Logan - O Masina Fiabila? Merita?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    eu o am din octombrie 2004, insa nu am foarte multi km, deoarece nu este singura masina a familiei
    pot insa spune ca e fiabila, sau cel putin la fel de fiabila ca orice alta marca concurenta

    Comment


    • #32
      Dupa parerea mea este o masina fiabila...Tata are logan din 2004 fara servo fara nimic pe el, si n-a avut nici o treaba. Acum cred ca o sa ii schimbe ambreiaju(ca am fost prin poligon si pana am invatat si eu) si amortizoarele, ca la o groapa zici ca e caruta...In rest si el e multumit de motor si toate astea...Daca ai posibilitatea i-ati cu servo.

      Bafta

      Comment


      • #33
        Omul intreba prin martie 2008, cred ca acum are ceva vechime cu masina...

        Comment


        • #34
          fiabilitatea eu zic ca incepe de la 100 mii km.eu am o masina prin curte care e dacie(papuc 1,9 d).am fcut 100 mii km fara a schimba prea multe la ea:un pivot,niste bucse,2 buc bujii preincalzire,2 buc capsula vacumatica si un simering la cutia de viteze.atat.eu zic ca e putin.

          am avut tot un papuc care a mers 40 mii fara belele.dupa asta a inceput treaba;reparatii in cutia de viteze de 20 mil,schimbat pompa apa,la 60 mii s-a aprins martor bujii iar de aici restul problemelor,schimbat alternator la 90 mii etc.deci pana la 40 mii masinile pot merge perfect.

          loganul are 25 mii.ce fiabilitate sa vad?am schimbat o garnitura la termostat si un buton la inchiderea din interior al usilor.astea le-am schimbat pe garantie.cine face macar 90 mii cu o masina pe urma sa vina sa povesteasca de fiabilitate.

          in curte mai avem un boxer la care la 50 mii a inceput sa curga ulei pe la un simering ca la vechea raba (am avut si asta ).am uitat la 30 mii s-a spart un rulment pe fata dreapta.in prezent are 270 mii km.a mai schimbat si un debitmetru aer,un alt simering si cam atat.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #35
            Loganul e o masina fiabila la banii pe care ii dai pe ea. Nu poti s-o compari cu alte modele mai scumpe. Raport calitate-pret just. Eu am aproape 30 000 km cu ea, motor 1.4 si probleme majore nu am avut. Cablu de acceleratie imi cam face figuri sau mpp-ul, scartaie un pic scaunul de pe dreapta, niste greierasi la cochilie volan. Mai mult chestii marunte. La 8000 de euro, si pe drumurile noastre, mai ales ca eu merg mult pe drumuri proaste e ok. Oricum as vrea un plus de putere, cred ca 1.6 si 105 cai ar fi rezonabil

            Comment


            • #36
              acum pe la 37000 km si aproape 4 ani a cedat prima piesa la masina mea termostatul
              am inteles ca este ieftin si se poate schimba rapid...costurile vor fi 25-35 ron termostatul si 1-2 litri de antigel . eu zic ca chiar e o masina fiabila...pana in prezent.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #37
                off topic: @ mumus cand schimbi termostatul scoate antigelu din borcan ca sa nu pierzi mult

                Da Loganul este o masina care o poate intretine cam orcine care isi achizitioneaza o masina

                Comment


                • #38
                  Cum a spus cineva mai sus,pot sa isi dea cu parerea despre fiabilitatea masinii cei care au peste 100 de mii de km.La 20 sau 30 de mii e greu sa spui despre o masina ca este fiabila.

