Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut baieti!Maine am programare pentru prima revizie am doar 11.200 km dar m-am hotarat sa o fac mai repede.Nu stiti asa aproximativ cat ma costa?tinand cont ca trebuiesc schimbate si placutele ca imi scartaie rau de tot.Mi-am montat singur boxe pe spate oare o sa am probleme cu garantia?

    Comment


    • depinde ce fel de boxe ti-a montat. daca sunt de 13, nu conteaza. daca sunt mai mari si ai taiat din tabla, atunci...mai discutam
      daca scartaie frana, asta nu inseamna ca nu mai ai placute de frana.
      iar o revizie cu schimbari normale: ulei (dacia oil ), filtru aer, filtru ulei si alte chestii marunte, max 250-300 ron (depinde de manopera si service). spre ca n-am uitat nimic.
      sigpic

      Comment


      • Salutare baieti! Ca si rontz_rontz ma pregatesc acusi de prima revizie. Cu aceeasi problema ma confrunt si eu.... in cartea tehnica prima revizie se face la 1 an sau 20000 km; diverse voci sustin c-ar trebui schimbat uleiul la 10000 km. Masina o am de 9 luni de zile.... deci, ar mai fi 3 luni pana la prima revizie iar ca nr de km. s-au adunat 9600. Nu stiu cum sa procedez..... sa astept sa se implineasca anul...... oricum nu depasesc 20000 sau sa merg la 10000 km sa skimb uleiul..... at la 1 an ce i-o mai face? Vreau sa stiu daca a facut cineva prima revizie la Iasi (Caremil) sau Vaslui (Motor Group) si cat a costat? Multumesc.

        Comment


        • Am facut azi revizia de 2ani sau 30.000km, la NALBA Galati
          MANOPERA - 117,84 fara TVA
          og revizie vehicul
          os inlocuit fitru de aer
          os inlocuit bujii de preincalzire
          desprafuire a 2 frane spate 3M
          PIESE - 196, 14 (fara TVA)
          bujie RFC 52LZ 4buc
          lichid racire tip D 1L
          dacia oil premium
          filtru ulei
          element filtrant
          curatator frana
          TOTAL de plata 373,64
          ONLY GOD CAN JUDGE ME
          http://www.loganclub.ro/forum/my_car...ic-t11272.html

          Comment


          • Originally posted by cagafitei View Post
            Salutare baieti! Ca si rontz_rontz ma pregatesc acusi de prima revizie. Cu aceeasi problema ma confrunt si eu.... in cartea tehnica prima revizie se face la 1 an sau 20000 km; diverse voci sustin c-ar trebui schimbat uleiul la 10000 km. Masina o am de 9 luni de zile.... deci, ar mai fi 3 luni pana la prima revizie iar ca nr de km. s-au adunat 9600. Nu stiu cum sa procedez..... sa astept sa se implineasca anul...... oricum nu depasesc 20000 sau sa merg la 10000 km sa skimb uleiul..... at la 1 an ce i-o mai face? Vreau sa stiu daca a facut cineva prima revizie la Iasi (Caremil) sau Vaslui (Motor Group) si cat a costat? Multumesc.
            Nu arunca cu banii aiurea.Nu scrie nicaieri ca se schimba uleiul neaparat la 10.000 de km si nu te mai lua dupa "diverse voci" ca nu platesc ei din buzunarul lor.Sunt si marci de masini la care se schimba uleiul inainte de prima revizie dar la alea e specificat clar de producator.Deci, atata timp cat ai garantie si producatorul zice 20.000 de km sau 1an nu-ti mai face griji si asteapta sa treaca cele 3luni.

            Comment


            • o alta intrebare e daca investesti intr-un ulei mai bun(am mob 1.esp) se merita sa-l schimbi la an sau sa-l mai lasi tinand cont de faptu ca uleiu e mai bun....la un an e bine sa schimbi uleiu.dar el nu are practic valabilitate...i-si pierde din propietati.dar un ulei bun ar trebui sa tine mai mult...
              Slow & Safe

              Comment


              • Pai asa o sa procedez si eu, merg pe uleiul care mi-l pun ei atata timp cat sunt in garantie iar apoi bag un ulei longlife.Nici nu se merita sa bagi un ulei din asta si sa-l arunci dupa 10.000 de km. pentru ca n-ai reusit sa faci 20.000 de km intr-un an.

                Comment


                • Cam asa este...e pacat sa iei un ulei de calitate si sa-l arunci dupa ~ 10.000 km ca ai facut deja anul. Acum insa depinde de fiecare. Daca stai sa te gandesti ca un schimb de ulei bun costa cam cat un plin de combustibil parca totusi nu e o avere o data pe an.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • nu e o avere...insa...citeam pe undeva pe net ca...un esp formula tine 20-25000....e facut sa-si faca traba ceva timp si km....dupa un an sa dau afara un esp formula la fel ca un dacia oil?????????
                    Slow & Safe

                    Comment


                    • Eu zic ca poti tine uleiul asta mai mult de un an daca nu faci macar 15.000 km/an...dar nu mai mult de un an jumate.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • da..exact la un an si jumatate ma gandisem si eu....din cauza asta am investit intr-un ulei mai bun...si inca ceva...poate ca cei de la renault recomanda un an pt ca au nevoie sa li se cumpere consumabilele si sa te mai lase putin fara bani...oricum sunt putini care ating intr-un an 20000 km...deci "problema" asta apare des...
                        Slow & Safe

                        Comment


                        • Sunt perfect de acord dar vedeti voi, cat masina este in garantie nu prea gasesti intelegere la service-uri sa vii cu uleiul tau desi respecta specificatiile producatorului.Dupa ce iesim din garantie se schimba datele problemei. Chiar ma gandeam la un moment dat sa renunt la garantie si sa fac reviziile cu o cunostinta care lucreaza intr-un service autorizat Dacia.Masina mea este fabricata cu o luna inainte sa se treaca la ph2 deci exclus bolile copilariei.Dintr-un singur punct de vedere am fost totusi sfatuit prieteneste sa fac revizie autorizata.Mi s-a spus asa: daca apare cumva problema cu uleiul pe la distributie o sa fiu pus in situatia de a plati eu reparatia si n-am vrut sa risc sa dau 12mil. din buzunar acuma pe "praful" asta care e peste tot in lume.

                          Comment


                          • Depinde si de service...in Bucuresti sunt dealeri care baga uleiul lor Mobil 1, spre exemplu.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Nu te contrazic dar nici pana la Bucuresti nu veneam sa fac revizuia(Constanta si Tulcea nu te lasa cu uleiul tau si ei nu au decat Dacia Oil si Elf).
                              Last edited by Cromatic; 23 May 2009, 20:00.

                              Comment


                              • @cagafitei: In situatia de fata eu zic la 1 an, in rest, cel putin la masina mea, nu as tine un ulei( bineinteles depinde si de calitate) 20000km. Parerea mea.
                                Last edited by Florin80; 23 May 2009, 20:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google