Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Eu4yas View Post
    Mie mi-a spus un prieten mecanic sa spunem destul de priceput ca poti merge maxim pana in 70.000 km, in intervalul asta 60.000 - 70.000 km chiar ca este musai sa o schimbi. Succes si daca esti dragut adu si niste preturi, ma apropii si eu destul de repede
    daca stau eu putin sa ma gandesc, tu i-ai si depasit paia 60.000km, la mine distributia(curea + rola intinzatoare + inca ceva care am uitat ce e) a costat cirk 300-400lei(la dacia e intre 550-650lei) si manopera undeva la 50-100lei! cand am avut loganul vechi am schimbat-o la 61.500 si mi-a zis mecanicu ca mai tinea distributia, dar la pompa de apa erau probleme(recomandat sa fie schimbata pompa de apa odata cu distributia) deoarece la logan 1.4 sau 1.6 aceasta nu rezista mai mult de 60.000km si incepe sa curga! bafta!
    sigpic

    Comment


    • Revizia 1 an !!

      Salut.Astazi mi-am facut si eu revizia de 1 an la Dacoserv.Uleiul si filtrele le-am cumparat din targ de la vitan si am platit doar manopera.
      Ulei ELF competion 10W40 4l - 80 lei
      Filtru Ulei Renault - 20 lei
      FIltru Aer Renault - 40 lei
      Manopera Dacoserv - 120 lei
      Total 260 lei.

      Comment


      • Si cu cat crezi ca ai iesit mai ieftin daca ai luat din Vitan unele piese? Iti zic eu, cu putin, foarte putin...

        @Dagutu: Nu se schimba pompa de apa la 60.000 km.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Andrei imi pare rau ca te contrazic dar am sunat 3 reprezentante Dacia si mi-au spus urmatoarele:
          Meridian sud - 470 ron
          Dacoserv - intre 450 si 500 ron
          AMG Pantelimon - 450 ron.
          Eu zic ca am iesit mult mai ieftin,aproape pe jumatate ...

          Comment


          • a iesit bine emile.
            c`am scump filtru aer dar merge.

            Comment


            • Avea filtru de aer si la 20 ron dar i-am spus ca vreau original. Sunt multumit cum a iesit.Salut

              Comment


              • credeam ca e ceva mai scump ma asteptam la peste 10-15 milioane toata treaba asta cu distributia mai mult ma costat revizia 6 milioane

                Comment


                • revizie de 45.000 km

                  Salutare tuturor !
                  Acum 2 zile mi-am finalizat revizia de 45.000 km , si iata cat m-a costat:

                  -ulei ELF 5w30 4l cu filtru de ulei cadou - 115 ron
                  -filtru de aer 30 ron

                  Total piese + manopera 145 ron.
                  Acum daca tot v-am facut curiosi asupra pretului final al reviziei , haideti sa va detaliez. Piesele le-am cumparat de la un magazin local , SC ZETEC (cei de prin Moldova s-ar putea sa mai fi auzit de aceasta firma) , iar revizia am facut-o la service-ul lor si astfel manopera pt. tot ce mi-au facut ei la masina a fost 0. Initial cumparasem si filtru de benzina si polen (masina e un Laureat Plus cu aer conditionat) dar baietii de acolo n-au stiut sa gaseasca filtrul de benzina iar cat despre filtrul de polen ce sa zic...masina nu e dotata cu asa ceva. Asa ca m-am intors la magazinul lor si vanzatorul de acolo mi-a inapoiat frumusel banutii pe cele 2 filtre. Manopera pt. verificarea placutelor a fost 0 , insa oricum n-am fost nevoit sa le schimb , au fost schimbate acum 15.000km.
                  Cam asta a fost tot. Ieftin nu?

                  Comment


                  • Sa inteleg ca revizia nu ai facut-o la service dacia ca cei de acolo te taxau la manopera?

                    Comment


                    • cu siguranta nu a facuto la un atelier dacia asa in particular il cred si eu dar pe mine ma obliga in contract sa fac revizia la ei si totusi ca ulei de schimb mi-au bagat un CASTROL zic eu destul de bun

                      Comment


                      • @hidemind: Masina nu are filtru de benzina extern, ci incorporat in pompa de benzina si se schimba odata cu ea.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • @andrei: stiu ca in cartea tehnica scrie ca filtru carburant se schimba la 120 000km, deci sa inteleg ca se schimba pompa de benzina la 120 000km, sau asa ar trebui ?
                          sigpic

                          Comment


                          • Nu scrie asa ceva in carnetul de intretinere.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • revizie 45.000 km

                              Originally posted by radu2008 View Post
                              Sa inteleg ca revizia nu ai facut-o la service dacia ca cei de acolo te taxau la manopera?
                              Da , n-am facut revizia la service-ul autorizat , ca ma ''rupeau'' acolo...
                              Mai aveam garantie extinsa pana in martie , dar am renuntat la ea.

                              Comment


                              • Revizie la 20000 Km (a II a)

                                Revizie facută la AMG Pantelimon acum 2 săpt. (1.6 16v)

                                Ulei Elf Comp ST 4l - 94 lei
                                Ulei 10w40 - 28 lei
                                Filtru ulei - 37 lei
                                Filtru aer - 55 lei
                                Manoperă filtru aer - 15,47 lei
                                Revizie generală - 131,5 lei

                                Total 362,56 lei

                                şi acum surpriza...
                                Având un card Dacia de la BRD am vrut să plătesc cu acesta deoarece aveam 10% reducere la revizie (pt revizia asta nu era cine stie ce, dar cum fiecare bănuţ contează...) iar tipul care era la casă (în atelier) unde se făcea devizul, îmi spune că plăţile cu acest card se face între luni şi vineri şi la un alt atelier, aflat în aceeaşi incintă.
                                La întrebarea mea de ce nu se poate plăti cu cardul sâmbăta (fiindcă era într-o sâmbătă atunci când făceam revizia), tipul îmi dă o explicaţie mirobolantă de m-a umflat şi râsul:
                                "Dom'le, zice el, suntem unul dintre puţinele service-uri care lucrăm sâmbăta, iar cei de la noi de la contabilitate nu lucrează...cred că asta este explicaţia, spuse el rotind ochii exasperat de întrebările mele"
                                Oricum minţea. Am renunţat să mai plătesc cu cardul şi am plătit cash
                                Uite aşa, a scăpat AMG de o reducere de 10% şi eu de o perioadă de graţie de a înapoia banii fără dobândă în 47 zile.
                                Cine s-a mai confruntat cu probleme de acest fel, de plată cu cardul Dacia, să-mi dea şi mie de ştire.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google