Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr_george View Post
    spre rusinea mea nu stiu daca e euro 3 sau 4 masina ... logan diesel, an fabricatie 2007 ... model laureat .. trebuie sa cumpar si un filtru de motorina (120lei), dar nu stiu daca trebuie sa-l cumpar pe cel scurt - euro3 sau pe cel lung - euro4 ...
    masina e euro 4 dar cred ca ai filtrul de motorina de euro 3, cel scurt, la fel ca si la mine (masina mea e din aprilie 2007).Si eu cumparasem filtrul lung, dar an vb cu vanzatoarea ca sa mi-l schimbe daca nu se potriveste; am pastrat bonul fiscal si mi l-a schimbat dupa doua sapt cand am avut drum prin zona.
    Last edited by f0rdiesel; 11 February 2012, 17:02.
    Cainele care latra nu musca!

    Comment


    • Pentru cine nu se duce la curse, sa pui ulei racing in motor e ca si cum ai strica orzul pe gaste.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Dar pt cine foloseste motorul in sarcini ridicate mai mereu, nu este o pierdere ci dimpotriva un castig. Daca nu tragi de motor si mergi pana in 5000 rpm rareori, nu se justifica sa iei un ulei de asa natura. In schimb daca tragi de masina toata ziua si o alergi de-i sar capacele nu poti spune nimic de rau de acel ulei.

        Comment


        • Nu stiu daca trasul de masina, zilnic, se compara cu regimul de raliu...
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Nici eu nu cred ca se compara. Din moment ce acele masini fac 8000+rpm e alta treaba si sunt convins de asta. Pt cei care se indoiesc de "ruptura peliculei de ulei". Am intrebat multa lume, inclusiv pe cei de la SKN sau alte firme cunoscute care participa in lumea Rally. Toti mi-au spus ca dupa simptome asta s-a intamplat (au fost mai multe chestii nu doar aprinderea ledului... in fine). Cert este ca dupa ca am scapat de Castrol, nu am mai avut niciodata acea problema. Daca vreti va pot pune in legatura cu alte persoane care au patit acelasi lucru.

            Comment


            • La raliul Aradului anul trecut pe majoritatea Loganurilor erau stikere cu Dacia Oil si cu piese de origine Dacia, acu' daca o fi fost numai de reclama pt ca au primit vre-o sponsorizare nu stiu si nici nu i-am intrebat ce ulei folosesc.


              Eu in 300v si Motul 7100 (ambele pt motociclete) am incredere deplina ca uleiuri de forja pt ca le-am vazut personal la treaba in motoarele de curse dar acolo oricum schimbul de ulei si filtru se face mult mai des decat la mersul pe strada.
              Pt forjatorii de meserie bag mana in foc pt Motul 7100 10w60 si 300v 15w50 ca nu rupe filmul. Am 7100 10w40 in motocicleta si a vazut forje considerabile, mers blana cu 2 persoane distante considerabile inafara orasului si incins prin oras vara pe calduri in aglomeratie, bineinteles forja si in conditiile astea.
              Attached Files
              Last edited by piroman22; 11 February 2012, 18:01.

              Comment


              • Schimbul de ulei motor

                Salutare,am un logan laureate plus 1.4,din 2006.As dori sa va intreb daca uleiul Castrol GTX SAE 5w-30,este bun,fiind un ulei mineral.Precizez ca in prezent in motor este ulei Dacia oil.Am cu masina peste 80.000 km.A mai folosit cineva acest tip de ulei?

                Comment


                • ... ELF TURBO DIESEL 10W40 .. e bun de ceva ... a folosit cineva ??
                  sigpic
                  Don't judge me if you don't know me !

                  Comment


                  • GTX e un ulei mediocru, mai nou scrie e partial sintetic, e semisintetic in varianta 10w40 si cred ca mineral la 15w40, nu merita. Merita la o dacie veche dar la Logan mai bine pui Dacia Oil sau daca vrei ceva mai bun Castrol Magnatec, Valvoline Syn Power, Elf.
                    Elf Turbo Diesel e iar un ulei mediocru si avand in vedere la ce ierni avem, e de evitat indicele asta de vascozitate, daca tot vrei Elf pune Evolution 5w40.

                    Comment


                    • Originally posted by mr_george View Post
                      ... ELF TURBO DIESEL 10W40 .. e bun de ceva ... a folosit cineva ??
                      mai bine Ravenol vsi 5w40, fisa tehnica e foarte ok, eu il folosesc.
                      Last edited by f0rdiesel; 11 February 2012, 19:34.
                      Cainele care latra nu musca!

