Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, cei 182 de lei cat au costat uleiul si filtrul de ulei. M-au pus sa fac o cerere de despagubire pe care au trimis-o furnizorului, iar furnizorul le-a platit lor banii si apoi ei mie, cel putin asa cred, ca in principiu autokarma nu avea vreo vina, ci producatorul Mann si apoi furnizorul.

    Comment


    • Da, si Autokarna saracii de ei habar n-au avut ce cumpara si ce vand

      Ma bucur ca ti-ai scos parleala.
      Pt ceea ce ai patit, eu n-o sa comand never ever de la ei nici macar o saiba ))

      Comment


      • @ham04: ma bucur tare ca ai rezolvat. Sincer, eu nu credeam ca mai primesti banii inapoi, dar se pare ca baietii de la Autokarma ti-au facut o surpriza placuta.

        In urma cu ceva timp v-am povestit de tipul care nu a schimbat uleiul de 40 000 km. Azi m-am vazut cu el, m-am uitat pe joja si am "testat" uleiul in "stil mecanic de masini" (am pus o picatura de ulei pe degetul aratator si am inceput sa-mi frec degerele - degetul aparator cu degetul mare). Uleiul este apa-apa! Am deschis busoul de completare cu ulei ca sa ma uit la culbutori. Vai! Nu se mai intelege nimic, totul este acoperit de o pasta neagra (namol - sludge), iar pe capac era namol gros de un milimetru.

        Oare trebuie desfacut motorul si curatat bine, sau merge cu o solutie din aia de curatat motorul, apoi bagat un ulei bun?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • O solutie d-aia de curatat trebe.

          Si uleiu schimbat eu nu l-as tine mai mult de 1000-1500 km, sa ia ceva mai ieftin sa mai curete din namol, apoi sa bage unul ok.

          PS: baietii de la Autokarma cel putin la intamplarea asta put.
          Chiar daca au dat banii inapoi, cine stie la cati au mai dat teapa si ce piese contrafacute mai au.

          Comment


          • Dupa parerea mea, indicat ar fi un schimb cu un ulei mai putin scump, iar dupa ~500km il arunci si faci un schimb; in nici un caz spalare cu substante minune.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Baietii astia spun ca trebuie desfacut pe acolo si curatat manual...
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Un mecanic trebuie sa-si faca treaba, asta e jobul sau, sa monteze si sa demonteze..
                Dupa parerea mea, dupa schimburi mai dese toata acea mizerie va fi curatata si eliminata.
                OFF.
                Daca te plangi de apendicita si megi la un generalist iti va recomanda antiinflamatorii; daca nimeresti la un chirurg, acesta iti va spune ca trebuie sa te opereze..
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  @ham04: ma bucur tare ca ai rezolvat. Sincer, eu nu credeam ca mai primesti banii inapoi, dar se pare ca baietii de la Autokarma ti-au facut o surpriza placuta.

                  In urma cu ceva timp v-am povestit de tipul care nu a schimbat uleiul de 40 000 km. Azi m-am vazut cu el, m-am uitat pe joja si am "testat" uleiul in "stil mecanic de masini" (am pus o picatura de ulei pe degetul aratator si am inceput sa-mi frec degerele - degetul aparator cu degetul mare). Uleiul este apa-apa! Am deschis busoul de completare cu ulei ca sa ma uit la culbutori. Vai! Nu se mai intelege nimic, totul este acoperit de o pasta neagra (namol - sludge), iar pe capac era namol gros de un milimetru.

                  Oare trebuie desfacut motorul si curatat bine, sau merge cu o solutie din aia de curatat motorul, apoi bagat un ulei bun?
                  Ce ulei a folosit?
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Elf Competition 10w40.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Dupa 40k, cred ca nici nu-si mai aminteste.

                      Ce a fost rau, deja s-a facut, orice ulei proaspat e un lucru bun. Decat sa desfaci motorul si sa vezi ce e pe acolo, mai bine ii pui ulei nou ieftin si asta e, cat o mai duce motorul, bine.
                      De recomandat ca uleiul nou sa fie schimbat inainte de 40k.

                      Comment


                      • Mult prea tarziu l-a schimbat, uleiul ala nu e Long Life, d-aia i-a aparut namol.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Pai inca nu l-a schimbat.

                          Iti dai seama ce stres a avut (pe romaneste = l-a durut in bendix) de nu l-a schimbat de vrea 4 ani.
                          Sper ca s-a trezit acum cand a vazut mizeria aia si il schimba.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Am vazut motorul (desfacut) al unui Ford Ka, uleiul neschimbat de vreo 4 ani si 80.000 km (doar ii completa cu ce apuca). Era NAMOL
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Daca bagi solutii minune si presupunand ca au efect, nu vad bine motorul ala cand o incepe sa se plimbe tot noroiul ala pe unde apuca.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Originally posted by darksid3 View Post
                                Mult prea tarziu l-a schimbat, uleiul ala nu e Long Life, d-aia i-a aparut namol.
                                Cam aici e diferenta intre un sintetic LL care se poate merge si 30000 km (ma rog...nu 40000 ))) ) si un semisintetic conventional.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google