Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci iti dai seama ca testele astea depind de o groaza de factori, indicat sa nu mai spui ca Mobil a cam luat-o pe cocoasa de la Motul, astea sunt declaratii asa pur gratuite.

    Eu am folosit si Motul 5W40 X-Cess, dar dupa 8000 km am trecut inapoi la Mobil1 0W40. Vai ce greseala mare am facut

    Comment


    • Ok, sa grupam ''informatia'', cititi cu atentie, in special mitosu si yrman )

      Care ar fi diferenta dintre cele 2 uleiuri?
      Situ o sa spuneti ca e irelevant pt. ca sunt 2 motoare diferite.
      Attached Files

      Comment


      • .................................

        Comment


        • ...........................Analiza asta e Mobil 1 0w40
          Attached Files

          Comment


          • Iar pui uleiu de camioane bagat in Porsche?

            Pote trebuia sa tin mai mult de 8000 km Motulul in motor, ca se intampla vreo minune

            Comment


            • De acord cu tine Octavian, Mobil 1 nu a luat-o pe cocoasa, e la egalitate cu Motul, asta spun cifrele, nu eu, matematica asta....
              Nu , de data asta e Mobil 1 0w40 , intr-un motor care are 15000 mile si 5000 mile cu uleiul

              ''Dastepti'' sunt francezii astia care fac Motul.

              Eu cred ca pe forumul asta se imbolnaveste lumea de ''sindromul alessandro''
              Last edited by fanoil; 21 September 2012, 20:01. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Am mers doar pe Dacia oil pana in prezent si nu am avut nici o problema. Cred ca o sa incerc si eu Elf-ul.

                Comment


                • Eu am incercat Elf NF 5w40 si sunt multumit.
                  Cat despre decibeli, nu ma aud pietonii cand merg pe mijlocul drumului si eu sunt in spatele lor
                  Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                  My ride

                  Comment


                  • Si cum totdeauna capra vecinului sta mai bine ''capra'' decat a noastra si da mereu mai mult lapte, iata ca in timp ce noi ne dam in vant dupa uleiuri americane, americanii iubesc uleiurile europene si recunosc ca sunt mai performante decat ale lor. Cum si ei sunt tot oameni si ei sunt de acord ca exista alegeri mai bune decat recomandarile producatorului.



                    Reply With Quote


                    --------------------------------------------------------------------------------





                    daxter1987



                    n00b
                    --------------------------------------------------------------------------------
                    Join Date: Mar 28th, 2011Posts: 9




                    Love Motul
                    03-28-2011 11:20 PM #25



                    I Agree that the recomendation is not always best for the engine. I work in Miami and I see that the dealer recomends Castrol and Mobil 1... which will never be better than euro synthetics which are the ones recomended in europe which have higher standards.

                    Here is more info about Motul
                    Motul 8100 x-cess 5w40





                    Aici gasiti postul original, la nr. 26
                    Last edited by fanoil; 22 September 2012, 09:35. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by fanoil View Post
                      De acord cu tine Octavian, Mobil 1 nu a luat-o pe cocoasa, e la egalitate cu Motul, asta spun cifrele, nu eu, matematica asta....
                      ...............................................
                      Daca tu crezi ca asa gratuit am golit uleiu dupa 8000 km (Motul) ca n-am avut ce face, te inseli.
                      Desigur ca masuratorile mele nu au fost matematice/de la borator, ci pur subiective, dar nu pot fi acuzat de asta ))
                      Daca era asa de bun ramaneam pe el, ca e la pret decent.
                      Cu Mobil1 am in jur de 100000 km la activ si nu pot baga nimic de vina pana acm.

                      Comment


                      • La 16valvele lu' tata i am facut revizia si i am bagat 8100 xcess

                        Pleaca omu in concediu si dupa un drum mai lung ma suna si imi spune...era mai silentios cu Elf.

                        Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                        Comment


                        • si pe mine m-a lasat motulul pe la 8 mii de km oricat de mult mi-a placut in primele 5 mii de km, peste 3 mii de ture deja era lesinat si facea urat motorul
                          acum sunt cu mobil1 de vo mie de km, miere.
                          Fan oil : poti sa-ti bagi fisele alea unde vrei, sunt fix 0
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Fanoil este Dan Viteza

                            Adresati va catre el corespunzator

                            Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                            Comment


                            • Originally posted by 827sam View Post
                              si pe mine m-a lasat motulul pe la 8 mii de km oricat de mult mi-a placut in primele 5 mii de km,.........................
                              Lasa ma ca suntem noi prosti, adica am avut in polizoare asa ceva, fara sa ne vorbim am remarcat ca dupa 7-8000 km nu mai e ce a fost la inceput (ceea ce nu mi s-a intamplat cu M1 si merg de 100000 km M1), dar vine Dan Viteza si ne arata cat de bun e Motulul asta in comparatie cu un ulei de camioane

                              Comment


                              • Aveti idee despe uleiurile care le baga astia din reprezentantele Dacia, dacia oil il stiu m-am convins e ulei de mers de la moara pan" la gara sau la piata.Stiu ca mai baga si elf, nu stiu daca la recomandarea clientului sau aprecierea lor.Intrebarea este, elfu asta e original, de unde e adus din Franta,Germania ca eu am auzit pe multi ca-i o panarama si asta.Voi ce ziceti,sa raspunda doar cei care stiu nu sariti cu presupusuri.Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google