                      Comment


                      • Hmm...
                        In primavara schimb uleiul,acum am Valvoline SynPower in motor.Chiar ma gandeam daca voi continua cu acest ulei sau cu ce recomanda Dacia.Cred ca voi ramane la Valvoline.
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • Originally posted by mitosu View Post
                          din cate stiu eu,poate nu stiu bine sau nu cunosc bine,uleiruile 5w50 sau 10w60 se tin mai putin in motor,undeva la 8000 km ,asta pentru sanatatea motorului.

                          un clasament in ziua de azi ar fi asa ;mobil1 /valvoline/castrol/aral/mobil/elf.
                          ..........................
                          Se tin mai putin pt ca se presupune ca motorul ala functioneaza in regimuri grave/severe, nu din alt motiv!
                          Atata timp cat mergi in regimuri normale, poti sa-l ti si 20000 km.
                          Eu am tinut 5W50 in motor vreo 16000 km fara nici un stres, suna bine si la 15000 km.

                          PS: clasamentu ala e stabilit de cine?

                          Originally posted by ham04 View Post
                          Depinde ce se intelege prin a rupe filmul de ulei, multi in forje rup filmul la ulei (uleiuri normale) pt cateva secunde, mai ales cand uleiul ajunge la temperaturi mari si uneori raman zone nelubrifiate din motor. Problema e cand acele zone raman nelubrifiate mai mult timp atunci apar problemele. ..........................
                          Care acele zone?
                          Eu iti pun filmul de ulei se rupe in conditii super extreme, la mersul stradal rar sa se intample asa ceva, chiar in forje cu un ulei conventional, prescris de uzina.

                          In ''acele zone'' unde se rupe filmul, sunt lagarii, acolo e buba mare.
                          Si chiar e grav sa ramana fara pelicula un lagar la 7-8000 rpm, timp de cateva secunde, lagaru ala e compromis.

                          Originally posted by mr_george View Post
                          ... ELF TURBO DIESEL 10W40 .. e bun de ceva ... a folosit cineva ??
                          Cred ca jumate din dizalari folosesc Elf 10W40.
                          Last edited by Octavian; 12 February 2012, 10:43. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • @ octavian elf 5w50 nu se gaseste in comert. mai caut

                            in schimb se gaseste Total 10w50 care cred ca este elf excellium 10w50

                            uite :







                            Elf Molygraphite 10W30 Engine Oil (3 litres) Exclusive lubrication technology from Elf... incorporating solid lubricants of graphite and mo...
                            Last edited by alessandro; 12 February 2012, 12:39.

                            Comment


                            • Eu iti spun ca ce ai tu in motor acum e varza la forje, nu vad cum la moi e varza si la 1.6 16V e AUR, mana cereasca.

                              Ti-am spus si in PM, sunt tot mai convins ca ai folosit o posirca de Mobil1.

                              Comment



                              • Culmea ironiei , daca intrati aici : http://www.performanceoilstore.com/i...ce%20Chart.pdf o sa vedeti ca nici un Elf nu are aprobare Renault hi, hi, hi. ( e vorba de al 2-lea site postat de alesandro)

                                Cum ramane atunci cu afirmatia ca motorul de Renault a fost proiectat cu Elf si merge musai cu Elf(asa spune alessandro) si de ce Loganul care are motor de Renault nu mai foloseste Elf ci Dacia Oil ?
                                Alessandro , sa nu spui acum ca Dacia Oil = Elf.
                                Cat despre uleiul Elf Molygrafit si Elf 10w50, oricum nu gasesti pe la noi , asa ca decat sa o dam in fapt divers ca si cu bateria Power Safe EnerSys deep- discharge ... mai bine lasa .

                                Elf Grapholia for Diesel Engine 5L

                                Elf Grapholia is recommended for Diesel engines operating under severe service. It meets and exceeds the following classifications :-
                                *API : CF-4 / SG
                                *ACEA : E2-96 (CCMC : D4)
                                *US Army : MIL-L-2104E

                                US ARMY ; US ARMY

                                EU DACA AS AVEA DIESEL D-ASTA AS LUA , ARE APROBARE US ARMY.
                                Last edited by dan viteza; 12 February 2012, 17:00. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google