Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare. Eu merg doar cu dacia oil; mi se pare ok. Am cam 50.000 km cu masina.

    Comment


    • Originally posted by gr10mmc View Post
      ...deci , sa inteleg ca nu a folosit nimeni Motul 8100 Xcess ?
      Sunt cativa pe forum care l-au folosit 2 schimburi, la primul au fost super multumiti iar la al doilea calitatea uleiului era alta, probabil s-a schimbat reteta sau au nimerit ceva contrafacut. Eu am folosit la un schimb si nu m-a dat pe spate, ce-i drept nu se auzeau rezonante si zgomote ciudate dar era galagios.

      Comment


      • Originally posted by gr10mmc View Post
        ...deci , sa inteleg ca nu a folosit nimeni Motul 8100 Xcess ?
        L-au folosit, dar la benzinare. Nu cred ca e cineva cu diesel, care sa-l fi folosit. Inca.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          PDF ?!
          Poate DPF, ca PDF sunt niste fisiere pe care le deschizi cu Adobe Reader.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Filtru de particule nu va mai place.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by gr10mmc View Post
              ...deci , sa inteleg ca nu a folosit nimeni Motul 8100 Xcess ?
              Sunt la al 2-lea schimb cu Motul x-cess 5w40; l-am suspectat ca ar fi vinovat de afumarea esapamentului ,nu era el vinovatul ,dupa ce am schimbat distributia, esapamentul s-a curatat avand in motor acelasi ulei pe care il aveam inainte de schimbul distributiei, Motul bineinteles...

              Cu Motul si Mobil motorul meu merge la fel. Eu unul cred ca o sa revin la ce am bagat inainte, adica Mobil 3000 5w40

              Comment


              • Daca iti place cum merge cu Motul 8100 5W40 de ce ai trece pe Mobil 5W40 ?

                PS - Mobil Super 3000 este fara niciun dubiu semi sintetic, Motul 8100 cred ca este 100% sintetic.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Originally posted by Shakar View Post
                  Daca iti place cum merge cu Motul 8100 5W40 de ce ai trece pe Mobil 5W40 ?
                  In urma cu ceva timp a scris pe vreo 10 pagini cat de bun este Motul, pana s-a saturat Darksid3 de report-uri si a inchis thread-ul vechi pentru ca nu se mai intelegea nimic.
                  Il lauda si il ridica in slavi desi avea doar 1000 km facuti cu el, dar intre timp si-a dat seama ca "alba ca zapada" este de fapt "scufita rosie".
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Buna seara. A folosit cineva valvoline syntetic 5W30 la diesel (65cp) ?

                    Comment


                    • Nu se recomanda nici un fel de ulei 5w30 la Dci-urile Euro3 si Euro4
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Pe carnetele de intretinere din 2008, este trecuta si aceasta norma, 5w30.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Cred ca userii interesati si-ar dori sa vada un scan
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            In urma cu ceva timp a scris pe vreo 10 pagini cat de bun este Motul, pana s-a saturat Darksid3 de report-uri si a inchis thread-ul vechi pentru ca nu se mai intelegea nimic.
                            Il lauda si il ridica in slavi desi avea doar 1000 km facuti cu el, dar intre timp si-a dat seama ca "alba ca zapada" este de fapt "scufita rosie".
                            Tocmai ce fumasem ''pipa pacii'' cu Shakar si iata ca Vitriol incearca sa dezgroape securea razboiului . Cand aveam 1000 km spuneam ca e un ulei bun, atunci nu il ridicam in slavi, iar acum nu am spun ca este un ulei rau...

                            Atunci incercam sa arat lumii ca Motul spune ca baza lui 8100 x-cess 5w40 este din PAO si esteri are aprobare MB 229.5 asa cum are Mobil 1 0w40(asta nu inseamna ca l-am comparat cu Mobil 1) , ca 6100 Synergie 10w40 este un ulei grupa III cu aprobare MB 229.3 asa cum au majoritatea uleiurilor 5w40 de la ceilalti producatori .

                            Si ca tot veni vorba de Motul , cine vrea are la Norauto In Carrefour Grand Arena - Motul X-clean 5w40

                            Comment



                            • si eu stiu ca nu se pune 5w30 decat pe euro5 (cu filtru de particule)

                              Comment


                              • Originally posted by darksid3 View Post
                                Cred ca userii interesati si-ar dori sa vada un scan
                                Spre exemplificare.
                                Attached Files
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google