Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • revizie 1 an -10000km , 1.4mpi -Iatsa Campina= 287lei
    -ulei Havoline Energy 5W30-4L=140lei
    -filtru aer=56 lei
    -filtru ulei=34 lei
    -restul manopera , am cumparat totul de la ei si chiar m-au invitat sa stau langa masina, toate piesele au fost sigilate.
    Cred ca am iesit destul de bine.
    Last edited by valeriuciprian; 10 June 2009, 19:55. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • uleiul a fost de la tine sau de la ei?
      Last edited by darksid3; 12 June 2009, 10:34.

      Comment


      • Originally posted by Crysty2011 View Post
        am cumparat totul de la ei
        Cred ca omul a scris destul de clar.

        Comment


        • Revizia de 1 an la 10500 km,efectuata la Adras Oltenitei.
          De la mine:
          -Ulei Castrol 5W40(ala cu molecule inteligente), 5 litri...225 lei din Carrefour
          -Filtru de aer... 35 lei
          De la ei:
          -Antigel Glaceol 1 litru(completare) ....24,59 lei
          -Filtru de ulei ....25 lei
          -O laveta(bagata pe gat)....10,44 lei
          -Manopera....130,77 lei
          TOTAL:::450,8 lei
          Nu au zis absolut nimic ca am adus uleiul meu,nu au consemnat nici in cartea de garantie sau in deviz ca au bagat ulei Castrol si nu Dacia Oil 5W30 cum se baga(30 lei litru apropo),si m-au lasat sa asist la revizie cap/coada.
          In afara de laveta bagata pe gat cu japca a fost totul super OK.
          Vreau sa zic ca sia schimbat imediat mersul motorul si merge mult mai bine cu acest ulei Castrol fata de Dacia Oil.Este mult mai lin , mai silentios.
          Trage si are forta,demaraj mult mai mare si este o diferenta mai mult decat sesizabila cu acest ulei.
          Nici cand a fost noua masina nu a mers asa de bine.
          Becul de la ulei(martorul luminos) se stinge instantaneu cand ii dau cheie fata de cum era innainte(vreo 0,5 secunde).
          Asa ca merita sa bagi un ulei bun in motor.

          Comment


          • Dai un ban pe ulei dar stai in fata!

            Comment


            • calitatea face diferenta.

              Comment


              • vreau si eu sa imi zica cineva unde pot sa imi fac revizia de 30000 km ....DAR .... vreau sa imi scrie doar in carte fara sa imi schimbe nimic ca mi-am schimbat eu tot

                Comment


                • Salut,
                  a facut cineva anul asta revizia de 3 ani( sau minim 45000km) la un logan ( laureat daca se poate) 1.4 benzina? Am nevoie de niste preturi la piesele care se schimba ca sa stiu cam pe la cat sa ma astept.
                  multumesc,

                  Comment


                  • Revizia costa in jur de 250 lei, fara placute si bujii. Daca ambele au fost schimbate la a 2-a revizie (30.000 km) nu mai e nevoie de schimbare.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • ms de raspuns andrei...bujiile da vreau sa le schimb saptamana asta...unele originale renault cam cat ar costa?

                      Comment


                      • Originally posted by radu2008 View Post
                        Dai un ban pe ulei dar stai in fata!
                        Dai un ban pe ulei da' stii ca nu-l mai ai, banul nu uleiul.
                        De ce a luat 5 litri de ulei nu am inteles.
                        De ce a luat uleiul cu respectiva norma(10.500 km pe an!!!) iar nu am inteles(se recomanda 5w 30).
                        Pret manopera

                        P.S.
                        Sunt doar impresii, de fapt fiecare face ce vrea cu banii si masina (lui).

                        Comment


                        • Am bagat 3 litri.
                          Restul de 2 litri i-am dat lui nevastamea sa gatesca cu el.
                          Iese o mancare cu 5W40 de te lingi pe degete...5w30 imi pica greu la stomac.
                          Iar daca ai motor de 1,4 din cauza asta nu intelegi.
                          Cand o sa ai 1,6 16v ai sa intelegi.

                          Comment


                          • in 1.6 16v intra ~4.8 l oloi...d-aia a luat omu' 5 l
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • costuri reale ?

                              Buna Ziua!
                              Sunt nou pe forum si mi-am facut cont sa aflu parerile celorlalti posesori de Logan pe benzina, legate de intretinerea masinii.
                              Problema e in felul urmator :
                              Ieri am fost la a 3-a revizie (aprox.25.000 km), a trecut un an de la precedenta revizie.
                              Ideea e ca m-a costat 1200 de lei, si nu pot sa-mi dau seama daca costurile trecute pe factura sunt reale... poate cineva sa ma sfatuiasca daca atasez factura scanata ???
                              P.S. primele 2 revizii n-au schimbat decat componentele care se inlocuiesc la fiecare revizie obisnuita : filtre aer, ulei, schimb de ulei, mici furnituri

                              Ma intereseaza daca costurile sunt reale si "UMFLATE" pt ca nu am o sursa unde sa verific pretzurile reale.. vedeti pe factura toate operatiile efectuate

                              Mersi anticipat !
                              Attached Files

                              Comment


                              • cu aerul conditionat nu stiu nimic, cat costa inlocuirea freonului etc pt ca nu am aer conditionat
                                dar colectia pipa bieleta, rog pe cineva care cunoaste sa-mi zica si mie ce e aia...
                                eu trebuia sa schimb bieletele si celelalte 2 bucse care tin bara antiruliu, si mi-au zis ca astea 4 piese costa 70 lei si cu manopera e undeva la 100 lei....la tine de ce 222 lei, nu stiu.
                                in rest de pe lista, doar bujiile ma enerveaza de ce la dau astia la 26 lei bucata, ca cica is de origine, cand eu am luat un set nemtesc pt logan cu 26 lei, tot cu 2 electrozi ca cei "de origine"...
                                Life is short...play more!
                                http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google