Usi Inghetate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Eu tot cu glicerina merg si nam nici o treaba. Nici nu ma complic sa dau cu alte solutii. Mie de ajuns ea.

    Comment


    • #62
      Cu glicerina boraxata am dat de musteau chederele si tot degeaba..ingheata bocna.
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • #63
        tot glicerina boraxata am folosit si eu. am aplicat acum vreo 7-8 zile si abia azi s-au lipit putin portierele de chederul ala pufos
        sigpic

        Comment


        • #64
          Glicerina boraxata are alte proprietati comparativ cu glicerina simpla, in ceea ce priveste comportamentul fata de apa, dar tot nu e ceea ce trebuie ca sa nu mai inghete usile pe chedere.
          Vedeti ca mai exista (desi a cam lipsit de pe rafturile magazinelor) o solutie speciala pentru chedere. Contine (surpriza!!!) silicon, parfum si ceva glicerina. Pun poza diseara. Am luat-o din Selgros.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #65
            un farmacist mi-a zis ca boraxul in timp ataca chederul si ca cea mai buna solutie ar fi glicerina simpla, care nu se gaseste in farmacii, decat la cele care le prepara.
            sigpic

            Comment


            • #66
              Boraxul deshidrateaza (deci si glicerina boraxata). De-aia se da cu el pe aftele din gura, ca sa ramana uscat locul si sa se vindece mai usor. Glicerina absoarbe apa din mediu. De-aia se da cu ea pe maini atunci cand crapa. Exista glicerina simpla (dar cu aroma de lamaie ), in ceva sticla galbena. Se ia de pe la buticuri din astea de cartier. Aia e ok daca nu ai silicon.
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • #67
                Nu stiam de treaba cu glicerina boraxata..ca deshidrateaza.
                Probabil s-a dus toata dupa ce am spalat masina.
                Ieri am dat cu spray-ul cu care curat bordul deobicei,contine ulei siliconic si ulei de parafina,sa vad cum se comporta in timp.Dar eu sper sa nu se mai lipeasca usile ca nu prea imi place.
                Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                My ride

                Comment


                • #68
                  Da, se da cu ea pe afte. Dar nu simţi că zona e uscată, tocmai din cauza glicerinei. Partea proastă este că, în afte, se dă foarte des cu glicerină boraxată, fiindcă se "duce" repede.
                  Scuze de off-topic.
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #69
                    salut!
                    Am incercat si eu un spray cu silicon, acum insa s-a mai incalzit, a plouat si chederele scartaie. Am sters cu o carpa si s-a mai luat, dar tb sa dau cu dero sau ceva de curatat. Pana acum n-au scartait niciodata. Nu va recomand siliconul. Nu cred ca strica chederele, asa cum scria pe aici, dar mai bine sa inghete de 2-3 ori pe an, decat sa scartaie tot anul. O sa incerc in week end sa le spal bine si sper sa scap de scartait.

                    Comment


                    • #70
                      La mine nu scârțâie nimic.
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • #71
                        Eu am tot dat cu spray-ul pt curatarea bordului,are si silicon in el,si nu scartaie nimic.Chiar azi am mai dat o data pe chedere,doar pe partea pufoasa,ca aia ingheata si se lipeste.
                        Sa vina o ploaie si un ger dupa,sa vad daca se mai lipesc usile.
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • #72
                          probabil depinde si de silicon. eu aveam unul luat de la un 38' si am dat pe tot chederul - si partea pufoasa, si pliul ala pe care il are sus, unde apasa usile. oricum, ar trebui sa se spele.

                          Comment


                          • #73
                            Eu nu am dat si acolo,am dat doar in zona care e in contact direct cu usa.
                            Normal ar trebui sa se duca,mai ales dupa un drum doua la spalatorie,baietii aia dau cu spuma activa,ar cam trebui sa se duca si grasimile.
                            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                            My ride

                            Comment


                            • #74
                              Liviu...siliconul ala este uleios...are si rol de ungere...deci cum sa scartaie chederul din moment ce ungi/pulverizezi pe cheder cu ""unsoare""?
                              Vezi ca poate tie iti scartaie altceva si ai impresia ca sunt chederele!!!

                              Comment


                              • #75
                                salut, am rezolvat, am sters bine partea din interior cu servetele umede - pliul ala unde nu e puf si acum nu se mai aude nimic. ideea e ca nu era chiar un scartait, ci un zgomot deranjant ce se auzea mereu cand urcam o bordura sau luam o groapa. sigur chederele erau!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google