Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asta in cazul tau, ca faci 5000 pe luna. multi nu fac nici 5000 pe an. eu nu cred ca ajung la 10000 pe an. deci trebuie sa-l schimb la an, respectiv la 8-9 mii

    Comment


    • Originally posted by jambon View Post
      Iancu din ce am observat elfu asta l-ai rupt cu atatea laude,acuma eu nu stiu daca cu uleiu are recomandare de producator la 15,20 de mii tu la ce sfatui lumea sa-l dea jos la 8 mii,astia care sunteti asa grijulii mereu aveti probleme cu masina din cauza ca o kokolositi mereu,
      Cu regret, n-ai inteles absolut nimic.
      In legatura cu schimbatul uleiului , iarasi ai citit aiurea; era vorba despre colegul care spunea ca nu face mai mult de 8000./an si atunci i-am sugerat sa nu dea bani aiurea pe uleiuri scumpe.
      Unde laud eu uleiul Elf? Era o recomandare obiectiva.
      Apropo; Eu folosesc Castrol Edge, spre linistea ta si nu , n-am probleme cu masina.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC
        Ei, o sa te tina motorul doar 250.000 ca nu-i full uleiul ala , da' tu o sa inbatranesti cu 20 de ani pentru asta; da-l incolo de motor ca nu sughita fara full.
        Cu uleiul de fabrica dupa cox mult se simtea o foarte mica pierdere de putere si motorul usor supraincalzit.
        De cand am schimbat uleiul de fabrica cu nici un ulei nu s a mai intamplat asa. Doar zgomotul a fost diferenta intre uleiuri

        Sent from my XT311 using Forum Runner

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Mie uleiul asta imi face cu ochiul;merita ...aruncat in motor.
          Il recomanda si ptr. motoare de tehniologie recenta dar nu stiu daca-l pot pune si la 70 cp dci.Am luat Elf Exellium nf 5w-40.

          Comment


          • Inca un argument in favoarea Motul 5w40 x-cess 100% sintetic PAO :http://translate.google.ro/translate...prmd%3Dimvnsfd

            Fisa uleiului e cea noua : MB 229.5, aprobari Renault si Fiat

            Originally posted by vily pisica View Post
            Il recomanda si ptr. motoare de tehniologie recenta dar nu stiu daca-l pot pune si la 70 cp dci.Am luat Elf Exellium nf 5w-40.
            Pentru motoare diesel de 1.5 cu mai putin de 100 cai fara filtru de particule uleiul trebuie sa indeplineasca norma RN 0700.

            In concluzie e bun.
            Last edited by dan viteza; 6 May 2012, 11:04. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by vily pisica View Post
              Il recomanda si ptr. motoare de tehniologie recenta dar nu stiu daca-l pot pune si la 70 cp dci.Am luat Elf Exellium nf 5w-40.
              tocmai ca excelium nu prea e bun pt 70 cp. si eu am la fel si cred ca si al tau e euro4. excelium merge pe euro5 care are filtru de particule. scrie si pe bidonul de ulei ca e pt turbo diesel cu filtru. pt euro4 cel mai bun e elf evolution.

              Comment


              • Elf Solaris se foloseste la "Renouri" cu DPF. Documentati-va inainte sa scrieti aiureli!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by dan viteza View Post
                  Inca un argument in favoarea Motul 5w40 x-cess 100% sintetic PAO ...........................
                  Si atunci Motul 5W40 300V di ce e dublu la pret daca zici ca asta e bengos rau?

                  Comment


                  • Pentru un 1.4 mpi ce ulei bun recomandati,cateva le am in cap da astept si parera voastra sa vad la care ma rezum.

                    Comment


                    • Consideri ca nu s-au dat suficiente sfaturi si recomandari, pe topicul asta, in ceea ce priveste uleiul de motor pentru Logan? Sau crezi ca fiecare masina are nevoie de o recomandare speciala in acest sens? Ai de unde sa te inspiri sunt 179 de pagini.; vointa sa fie.
                      Succes.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Si atunci Motul 5W40 300V di ce e dublu la pret daca zici ca asta e bengos rau?
                        Gama 300V este racing, iar uleiul merge doar pe masini fara catalizator. 8100 X-CESS 5W-40 este ideal pentru cei cu E4, si un X-CLEAN 5W-40 sau un SPECIFIC 0720 5W-30 pentru cei cu DPF.

                        Oricum consider ca un ulei trebuie ales in functie de regimul de functionare al masinii si buget. Mai toate uleiurile sunt bune, doar ca depinde in ce regim il folosesti. Deci, daca nu esti genul care sa "traga" mereu de masina, Dacia OIL este mai mult decat OK. Daca vrei mai mult merita investitia in altceva, eu am trecut pe Motul, deoarece dupa ultimul schimb cu Edge TD 5W40 a inceput sa fumege usor si parca nu imi place cum suna. Am 8000 cu X-Clean si nu am probleme, de asemenea a disparut si urma de fum.

                        Comment


                        • Originally posted by jambon View Post
                          Pentru un 1.4 mpi ce ulei bun recomandati,cateva le am in cap da astept si parera voastra sa vad la care ma rezum.
                          Depinde de stilul de mers: condus sportiv, Edge Sport 0w40, Mobil 1 New Life 0w40, Mobil 1 Peak Life 5w50
                          Mers normal, oricare dintre: Elf Evolution 5w40, Castrol Magnatec 5w40, Castrol Edge 5w40, Aral Hightronic 5w40, Motul 8100 X-cess 5w40.

                          Comment


                          • @ Ottonel - cine ti-a zis ca 300V merge doar pe masini fara catalizator te-a dezinformat grav.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian View Post
                              Si atunci Motul 5W40 300V di ce e dublu la pret daca zici ca asta e bengos rau?

                              Vorbim de 5w40 care are un pret decent , gen Aral , Castrol, Elf. Cand o sa spuna si astia ca uleiurile lor sunt 100% sintetice PAO ramane de vazut care e mai bun,pana atunci Motul pare cel mai de incredere. Si totusi nu e 100% PAO( daca ar fi ar aparea pierderi de ulei pe la simeringuri) are si ceva esteri.

                              Ia te uita ,am inceput sa am puncte de vedere comune cu Shakar. Cred ca pot sa ma duc si eu la facultatea de ''uleie''

                              Motul 5w40 x-cess 100% PAO : http://translate.google.ro/translate...26prmd%3Dimvns

                              ufa800 ทางเข้า เว็บไซต์พนันออนไลน์ครบวงจรที่ให้บริการเดิมพันพนันมากที่สุดในประเทศไทยผ่านการเข้าสู่การเล่น UFA800 สะดวกสบายที่สุด


                              Mai dup-aci din Balcani

                              Hai ma , ce faceti ? nu dati cu pietre-n mine ? Sau sunteti ocupati sa gasiti si voi Castrol 5w40 100% PAO ?

                              Nu mai cautati ca nu o sa gasiti . sic!

                              Priviti aici Motul 5w40 X-cess vs Castrol Edge cu sau fara FST, Aral , Elf ,fara numar

                              Vorbim de cele din categoria 5w40, sa fie clar
                              Last edited by dan viteza; 6 May 2012, 21:39. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Tocmai m-am intors de la un drum de 300 de km. In ce priveste uleiul mobil super 3000 5w40, treaba e buna deocamdata. Sunet gros, curat, de motor turat pana aproape de 6000 de ture. Ramane de vazut cum se comporta dupa ce mai trece timpul si se mai aduna km.
                                Oricum, lumea il considera concurent cu magnatec 5w40. L-am folosit si pe ala si dupa mine mobilul e peste magnatec.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google