Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In februarie face 3 anisori...trebuie sa o duc la gradinita)...am 22000 km acum si vreau sa stiu cam ce imi schimba la revizia de 3 ani.Masina este 1.4 mpi.Cam la ce scoruri sa ma astept,eu am fost la dacoserv preciziei pana acum

    Comment


    • Originally posted by bogdan_1984 View Post
      tot ce am ingrosat le schimbi foarte devreme. ca sa nu mai spunem ca ai un singur filtru de ulei, n-ai filtru de benzina, bujiile le schimbi prea devreme si placutele de frana la fel (dar aici conteaza stilul tau de mers, sportiv sau linistit).
      ce ulei de cutie ai? cel din fabrica sau vreo marmelada?
      pana la urma la service, mecanicul a spus ca nu e nevoie sa schimb bujiile, nici placutele de frana nu le am schimbat, doar uleiul am pus mobil 1, 5w40 nu stiu daca e bun sau nu, e 160lei 4 litri, verificat baterie, bujii verificat, placutele frana instalatia electrica, si verificare p calculator au costat in total 340lei. in cutia de viteze a pus un aditiv, 20ml 40lei se simte diferenta, uleiul din cutie e din fabrica. mersi mult de sfaturi
      Last edited by sound_land; 2 November 2009, 20:14.

      Comment


      • Ulei 15w40? si aditiv in cutie de ce ai pus ma rog?
        sigpic

        Comment


        • pt. PCH, revizia la trei ani consta intr-o serie de verificari + ulei motor,filtru ulei si filtru aer, maxim 300lei(cu uleiul care vrei tu) maxim 1 ora...

          Comment


          • Originally posted by crispred View Post
            eu zic ca pentru un 1 mil manopera merita sa iti pastrezi garantia si sa ai stampila pe carnet.
            eu am mers cu consumabilele si ei au facturat doar manopera.


            bafta !
            salut.unde ai facut u revizia???

            spuneti mi si mie unde pot sa fac revizia in bucursti sau targoviste ieftin si sa aduc eu consumabilele...ms
            Last edited by ony_4_all; 3 November 2009, 22:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Salutare baieti, pana acum doar citeam ocazional pe forum dar acum mi-am facut si cont.

              Peste fo' 2000 KM o sa fac revizia de 30 000 la un 1.6 16V (PH1). Pana acum s-a ocupat exclusiv al' batran dar acum masina o sa fie condusa in mare parte de mine si trebuie sa ii fac revizia.

              In afara de filtru aer + ulei schimbat ce mai trebuie ? Filtru ulei ? Bujiile/placutele de frana sunt in stare perfecta, stilul de condus e foarte relaxat.

              Ce ulei recomandati ? Pana acum a bagat numai Castrol (atat in asta cat si intr-un 1.4 MPI care a fost inainte). Recomandati alt ulei ? Mobil 1 / Elf ? Acum fiind iarna ce "cod" este mai indicat, ma gandesc ca exista o vascozitate mai potrivita pentru vara/primavara si una pentru vreme mai rea / rece cum e acum.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Mergi tot pe Castol daca asta ai folosit pana acum...mai ales ceva din gama Edge...cel putin un 5w40, iar ideal ar fi un 5w30 sau 0w40. Oricare din astea 3 tipuri de ulei pot fi folosite in orice anotimp.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Salutare!
                  Am fost azi pe la Autoclass SM si am facut o ,,cercetare'' a pietei.
                  Daca pun totul de la ei, cu manopera cu tot, la revizia de 60000 tre' sa descarc aprox. 1200Ron.
                  Cred ca fac rost da materiale si platesc la ei numai manopera.
                  Nu stiu de ce , da' la reprezentantele lor toate produsele-s mai scumpe.

                  Numa' bine!

                  Comment


                  • Cam tot timpul la reprezentanta sunt preturile mai mari.

                    La ultima revizie - filtru de aer 1.6 16V cumparat dintr-un magazin cu piese auto - 11 lei sau cam asa ceva. La ei filtrul de aer costa 50 lei.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Revize la 4 ani si 42 000 km. O estimare sau un pret de la cineva care a facut revizia la Dedeman Bacau. Logan 1.4. benzina, Preferance
                      multumesc anticipat.
                      Last edited by 1234_Lica-BC; 7 November 2009, 17:45.

                      Comment


                      • revizie 30.000 km

                        Ieri am facut si eu revizia de la 30.000 km la Seda Caracal.
                        A costat 262 lei. Adica filtru ulei, filtru aer, ulei si manopera.
                        Ulei am folosit Dacia ca cica e la fel de bun ca si celelalte! Am refuzat sa schimb bujiile pentru ca mecanicul mi-a zis ca merg bine mersi pana la 60-70 mii!
                        A durat aproape o ora si m-au lasat sa stau langa masina.
                        Sunt destul de multumit!

                        Tot ieri, in drum spre service, mi-a sarit o piatra in parbriz si mi-a lasat amintire o crapatura de aprox. 1 cm!
                        Am fost la Craiova si am reparat-o cu 50 lei la imolaautoglas (langa Mc'Donalds).
                        Se mai cunoaste ceva dar nu mare lucru!
                        Ce stiti despre ei? Lucreaza bine?
                        Ca eu sunt din Corabia si daca tot am ajuns acolo am zis sa il repar d frica sa nu se mareasca crapatura!

                        Comment


                        • stie cineva cat mai este prima revizie (cea de an)?

                          Comment


                          • la service-ul din braila 1 L de ulei este 1 leu. dar in prinicpiu, o revizie cu Dacia oil te ajunge undeva intre 250-300 lei. depinde de service
                            sigpic

                            Comment


                            • Revizie 21.500km (2Ani): 356 Lei, din care:
                              Ulei Castrol Edge 0W30: 195 Lei
                              Filtre Mann: Aer - 48 Lei
                              Ulei - 15 Lei
                              Manopera: 98 Lei

                              Placutele originale sunt inca in stare f buna, deci zic ca am scapat ieftin...

                              Numa bine!
                              Last edited by derbedeu; 9 November 2009, 11:04. Reason: Am gresit adunarea...:)
                              Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

                              Comment


                              • revizie 1 an Dacoserv militari Castrol slx 4 50 180lei ;filtru ulei 37 lei ; filtru aer 55 lei ;manopera 110 lei.Scump domne ,scump

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google