Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acolo nu scrie ca e pentru motorizarile E3 si E4
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Si ca sa nu fiu acuzat ca bat campii cititi aici la rubrica FAQ ( asta in cazul in care nu deschide direct pagina ) : http://www.motul-canada.com/en/faq/faq.shtml?panel=6 in partea de jos a paginii

      Ramane o singura intrebare : Motul face aceleasi uleiuri pt. toate colturile lumii ?

      Au fost multi care au spus ca 8100 5w40 nu ar fi grupa IV pt. ca are indicele de vascozitate cam micut , doar 170, si punctul de curgere doar -36. Probabil fisa lui arata asa pt. ca nu este indopat cu aditivi
      Last edited by dan viteza; 20 March 2012, 22:45.

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Acolo nu scrie ca e pentru motorizarile E3 si E4
        Nici nu cred sa scrie pe vr-un carnet.
        Carnetul emis in 2008 la cumpararea unei masini noi se refera la norma de poluare sub care se fabricau masinile in momentul cumpararii, iar in acel an se fabricau Logan-uri cu E4; asa ca fiecare intelege ce vrea. Am pus si scan-ul; daca nu e bine nu e bine.
        Din ce stiu la revizia din 2009, erau dci-uri care foloseau 5w30.
        Last edited by IancuMIC; 20 March 2012, 22:54.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Schimb ulei ELF Solaris DPF 5W30, kilometri bord 15.940 (prima revizie)!
          Ataşez şi câteva poze, inclusiv cu eşapamentul la Diesel cu filtru de particule, Euro 5 !
          Supliment, poze cu filtrul de ulei, cod original, prima echipare, respectiv filtru de aer !
          Attached Files

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Nici nu cred sa scrie pe vr-un carnet.
            Carnetul emis in 2008 la cumpararea unei masini noi se refera la norma de poluare sub care se fabricau masinile in momentul cumpararii, iar in acel an se fabricau Logan-uri cu E4; asa ca fiecare intelege ce vrea. Am pus si scan-ul; daca nu e bine nu e bine.
            Din ce stiu la revizia din 2009, erau dci-uri care foloseau 5w30.
            Cred ca cererea a fost simpla. Multi si-ar dori sa vada un scan dupa un caiet de intretinere unde specifica vascozitatea 5w30 la Dci-urile E3 si E4 pentru ca exista (deja) scan-uri de unde reiese ca, constructorul Dacia specifica FOARTE CLAR ca nu se foloseste vascozitatea asta. Acum sunt curios pentru ca o recomandare poate fi variabila, dar o restrictie FOARTE CLARA poate?

            @Ampt: Nu stiu la Renault dar la nici o masina perfect functionala, pana acum, dotata cu DPF, nu am vazut teava de esapament cu funingine, indiferent de stilul de mers/uleiul folosit/carburant.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              Acolo nu scrie ca e pentru motorizarile E3 si E4
              Revin si eu imediat cu 2-3 poze din carnetul meu de garantie. Logan 2006 diesel!
              sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

              Comment


              • Originally posted by Shakar View Post
                Daca iti place cum merge cu Motul 8100 5W40 de ce ai trece pe Mobil 5W40 ?

                PS - Mobil Super 3000 este fara niciun dubiu semi sintetic, Motul 8100 cred ca este 100% sintetic.
                Pai si pe 3000 5w40 scrie ca e complet sintetic,adica tot 100% ; treaba e ca Mobil 5w40 are miros mult mai puternic de ulei sintetic (sic!), decat Motul.

                Si uite asa am patentat o noua metoda care nu da gres in depistarea uleiurilor care nu sunt sintetice : mirosul !

                Comment


                • Astept cu interes sa apara cineva care sa si guste, asa e cel mai sigur.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Poze carnet intretinere Logan 2006.
                    Attached Files
                    sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      .......................
                      Ataşez şi câteva poze, inclusiv cu eşapamentul la Diesel cu filtru de particule, Euro 5 !
                      ............................
                      Intr-adevar curat (putin spus) si se vede ca n-ai dat cu carpa inainte pt ca se vad punctele de oxidare superficiala. )

                      As fi tare curios sa vad si la alte dci-uri tzava si uleiu (mai ales) dupa 10-15000 km rulati.
                      La tdi cu DPF am vazut si nu e asa curat, nici tzava, nici uleiu.

                      Comment


                      • Originally posted by florin.fanatik View Post
                        Poze carnet intretinere Logan 2006.
                        Eu am masina din 2009 iar manualul l-am luat dabia la prima revizie
                        Pe coperta imi arata un logan, in interior difera graficul dar sunt aceleasi norme.

                        Comment


                        • Masina mea este un diesel din 2006, uleiul l-am primit si din ratiuni economice ma gandeam sa-l bag la revizie, acum citind posturile voastre sunt nedumerit, sa-i pun 5w30 sau nu? Mentionez ca masina circula 90% din timp in Bucuresti, cam 800 km/luna (nu stiu daca are vreo relevanta semnificativa). Multumesc

                          Comment


                          • In semantura ai un benzinar de 16v, pastreaza uleiul 5w30 pentru el, iar la diesel pune linistit 10w40. Eu de cand am masina numai pe Elf turbo diesel 10w40 am tinut-o. ~80-90 lei bidonul de 4 litri.
                            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                            Comment


                            • Nu mai exista decat Dieselul in familie, deci cu uleiul respectiv ori e alba (il bag la revizie) ori e neagra (caut altceva) ?

                              Comment


                              • elf evo 5w40. printre cele mai bune pt dci. daca n-ai euro5 nu-l baga

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google