Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mariusnicolae View Post
    Pai il incerc eu......mi-am cumparat deja schimbul de ulei cu mobil super 3000 si saptamana asta il bag in motor, dupa tratamentul cu un engine flush sa scap de "balele" de la Dacia oil.
    Va anunt cum sta treaba dupa schimb......
    la auchan militari era la oferta 140 de lei/5 litri

    Comment


    • Eu am luat doar 3 litri, cu 29 lei/litru, cam tot pe acolo.
      N-am ce face cu 5 L

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post
        Esti nebun, mai din Moldova n-ai luat ulei Elf

        PS: iestiii un ulei Ielf si chiama, iestii foartii bun, ulei di la fratii nosti ruski, riesing
        uite...cauta aici http://s234447617.onlinehome.fr/tota...tographie.html intreg site ul este foarte interesant de altfel

        in Romania Elf Racing nu are reprezentanta

        P.S. asta e si mai interesant http://www.racefuels.com.au/lubricants.asp
        Last edited by alessandro; 18 April 2012, 08:52.

        Comment


        • alessandro@ cauta pe net firma Liquid technology romania - firma distribuitoare de ELF suna-i si intreaba-i daca au elf racing. eu am lucrat la ei.
          fara

          Comment


          • Originally posted by alessandro View Post

            motorul a mers cel ma bine cu Moto 4 Campione...dar e prea scump si merge doar vara la +30 grade. mai sintetic si mai racing ca asta nu exista. decat HTX urile tot de la ELF da alea sunt alta mancare de peste. mai ales alea pentru HillClimb si Sprint
            E un ulei de motociclete, de strada. Mai sunt o gramada de uleiuri sintetice (100%) si nu pot sa imi dau seama cum un ulei 100% sintetic poate fi mai mult sau mai putin sintetic decat altul tot 100% sintetic. In fine, trecem peste alta.

            Mai racing sunt multe alte uleiuri, in special cele care au drept aplicatie motor sport doar ca nu sunt la orice colt de strada sau chiar nu sunt disponibile publicului larg. De exemplu tu nu poti sa cumperi ulei de la Castrol Racing sa bagi in Logan, uleiurile lor de curse sunt disponibile pentru echipe de curse si asa mai departe. Oricum au niste preturi de te doare capul, ca orice produs racing grade, daca un litru de lichid de frana de top (si este disponibil pentru publicul larg, pentru motorsport cred ca au ceva si mai fortza) este 100E. Mult dar cand vezi punct de fierbere UMED la ~270* s-a terminat toata smecheria.

            PS - inainte sa va bagati ulei de motociclete, uitati-va cam ce interval de schimb au ele si ce interval de schimb aveti voi si ganditi-va daca iesi cu motorul iarna la -20/25* si daca uleiul ala e gandit pentru toate conditiile pe care le intalneste o masina. Atata timp cat sunt un miliard de uleiuri de top, va coiti si alegeti ulei de motociclete ca are 2 perechi de oo. De TIR nu incercati ca doar unele au interval de schimb de 5 ori mai mare ca la Logan. Il bagati si 5 ani de zile stati linistiti.
            Last edited by Shakar; 18 April 2012, 11:54.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Gluma gluma, dar vezi poate dai idei

              Ala il tine atata in motoru de camion pt ca are un regim mic de turatii 1000-2500 rpm.
              In rest e mai slab decat mai toate cele de autoturisme.

              Oricum, doua uleiuri care sunt sintetice (prod diferiti) pot vea retete total diferite, pt ca altcumva nu-mi pot explica de ce cu un ulei nu il consuma motorul si cu altul il consuma.
              Last edited by Octavian; 18 April 2012, 18:06.

              Comment


              • E cam nasol cu uleiul de camioane ca se vinde doar la cantintati mari de la 20L in sus, chiar daca ii da vreunuia prin cap sa puna asa ceva, cand o vedea bidon de 20L se razgandeste.

                Comment


                • Na e bine, vorbim si de oloi de camioane

                  Se gaseste si la 4 litri.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Super tare, la urmatorul schimb din asta pun si il tin pana la adanci batraneti

                    Comment


                    • are un vecin care e pe tir ulei de camion in logan 1.5dci 70cai 90.000km, nu a schimbat uleiul de 2 ani in care a facut 40.000km... a zis ca cica e din acela care se regenereaza dar nu sare de 2500rot cand schimba

                      Comment


                      • Salutare.
                        Pana acum,~51.000km, am folosit doar Dacia Oil, schimbat in reprezentanta; dupa ce am rasfoit ceva prin acest topic, luna viitoare am sa pun Elf Evo 5w40, laudat de unii si acceptabil ca pret.

                        Comment


                        • Elf Evo 5w40, laudat de unii si acceptabil ca pret.
                          La acelasi pret ai si Total Quartz 9000 5w40. Sau Mobil Super 3000 5w40.
                          Last edited by mr.K; 19 April 2012, 09:31.

                          Comment


                          • E oferta in Cora intre 17-30 aprilie la ulei Elf Evolution SXR 5w40 32,99 lei/1L la care se aplica o reducere de 20% (6,60 lei), ajungand la 26,39/L.

                            La urmatoarea revizie, care va fi la inceputul lui 2013 voi baga elf 5w40 sau mobil1 0w40 sa vad daca fac minuni cum le lauda lumea pe aici. Si M1 Esp formula e laudat si nu mi se pare ca ar fi ceva special.

                            Comment


                            • Originally posted by dias02 View Post
                              are un vecin care e pe tir ulei de camion in logan 1.5dci 70cai 90.000km, nu a schimbat uleiul de 2 ani in care a facut 40.000km... a zis ca cica e din acela care se regenereaza dar nu sare de 2500rot cand schimba
                              A facut o economie la ulei si o sa dea de 3 ori mai mult pe reparatii. In km aia se face smoala uleiul. Sunt curios si eu de uleiul ala care se regenereaza, ca nu am mai avea nevoie de schimburi de ulei. Eventual il regenereaza el prin complectare, asta e alta poveste...
                              Cand ii vezi pe unii ce debiteaza si apoi se mira ca li se strica masinile si se lauda apoi peste tot cat sunt de proaste...

                              Comment


                              • Eu sunt foarte multumit de Motul xcess 8100 5w40, am vreo 2 mii de km in care vede forja zilnic la care se adauga un A1 dus cu pedala la podea, e foarte silentios motorul.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google