Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut baieti,
    A folosit cineva pana acum ulei din gama Syntium made by PETRONAS - Sponsor Formula 1?
    Eventual niste pareri daca a folosit careva.
    sigpic
    TM 01 DEO

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      Uleiul se completeaza cand/daca ajunge la nivelul Minim al jojei
      Nivelul uleiului este recomandat sa se mentina la 3/4 din joja.

      Dar totusi nu inteleg de ce e nevoie sa completati ,motoarele voastre de Logan nu consuma ulei , eu cel putin concluzia asta am tras-o de aici , majoritatea posesorilor de Logan , folosesc Dacia Oil si dupa 10-15000 km uleiul e la maxim, la fel ca atunci cand au facut schimbul , sa mor io .
      Last edited by dan viteza; 9 March 2012, 23:02. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Am avut odata petronas sprinta, dar la motocicleta. Si am revenit la repsol, ca si dupa experienta neplacuta cu motulul asta frantuzesc.
        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

        Comment


        • Originally posted by oborocul View Post
          Salut baieti,
          A folosit cineva pana acum ulei din gama Syntium made by PETRONAS - Sponsor Formula 1?
          Eventual niste pareri daca a folosit careva.
          Cat pt. tine mai oborocule , daca stam sa ne gandim ca si Mobil si Castrol si Elf si Motul si toti marii producatori de uleiuri au reclame cu F1 , baga linistit PETRONAS,oricum tu nu mergi ca la F1 in primul rand pt. ca nu ai masina si in al doilea rand, nu ai pe unde .

          Comment


          • Domnule viteza- eu am cerut niste pareri,nu am spus ca vrea sa-l folosesc
            sigpic
            TM 01 DEO

            Comment


            • Originally posted by dan viteza View Post
              alessandro cu bateria lui de 2600 A si pe Shakar care se contrazice singur , ba ca un w20 e bun pt.Logan , ba ca w20 e facut pt. motoare de curse ,motoare care sunt inlocuite dupa o cursa , cu toate ca nu conteaza vascozitatea ci doar calitatea uleiului, adicalea , aia au bani sa bage un ulei super bun in motoare , dar nu au bani sa faca un motor care sa tina si a 2-a cursa . Nu intru in detalii .
              Eu nu m-am contrazis deloc, tu nu esti capabil sa intelegi ce scrie lumea. Am spus clar si iti mai spun o data, motorul de Logan nu a fost conceput sa mearga cu uleiuri cu vascozitate asa redusa (20) si NU recomand utilizarea de asemenea uleiuri dar ca fapt divers, iti pot demonstra ca daca pui un 5W20 cu vascozitate la cald de 8.5-8.9 nu o sa se intample nimic si motorul o sa mearga ok, fiind foarte aproape de un 30 gen SXR 5W30. Reusesti sa intelegi lucrul asta ?

              Treaba cu vascozitate vs calitate iar e lesne de inteles, un ulei mai vascos dar ieftin o sa se faca praf mult mai repede ca un ulei cu vascozitate mai mica dar de calitate, de asta trebuie sa primeze calitatea nu vascozitatea cand vorbim de forja, bineinteles vascozitate care sa se incadreze in cerintele constructorului. Vino tu cu 10W40 Dacia Oil sau Mobil Super 2000 si eu vin cu Castrol Edge 0W30 (il cumpar special pentru ocazie) sa vedem care da primul chix.

              Discutia cu uleiurile de curse era cu treaba ei si ca de obicei ai fost incapabil sa intelegi si ce am scris acolo. Motoarele alea sunt facute sa tina minimul impuis de regulament ca asa vor constructorii, nu are treaba cu calitatea uleiului care in motorsport este top notch, ca si celelalte repere. Este cel mai rentabil sa faci un motor sa tina minimul admis deoarece poti stoarce toata performanta din el, e mai ieftin de construit/proiectat si asa mai departe. Consider ca informatiile astea nu necesita mare cultura sa le intelegi, 8 clase e suficient. Ia vezi, treci testul ?

              Parca ziceai ca te retragi, nu faci tu un gest nobil si ne scutesti de tampeniile tale ?
              Last edited by Shakar; 10 March 2012, 02:27.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Mai Shakar ,ce vrei tu sa dovedesti ? Pai nu poti decat sa dovedesti ca ai avut un ''accident de avion''. Adica trecea un avion pe sus ,si tu cu ochii la el cazusi intr-o groapa. Dar nu-mi fac griji pt.tine , stiu ca oltenii umbla cu scara in spate tocmai pt.astfel de situatii.

