Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by yrman View Post
    Am fost eu in carefura azi la constanta. si nu sunt preturi dinastea la uleiuri.

    Are cine in motor eneos prista 0w50? din ce am gasit pe net pare interesant
    Pai a fost doar pe 25 si 26 august.
    Poate il inchide si pe ala, la Arad asta e explicatia (se muta).
    Am spus, Elf 5W40 cu 15 lei litrul, Mobil1 0W40 cu 27 lei litrul...si altele
    Posibil.
    Eu am inteles ca, Carrefour paraseste Romania, tot lantul va fi preluat de Auchan.
    Si Real negociaza parasirea tarii si preluarea de catre nu stiu cine. Si-au facut plinul.


    Ieri mai era oferta Mobil 1 0w40 la 1Litru-40 de lei.
    Last edited by mr.K; 30 August 2012, 11:28.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      ..................... 5w50 nu prea se leaga cu clima de la noi. ................................
      Se leaga, de ce sa nu se lege, eu il am trecut si in carnetul de intretinere.

      Am mers si un schimb (vreo 12000 km) cu 5W50, in turatii mari e mai silentios motorul, bun de forja, e si logic.
      Si n-am avut probleme nici iarna (mai rau "maraia" la race Motul 5W40 Xcess).

      Comment


      • Pe Carnetul de intretinere din nov. 2008, pentru benzinare sunt trecute ca recomandare normele de ulei 10w40, 5w40 si 5w30; de 5w50 nici pomeneala.
        Asta nu inseamna ca unii n-au incercat aceasta norma, ba unii cochetau cu 5w60. Ca fapt divers nici norma 0w40 nu e trecuta ca recomandare; probabil din criterii economice, privind costurile de intretinere.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • 5w60 nu cred sa existe

          Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

          Comment


          • Sunt si uleiuri cu aceasta norma, dar nu-i atat de important.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • salutare
              din ce am citit toti care baga elf baga 5w40. eu de cand am masina bag elf 10w40.
              e ok sau ar trebui sa trec pe 5w40 ?
              From Miami 2 Ibiza
              Voucher
              http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

              Comment


              • si eu tot 10-w40 si am 135 de mii fara probleme.eu nu cred ca-l voi schimba.

                Comment


                • Originally posted by sKyb0y View Post
                  salutare
                  din ce am citit toti care baga elf baga 5w40. eu de cand am masina bag elf 10w40.
                  e ok sau ar trebui sa trec pe 5w40 ?
                  ,
                  Conf. recomandarilor Dacia, la temperaturi de -25, -30 grade C se foloseste ulei cu norma 5w.
                  Last edited by IancuMIC; 30 August 2012, 22:46.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Si eu tot 5w40 ii dau sa pape, dar merg pe varianta Castrol Magnatec, de care sunt mai mult decat multumit. De schimbat, fac schimbul de ulei pe la 10 mii de km, cei drept masinuta mea nu prea alerga zilnic, dar 4 zile din 7 tot zbarnaie.

                    Comment


                    • Si eu tot 5w40 ii dau sa pape, dar merg pe varianta Castrol Magnatec, de care sunt mai mult decat multumit.
                      Eu dupa 2 schimburi cu Magnatec 5w40 am devenit tot mai nemultumit de cata galagie facea motorul, parca maraia la mine ca nu-i place ce-i dau.

                      In afara de zgomot, uleiul a fost ok.

                      Comment


                      • Salutare! Am un prieten care a pus 15w40 castrol ce parere aveti? E mare diferenta intre 15w40 si 10w40?

                        Comment


                        • Prietenul ce masina are? Si ce motorizare?

                          Comment


                          • Originally posted by mihaitanica View Post
                            Salutare! Am un prieten care a pus 15w40 castrol ce parere aveti? E mare diferenta intre 15w40 si 10w40?
                            15W40 se punea la Oltcit !

                            Comment


                            • Au unii niste idei..... De ce vreodata ai baga la Logan ulei 15W40 ?

                              Comment


                              • Are Logan 1.4.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google