Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pt. prima revizie la 1.2 ce ulei recomandati? Eu m-am gandit la Elf 5w30 Evolution sau Motul x-cess 5w30, m-am gandit si la M1 ESP dar e cam scump si nu cred ca se justifica la cat si cum circul eu, rulaj intre 7 si 10 mii pe an si stilu de mers depinde de starea in care sunt ) mai vede si 5500 dar mai rarut ca e scumpa zeama... Cu uleiu de fabrica n-am avut treaba dar parca dupa cate o forja suna altfel motorul, in rest s-a maronit putin la aproape 7mii cat am in prezent.

    Comment


    • Originally posted by Octavian View Post
      Unde ai citit?

      "Peste" Mobil1 si Castrol EDGE de la Motul e gama 300V.
      Urmaream o discutie aici, acuma nu stiu cat e de inflorita.

      Comment


      • Originally posted by piroman22 View Post
        Pt. prima revizie la 1.2 ce ulei recomandati? Eu m-am gandit la Elf 5w30 Evolution sau Motul x-cess 5w30, m-am gandit si la M1 ESP dar e cam scump si nu cred ca se justifica la cat si cum circul eu
        Eu ti-as recomanda un 5w40 bun. Poti opta pt Elf Evo 5w40, Castrol Edge 5w40, Aral High Tronic 5w40, Motul 8100 X-cess 5w40. Este Mobil 1 ESP 5w30 mai scump decat celelalte enumerate anterior, dar e si mai bun la unele capitole, iar daca ai diferenta de bani chiar daca faci numai 10 000 pe an cu siguranta nu ai ce pierde cumparandu-l. Daca ai ocazia sa-i pui un ulei bun, de ce sa nu o faci. Daca nu, poti circula linistit si cu celelalte, oricum sunt peste cel din fabrica.

        Comment


        • Originally posted by logan21cdc View Post
          Pai la diesel se innegreste oricum. Asa e motorul, functionarea lui. Caracteristicile lui sa se pastreze. Corect.
          Poză făcută acum o oră, ulei ELF Solaris DPF 5W30, Diesel Euro 5, 5.475 kilometri de la ultimul schimb !
          Attached Files

          Comment


          • Ce ulei e "peste" alt ulei, tine de analiza de laborator.
            Asa dupa ureche, putem sa ne dam cu parerea, dar facem mai mult reclama gratuita.

            Comment


            • Originally posted by Ampt View Post
              Poză făcută acum o oră, ulei ELF Solaris DPF 5W30, Diesel Euro 5, 5.475 kilometri de la ultimul schimb !
              Intr-adevar ''lacrima'', cum mai rar vezi la un dizal, fie el si dpf.

              Originally posted by piroman22 View Post
              Pt. prima revizie la 1.2 ce ulei recomandati? Eu m-am gandit la Elf 5w30 Evolution sau Motul x-cess 5w30, m-am gandit si la M1 ESP dar e cam scump si nu cred ca se justifica la cat si cum circul eu, rulaj intre 7 si 10 mii pe an si stilu de mers depinde de starea in care sunt ) ...............................
              Nu stiu ce se baga la 1.2 din uzina, banuiesc ca 5W30.
              Pt primele 2-3 revizii eu l-as tine tot pe 5W30, nu gresesti cu nicicare, fie Elf, fie Motul, fie Mobil1.
              Lasa-l cu Elf de la mama lui si scapi de o bataie de cap.
              Last edited by Octavian; 16 June 2012, 16:58. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Multumit de Mobil 3000 5w40. La silentiozitate, clar peste cum era cu Magnatec, cand motorul e incins.
                O fi doar o impresie, dar cum am avut 2 schimburi cu Magnatec, inclin sa cred ca e mai mult.

                Comment


                • Da, asta a fost primul lucru cand am pus Mobil 5W40 (masina noua, 7500 km) ajungeam cu ea in 5500 rpm fara sa urle motorul (ma rog, in comparatie cu DaciaOil), vedeam doar pe turometru ca am 5500 rpm, cu DaciaOil prima data era deranjata urechea.... apoi ochiul pe turometru.
                  Nu e impresie, e simpla realitate.

                  Ce nu mi-a placut, avea momente cand scoatea motorul un sunet asa ascutit, metalic, chiar si la 4500-5000 rpm.
                  La tine ai sesizat cumva treaba asta?

                  Comment


                  • Pai asa a facut cu toate uleiurile medii pe care le-a avut in el: DaciaOil, Magnatec, Elf, Aral, acum Mobil.

                    Comment


                    • vrum vrum, luat de la augsburg la un pret bun
                      abia astept sa-l urc sa vedem comportament
                      Attached Files
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • de ce ai luat 6 litri ?

                        Comment


                        • 2.7 pentru matiz + 3.3 la logan
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • astept sa mi zici cum se simte

                            Comment


                            • motulul ala cu care ai vazut cum merge are 5 mii. nu l-as fi schimbat insa pentru iarna e mai bun unul mai subtire la rece
                              nu ma astept de la mobilul asta sa ma tina mai bine ca motul, in ture
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • schimbi Motul ul la 5000 ? nu e cam putin ? mai ales ca esti pe GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google