                Cica ,hai ma fraiere (spune Shakar) ,dovedeste ca un 10w40 Mobil e mai bun decat un Castrol 0w30...pai ba , tu compari acum mere cu pere. Daca vrei sa te si creada lumea ,compara 2 uleiuri de vascozitati diferite, dar care fac parte din aceeasi grupa ; ia compara tu Shakar cel mai al dracu 0w20 cu Motul 5w40 300V Power, FACAND CEL MAI AL DRACU TEST:

                Se iau 2 Loganuri ,unul al lui Shakar in care punem 0w20 ulei care va scoate toata performanta din motor si un alt Logan in care se pune Motul 300V Power 5w40 , si se da blana o zi intreaga, ca pe aici tot sunt forjori de meserie care merg cu pedala in podea.

                La sfarsitul testului Shakar o sa spuna ca are Logan numai bun de F1 ,deoarece va trebui sa-i schimbe motorul .

                Ai vazut mai Shakar ,asa se face o comparatie intre 2 uleiuri de vascozitati diferite ,nu ce compari tu acolo... cai verzi pe pereti .

                TE PUP MA !
                Last edited by dan viteza; 10 March 2012, 09:49.

                Comment


                • Incredibil ! Dan Vitezomanul, dupa o scrupuloasa analiza a rezultatelor de pe teren, va publica in exclusivitate o concluzie absoluta ! Numai pe LoganClub !
















































                  sigpic

                  Comment


                  • Senzational !
                    Last edited by dan viteza; 10 March 2012, 11:01.

                    Comment


                    • Esti prea sarac cu duhul mai danut ma, te faci de rusine la fiecare pas. Chiar atat de incapabil esti, nici macar nu intelegi ce mai posteaza lumea ? Daca nu, renunta la a mai posta (cum ai promis) ca asa tu esti in propria dimensiune si vorbesti singur, esti pe alta lungime de unda.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Concluzia a fost facuta publica ,deja : cine vrea sa aiba motor de formula 1 sa puna ulei 0w20,nu conteaza vascozitatea ,ci doar calitatea. Asta o fi adevarat la femei , nu conteaza grosimea ,trebuie sa fie jucausa si sa se mentina in ''parametri''

                        Comment


                        • .. .
                          Attached Files
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Ca sa vezi cat esti de "destept", am spus clar ca nu conteaza vascozitatea atata timp cat se incadreaza in ce spune producatorul. Hai sa iti dau si quote.

                            vascozitate care sa se incadreze in cerintele constructorului
                            Dar m-am convins de mult ca nu stii sa citesti. Si exemplul dat de mine se referea ca daca stii ca ai un stil de condus mai dur, nu trebuie sa iti iei ulei mai vascos dar tot ieftin, nu ai facut nimic, calitatea trebuie sa primeze dar ce sa ma astept de la tine.

                            LE - am mai avut discutii cu oameni ingusti la minte si batuti in cap dar pana la urma ii faceai sa priceapa, cu tine, nicio sansa, o tii una si buna desi aberezi grupa mare. Ai renuntat la psihoza ta cu SHC ca e teoria conspiratiei si te-ai reprofilat.
                            Last edited by Shakar; 10 March 2012, 11:25.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by Shakar View Post
                              Esti prea sarac cu duhul mai danut ma, te faci de rusine la fiecare pas. Chiar atat de incapabil esti, nici macar nu intelegi ce mai posteaza lumea ? Daca nu, renunta la a mai posta (cum ai promis) ca asa tu esti in propria dimensiune si vorbesti singur, esti pe alta lungime de unda.

                              E clar te dai batut..., am observat ca atunci cand nu mai ai argumente incepi sa jignesti.... ruuusssiiiniiicaaaa !

                              Tot mai esti de parere ca nu conteaza vascozitatea ,ci doar calitatea ?

                              De ce nu ai lasat postul 2473 asa cum l-ai scris prima oara , citez : ''Ca sa vezi cat esti de prost....''

                              Ca tot veni vorba de cultura ... postul ala spune totul despre tine
                              Last edited by dan viteza; 10 March 2012, 11:29. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • De maner.

                                Posturile spun totul despre mine si anume ca am common sense si habar despre ce vorbesc, spre deosebire de tine. E prea tarziu, te-ai facut deja de ras ireversibil si ne-ai demonstrat in repetate randuri ca nu stii sa citesti, nu esti capabil sa intelegi niste posturi formulate ca pentru scoala generala, ca nu ai nicio treaba cu domeniul auto si in afara de misto de gradinita nu aduci nicio contributie forumului. Cam asta spun posturile despre tine.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google