Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare colegi,

    Desi nu sunt chiar ata de nou pe aici, recunosc ca nu am intrat foarte des pe forum.
    As vrea sa-mi pun si eu pe Loganul meu 1.6mpi jante pe 16. Intrebarea este: pot sa le omologhez in vreun fel? Multumesc

    Comment


    • Am primit raspuns de la Dacoser m. :
      Manopera pentru revizie = 123 RON.
      Inlocuit lichid de frana + aerisit instalatie = 50 RON.
      Inlocuit bielete antiruliu stg.dr = 72 RON.
      Timp aproximativ de lucru 2.30 ore
      Cum vi se par preturile?

      Comment


      • Originally posted by Cry_60LAN View Post
        salutare colegi,

        Desi nu sunt chiar ata de nou pe aici, recunosc ca nu am intrat foarte des pe forum.
        As vrea sa-mi pun si eu pe Loganul meu 1.6mpi jante pe 16. Intrebarea este: pot sa le omologhez in vreun fel? Multumesc
        Sigur ca poti. Teoretic. Mergi la RAR si faci omologare individuala. Cand iti vor zice costul, s-ar putea sa nu mai vrei sa le omologhezi, asa ca o sa mergi ilegal.

        Comment


        • A facut cineva revizia de 6 ani la 1.6 16v? Ce se schimba? Mai am pana in iulie...)
          MY CLA

          Comment


          • In mod normal, ceea ce a fost inlocuit la revizia de 3 ani; lichidele in special.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by PrEsTiGe View Post
              A facut cineva revizia de 6 ani la 1.6 16v? Ce se schimba? Mai am pana in iulie...)
              6 ani e partea secundara, conteza mai mult cati km ai si mai ales cati km ai facut de cand ai schimbat bujiile, placutele de frana, sa vezi cum arata discurile de frana.

              Masina oricum nu mai e in garantie, deci costurile pot fi mai mici si cu consumabile de calitate, nu rahaturile impuse de reprezentante.

              Oloi, filtre, lichid frana, eventual desprafuire tamburi.
              Restul se descopera la service, sa nu ai joc la pivoti, bucse brat, capete de bara etc.

              Comment


              • 37000 km...bujiile au fost schimbate anul trecut...Lichidele ar cam trebui...discurile nu cred ca au probleme... Mai sunt multe luni pana sa implineasca 6 ani , dar ma gandesc daca ar renta sa duc eu piesele...pana acum tot de la ei au fost si nu a avut absolut nici o problema cu masinuta...Distributia trebuie schimbata ca a cam intarziat... Desi ca nu mi-am dorit asta...dar am avut alte probleme in aceea perioada...
                MY CLA

                Comment


                • La 37.000 probabil amortizoarele sunt in regula, pe astea le omisesem.
                  Distribuia trebuie schimbata dor pentru ca au imbatranit curelele, rolele n-au multi km.

                  Comment


                  • la instalatia de aer onditionat nu trebuie inlocuit freonul? Din cate stiu nu fost schimbat... Ac-ul nu il folosesc foarte des... Va multumesc pentru ajutor!
                    MY CLA

                    Comment


                    • Spuneti-mi si mie cu lichidele astea. Trebuie schimbat ala de frana daca masina franeaza bine. Adica, banuiesc ca are si el o valabilitate, niste proprietati; risc sa raman fara frane? Nu am inlocuit lichidul de frana pana acum si cam face 5 ani masinuta si ma pune pe ganduri ca poate poate...
                      De uleiul din cutia de viteze ce spuneti? Merita schimbat?

                      Comment


                      • Freonul doar se completeaza, dupa ce se verifica instalatia.
                        La mine dupa 7 ani, n-am compleat nimic, AC-ul functioneaza normal.

                        Spuneti-mi si mie cu lichidele astea. Trebuie schimbat ala de frana daca masina franeaza bine. Adica, banuiesc ca are si el o valabilitate, niste proprietati; risc sa raman fara frane? Nu am inlocuit lichidul de frana pana acum si cam face 5 ani masinuta si ma pune pe ganduri ca poate poate...
                        Lichidul se sshimba la 3 ani conform indicatiilor Dacia si la 2 ani conform producatorilor lichidului.

                        De uleiul din cutia de viteze ce spuneti? Merita schimbat?
                        Da, se merita. Doar sa folosesti tot 75w80.
                        Last edited by mr.K; 7 September 2012, 22:47. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Multumesc MR K... Pentru dannyel lichidul de frana seschimba la 3-4 ani... Verifica ce nivel are... Uleiul de la cutia de viteze se schimba daca ai multi km...Eu nu am prea auzit pe multi sa faca aceasta operatine....Daca gresesc sa ma corectati....
                          MY CLA

                          Comment


                          • Astia la reprezentante spuneau ca uleiul din cutie la Logan nu se schimba.

                            Comment


                            • Ca sa nu ma mai repet, gasiti aici despre uleiul din cutia de viteze.


                              Ce zic aia de la reprezentante e cam acelasi lucru pe care il face un broker pe Wall Street, adica se joca pe banii tai.

                              Comment


                              • In cazul asta mergem si schimbam lichidul de frana la masinuta. ). Cred ca nu face mult la bani si oricum trebuie facut. Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google