Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parca se numea Mobil 1 Protection Formula 0w40...

    In alta ordine de idei, fusei pana in Cora dupa ceva si plecai de acolo cu ulei de motor.
    Nu este el M1 NL 0w40, dar e bun si asta (mai ales la pret).
    Attached Files
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Despre NF, producatorul mai spune ca a fost conceput, printre altele, pentru extinderea intervalului de schimb; e posibil sa-si pastreze mai bine capacitatea de ungere.
      La revizia de luna viitoare, cred ca voi folosi Elf, poate chiar acest NF.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Ce te-a nemultumit la Castrol Edge 5w40?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Nimic. Am cu el peste 12 000, pana luna viitoare mai merge; pe la 10 000 a inceput sa se mai schimbe cate ceva, da e normal pana la urma. Intotdeauna am vrut sa pun Elf, numai ca cei din reprezentanta nu doreau si ei acelasi lucru; experienta neplacuta de anul trecut cu Elf 5w30 nu m-a descurajat.; n-am luat inca o hotarare definitiva, probabil ma voi hotari in ultimul moment.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Vitriol, asa am luat si eu ESP Formula anul trecut, 4 litri 160 lei, dar parca n-as mai lua, as vrea sa merg pe ceva A3/B3 nu C3 cum e ESP si cu vascozitate ca Elf excelium/sxr. Cine stie, poate o sa iau ceva 5w40 mai exotic.

            Comment


            • Eu am folosit de la elf sxr 5w40, nu e rau uleiul da parca ar fi loc de mai bine, daca stii ca mergi linistit si in ture mici atunci e ok.
              Si apropo de excellium NF daca ar fi mai bun ca SXR de ce ar avea pretul sensibil mai mic?

              Comment


              • Originally posted by bad_hrc View Post
                Vitriol ... C3 cum e ESP
                Sincer să fiu îl văd mai potrivit pentru Diesel !
                Preţul este într-adevăr bun !

                Comment


                • Pai tocmai asta ziceam, as merge pe ceva A3/B4, asta recomanda renault. Stiu ca C2/C3 include A3/B4 si A5/B5 dar difera "reteta"

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Parca se numea Mobil 1 Protection Formula 0w40...

                    In alta ordine de idei, fusei pana in Cora dupa ceva si plecai de acolo cu ulei de motor.
                    Nu este el M1 NL 0w40, dar e bun si asta (mai ales la pret).
                    A fost oferta si la Mobil1 NL 0w40 cu 40 lei/litru, la Carrefour,vreme de vreo 2 saptamani.
                    N-a prea vrut nimeni de pe aici Mobil1 0w40 la pret de Elf, chiar de am trambitat. Degeaba zici, mai bun e Dacia Oil.

                    Comment


                    • Originally posted by alessandro View Post
                      Bataie in piston ? Cum ar putea un ulei sa estompeze asa ceva ?

                      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                      P.s. de care ai bagat pana la urma ?
                      Premium am bagat. Estompeaza la rece. inainte de M1 0w40 am avt elf 5w40 si cand era frig afara batea pistonu ala ca toti dracii. Cand am pus mobilul nu a mai batut asa de urat.
                      Explicatia mea de amator a fost ca fiind un ulei mai fluid la rece face ungerea mai repede si micsoreaza tolerantele fier/fier mai repede.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by bad_hrc View Post
                        Pai tocmai asta ziceam, as merge pe ceva A3/B4, asta recomanda renault. Stiu ca C2/C3 include A3/B4 si A5/B5 dar difera "reteta"
                        Originally posted by Ampt View Post
                        Sincer să fiu îl văd mai potrivit pentru Diesel !
                        Preţul este într-adevăr bun !

                        http://www.sculedescule.ro/products/...a-5w30-1L.html
                        Ma gandesc ca ESP-ul asta este cel putin la fel de bun ca Dacia Oil 5w30. Deci nu-mi fac probleme.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • @ vitriol 5w30 ESP mai vascos decat Elf SXR sau NF ?

                          Comment


                          • Nu, e mai putin vascos (e mai subtire).
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • m am interesat la cateva laboratoare pentru analiza uleiului

                              low cost de pot determina vascozitatea la 40 si 100, punctele de inflamabilitate si curgere

                              metalele din ulei se determina cu niste costuri ridicate. adica ce e mai important

                              si cu trimisul in Franta e aiurea...implica costuri de transport.

                              P.S. daca totusi trimit ma gandeam sa cer continutul de Fier, Aluminiu si Siliciu

                              Comment


                              • De banii aia mai bine te duci intr-o excursie, ceva. Chiar nu are rost...
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google