                  Comment


                  • #39
                    Eu am masina din septembrie 2004, de fapt cand ne-au predat masina au zis ca este cel de al treilea Logan din Cluj. Prima data nu a fost folosit in fiecare zi...era un fel de masina secundara in familie , din aceasta cauza am numai 59 500 km numai pe ea. De doi ani insa este folosita zilnic de catre mine( m-am mutat ) si fac cam 20,000 km cu ea pe an. Pot sa zic ca la fiabilitate mi-a intrecut cele mai optimiste asteptari. In cei 5 ani jumate aproape, doar doua probleme am avut pe ea: acum doi ani s-a dus bulbul marsarier si in septembrie anul trecut termostatul. Atat, in rest numai consumabile. Mentionez ca nici la trenul de rulare nici la tavi de esapament nu a trebuit sa umblu totul functioneaza ca in prima zi. Uleiul bag ELF 5w-40 Elf Evolution pe care il schimb strict la 10,000 km, bujiile originale le-am schiombat la 38,000km pe Bosch cu 4 capete cu care merge super motorul, Cu filtrul de aer nu ma duc mai mult de 12,000km si iau intotdeauna de firma( momentan am MANN) Si pun benzina aproape in proportie de 100% de la Petrom 99+ cu care sunt foarte multumit. In schimb totul este stoc pe masina , tuningurile si alte chestii din astea ma lasa rece abolut. La ulei vreau sa trec pe Mobil ceva mai bun.....desi nu stiu....inca ma mai gandesc. Ca si fiabilitate zic sunt mai mult decat multumit.
                    Ca ultim cuvant deci: daca folosesti masina normal, daca schimbi consumabilele la timp cu alte consumabile de buna calitate, daca ai norocul sa nu faci accident cu ea sau altii cu tine, atunci consider ca este o masina chiar foarte fiabila in primii ani de functionare ( nu stiu inca cum va fii mai tarziu) desigur simplista cu unele neajunsuri mai mici sau mai mari la echipare , la siguranta dar care poate fii o masina adecvata unei familii care nu castiga mii de euro pe luna.
                    Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

                    Comment


                    • #40
                      Sal...am doua masini -Audi...Mercedes-...ma tot gandesc la logan!...as da masiniile astea si mi-as lua unu logan nou! ...sunt nou in domeniul dacia!...deci am nevoie de ajutorul vostru! ...ce optiune sa iau?...nu am fost la reprezentante ca nu am fost prin tara,dar vreau sa imi fac planul din timp!..deci...ce ziceti? ce sa iau,ce sa fac?
                      multumesc!
                      Allways on the move ...
                      http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                      Comment


                      • #41
                        Salut.

                        Daca nu esti deranjat de consum (si vad ca nu esti daca detii un 2.0i si 1.8i) cumpara varianta de motorizare 1,6_16V (daca nu pentru altceva doar ca sa scada in continuare cilindreea la masinile tale 2,0...1,8...1,6 ) fiindca (stii si tu) nu strica CP in plus, iar daca iti permiti, alege cu incredere varianta de echipare prestige si mai adauga si cele 2 airbaguri laterale optionale (nu strica daca are si asa ceva )
                        Oricum sa fie, daca ai bani de full option, nu vad nici un motiv sa-ti alegi alta
                        Mai trebuie sa decizi doar daca vrei MCV (break) sau berlina
                        Bafta

                        Comment


                        • #42
                          Imi place MCV-ul .. are un prieten de-al meu...si l-am intrebat despre masina si mi-a spus ca masina e super pt. drumuriile din romania,are garda la sol mai inalta..deci pot urca borduriile fara probleme...a lui e diesel si mi-a zis ca..,..consuma sub 5 la suta ... e o chestie si asta... o sa ma duc la un drive test un diesel 85 cp contra 1.6 16v 105 cp sper sa nu gresesc...totusi varianta mai buna care ar fii ? kombi sau limo? multumesc!
                          Allways on the move ...
                          http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                          Comment


                          • #43
                            salut...sfatul meu de bine este ca daca-ti permiti ia-ti un model cu servo si aer conditionat (minim) iar motorizarea sa fie de la 1.6 in sus nu de alta eu sunt patit am avut ambiance 1.4 si am fost tare nemultumit

                            Comment


                            • #44
                              Ca si fiabilitate nu se mai pune problema dupa volumul mare de vanzari care la avut si fara mari probleme in timp , sigur merita acum depinde de fiecare ce-si doreste si de ce finante dispune.

                              Comment


                              • #45
                                logan - cel mai bun compromis intre pret/intretinere/utilizare/fiabilitate/calitate, nevoia pentru care il cumperi , veniturile de care dispui , tara in care traiesti, drumurile pe care te plimbi, gropile de care nu scapi
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google