Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alessandro View Post
    filtrul Mann pentru logan DCI deschide supapa de by=pass la 2 bari fata de cel pentru benzinare care deschide la 1.3

    fluxul marit de ulei ajunge mai tarziu la motor
    Lasa mai...ce stii tu. Francezii e prosti si noi destepti, n-au pus ei bine filtru de benzinar la benzinar

    Puneti filtru de dizal pe benzinar ca are suprafata filtranta mai mare (nu conteaza la cat deschide supapa... ) si va va tine motorul 2.0000000 de km.

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      filtrul Mann pentru logan DCI deschide supapa de by=pass la 2 bari fata de cel pentru benzinare care deschide la 1.3

      fluxul marit de ulei ajunge mai tarziu la motor
      Asa o fi la Mann.
      La Purflux cum e?


      Eu chiar nu-mi fac griji, martorul de la ulei se stinge normal.
      Auzisem de careva care a mers 38.000 de km cu un schimb de ulei, de era tarana inauntrul motorului si culmea, tot mergea motorul. Benzinarul de 1.4 e ca Terminator , nu-l poti termina cu una cu doua.

      Comment


      • Benzinar de Ford Ka, nici un fel de schimb de ulei pana pe la 80.000 km, doar completat de madam cu ulei din reprezentanta, nu stiu marca In interior era NAMOL dar motorul mergea normal, merge si acum
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Deci ala cu 38k intre schimburi era copil mic.

          Pacat ca nu mai am cutia de la filtrul ala Purflux, teoretic de dci. Pe cutie scria: pentru Logan 1.4 mpi, 1.6 mpi, 1.5dci.
          O sa trec pe la vreun magazin.

          Comment


          • Da, dar cu "tratamentu" asta termini relativ repede un motor. Circularea uleiului se face tot mai greu si il ia dracu.

            Ii compatimesc pe aia care vor cumpara masinile astea la sh.

            Comment


            • La un un motor bun, uleiul nu ajunge la 2 bari ca sa deschida si supapa aia de la filtru de diesel? Cred ca ajunge.

              Comment


              • Ala nu mai are viata lunga
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • la Purflux este la 1.6 sau 1.8 bari deschiderea supapei de diesel

                  dieselul are alta pompa care face instant presiune mai mare la ulei

                  Comment


                  • La Purflux ar fi si la benzinar, 1.6 bari presiunea la care deschide supapa.
                    Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.

                    Comment


                    • si la Mann este 1.3. eu prefer flux mare de ulei mai repede decat filtrare

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Da, dar cu "tratamentu" asta termini relativ repede un motor. Circularea uleiului se face tot mai greu si il ia dracu.

                        Ii compatimesc pe aia care vor cumpara masinile astea la sh.
                        Ei, de aia fug eu de sh ca dracu' de tamaie.......

                        Comment


                        • Supapa de by pass functioneaza doar in conditii extreme cand elementul filtrant este foarte colmatat sau cand uleiul este foarte gros de la frig, atunci ca sa nu perforeze elementul filtrant sau sa il deformeze supapa de bypass se deschide si uleiul sunteaza elementul filtrant. In functionarea normala uleiul trece prin elementul filtrant.

                          Francezul si nu numai el cauta sa reduca costurile, deci unde merge filtru mai mic pune mai mic, implicit mai ieftin.

                          Am niste muncitori acasa si unul din ei vine cu un Golf 2 diesel 1.6 aspirat. Merge cu acelasi ulei de vreo 30.000km, i-am zis ca prima oara cand scot 300V din motor il pun in bidoane si il dau lui sa il schimbe macar cu ala Ce-i drept nu mai tin minte exact dar parca mi-a zis ca totusi a mai schimbat odata doar filtrul.
                          Last edited by Soran; 26 June 2012, 19:10.
                          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                          Comment


                          • Off : Pt Soran : cel mai probabil muncitorul nu prea isi cunoaste masina , la Golf 3 nu exista motorizarea 1.6 diesel , ci doar 1.9 diesel TD, TDI sau TDI. El ori are Golf 2 , care intr-adevar are 1,6 diesel , ori are benzina de 1.6.

                            Comment


                            • Pai omul a scris clar: golf 2

                              Comment


                              • A editat, era scris Golf 3.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google