea ca, iei "masoara" dupa normele lor tehnice de inlocuire, vezi http://www.dacia.ro/fileobjects/docu..._download/data , chiar daca o montare/inlocuire dureaza tehnic 30 min si ti-o face in 10 min, platesti tot la 30 min
                                Asta stiam si eu. Cred ca am mai zis pe aici, piesele, accesoriile au timpi de manopera predefiniti si pe factura se pune timpul respectiv.
                                Pe cand reviziile nu au asa ceva, de aia ziceam. La revizie, cat stai, atata iti factureaza.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google