Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • oare cei care au masini mult mai "dure" schimbul il fac tot asa la an? sau poate fac astia 20000 in cateva luni.....doar nu merg de 2 ori pe an la schimb nu?...din cauza asta sunt facute uleiurile astea mai bune....."last longer"...adica ce? expira la un an in motor?....
    Slow & Safe

    Comment


    • @GMR, cand am facut eu revizia mai era cineva care facea a 5-a sau a 6-a revizie intr-un an si 3luni.Ce-i drept era diesel si avea 82000 km, masina pe firma condusa numai de el.

      Comment


      • posibil...dar ziceam ca eu cel putin am ales un ulei pt calitatile(propietatile sale)...si pt o durata long life....insa vad ca unii se panicheaza cu schimbatu la an(pe cei in garantie ai inteleg)....

        am cam deviat de la destinatia thread-ului....
        Last edited by GMR; 23 May 2009, 21:27. Reason: Automerged Doublepost
        Slow & Safe

        Comment


        • Am facut si a doua revizie (la doi ani). Trec peste chestiile obisnuite si va spun ce a fost "anormal":
          1 - se schimba gratuit centura de siguranta spate aia cu prindere in doua puncte cu una cu prindere in trei puncte. Asa cere UE. Chestia este ca se sta o ora si jumatate in plus .
          2 - am prins o "promotie" si mi-au facut 20% reducere la revizie. Cool .
          3 - mi-au "reglat" cand nu eram de fata stropitorile de la parbriz. Acum nu mai sunt de parbriz sunt de luneta . Am rezolvat cu un bold Ce nebuni.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • La toate versiunile se schimba centura ?

            Comment


            • iti dai seama ca nu la toate. doar la cele cu prindere in 2 puncte
              sigpic

              Comment


              • la mine nimeni n-a folosit vreodata centurilr alea...si am masina din 2005..knd am montat boxele pe spate a.bagat chestiile alea in care se prinde centura inauntru(dupa bancheta)..si centirile le am pe sub huse....asa ca...
                Slow & Safe

                Comment


                • eu vreau sa ma duc acum la 6-7000 sa mi schimb uleiul si niste filtre....voi ce ziceti?sa mai astept pana la 10000?
                  si cam la cat sa ma astept sa ma coste? :-s
                  Last edited by ony_4_all; 26 May 2009, 13:44.

                  Comment


                  • Poti merge linistit pana la 10000 nu are rost asa repede!

                    Comment


                    • salut, cristiLCD, daca ti-a schimbat centura nu ti-a pus si tetiera?

                      Comment


                      • Nu ca aia nu o cere UE .
                        @ony_4_all daca mergi preponderent prin oras si-ti permiti nu-i rau sa schimbi uleiul la vre-o 7-8000 de km. Filtrul de aer lasa-l in pace.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • @ony_4_all: eu am facut revizia la vreo 8000, ca tot voiam sa schimb uleiul, am facut prima revizie. Daca imi pare rau de ceva, e ca n-am facut-o mai devreme! am bagat 5w30 ACEA a5 si filtrele de origine - ce mizerie era in filtrul de aer, ceva de speriat! Se simte clar altfel motorul, si nu e doar placebo, merita s-o faci. Daca nu schimbi filtrul de aer, macar sa-l desfaci si sa-l sufli cu aer comprimat. Prima revizie costa intre 200 si 350 cu ambele filtre schimbate si in afara de ulei, in functie de service. Ia lista de service-uri agreate, da telefon si intreaba cit costa si daca te lasa sa asisti pe toata durata (cate unii te lasa sa asisti, dar nu pe toata durata, "din motive de protectia muncii", adica te protejeaza sa nu faci apoplexie cand vezi cum iti jmenuieste uleiul)

                          Comment


                          • revizie 1an

                            weekendul asta facut revizie 1an(15300km)

                            la AutoMoldova Roman, venit din Iasi

                            pret: 273ron(filtru ulei, filtru aer, garnitura, manopera, ulei elf 5W40) cu discount de 20%(promo pana la sf iunie)

                            super multumit de servicii si tratament, imi pare rau ca e prima data cand merg acolo, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. asta din cauza caremilului nostru din Iasi ....

                            Comment


                            • cit ma costa o revizie la 1 an, in tulcea.benzina 1,6

                              Comment


                              • @florian72 nu cred ca te va costa mai mult de 230 lei
                                ONLY GOD CAN JUDGE ME
                                http://www.loganclub.ro/forum/my_car...ic-t11272.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google