Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Batman is my second name!
    Pentru ce intrebi tu, exista filtru.

    Comment


    • Bai frate sa nu mai spuneti nimic de motoarele astea (benzinare ))) ) record ce am putut sa vad cu ochisorii mei , 530000 km and still runing.
      Motor neschimbat (doar baia de ulei) ulei folosit DaciaOil o parte din sutele de mii si 10W40 ce i-a picat prin mana schimbat la 15-20000 km.

      Masina in sine destul de varzuita cum ii sta "bine" la un Logan taxi, dar motorul toarce ca la oricare alt logan empei si cel putin din spusele soferului, nu manca ulei.
      Sincer pe mine m-a impresionat
      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by ludovic6 View Post
        Am 115.000km la un logan 1.4 e3. Vreau sa-i schimb uleiul cu un Elf sintetic 5w40 sau 10w40. Unii zic sa pun 10w40, altii zic ca cine face asta isi bate joc de motor, nu stiu ce sa fac.. Inclin spre 5w40.

        Motoru n-a facut niciodata probleme, nu stiu ce ulei are acum. Becul se stinge aproape instant.
        M-am sucit putin, pot sa bag Mobile x1 3000 5w40?
        Am gasit intr-un carefour cu 140ron. Initial am cautat Elf Excelium nf 5w40 dar n-am gasit ... daca stie cineva unde gasesc Excelium de preferinta made in france in Bucuresti sa-mi zica va rog.
        Laureate albastru Egee.

        Comment


        • @Octavian
          Si noi care facem 10-15k pe an ne stresam cu Mobil1, Castrol, Motul, cu produse de curatare instalatie de ungere si mai nou, uleiuri exotice.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by ludovic6 View Post
            M-am sucit putin, pot sa bag Mobile x1 3000 5w40?
            Am gasit intr-un carefour cu 140ron. Initial am cautat Elf Excelium nf 5w40 dar n-am gasit ... daca stie cineva unde gasesc Excelium de preferinta made in france in Bucuresti sa-mi zica va rog.
            azi, CORA militari elf excellium 121 de lei. elf evo 179 lei..
            elf evo gasesti in multe parti mai ieftin

            Comment


            • E mai bun Excellium decat Evo?

              Comment


              • Sunt cam la fel ca prorietati ca si eu am intrebat acu ceva vreme, tind sa cred ca unu e saracie romaneasca de la lubrifin si unul importat. Asa ar fi justificabila diferenta de pret.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  @Octavian
                  Si noi care facem 10-15k pe an ne stresam cu Mobil1, Castrol, Motul, cu produse de curatare instalatie de ungere si mai nou, uleiuri exotice.
                  Asa e, dar sa stii ca nu suntem singurii.
                  Cel putin e inca o confirmare ca la un mers normal cu intervale de schimb cum spune cartea (si nu vreun ulei nemaipomenit), te scot la pensie motorizarile astea.

                  Si la modul cel mai general posibil vorbind, azi nu prea mai exista uleiuri proaste, cerintele la masinile noi sunt dupa niste norme destul de ridicate (fata de acum 20-30 ani) si nici un producator de oloi nu-si permite sa faca rabat de la ele.

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian View Post
                    Bai frate sa nu mai spuneti nimic de motoarele astea (benzinare ))) ) record ce am putut sa vad cu ochisorii mei , 530000 km and still runing.
                    Motor neschimbat (doar baia de ulei) ulei folosit DaciaOil o parte din sutele de mii si 10W40 ce i-a picat prin mana schimbat la 15-20000 km.

                    Masina in sine destul de varzuita cum ii sta "bine" la un Logan taxi, dar motorul toarce ca la oricare alt logan empei si cel putin din spusele soferului, nu manca ulei.
                    Sincer pe mine m-a impresionat
                    Impresionant.
                    La munca am o Laguna cu motor 1.8 16V care a trecut de 1.000.000 km (un milion) folosind doar Elf 5w40. Pe la 750.000 de km a inceput sa pape un picut de ulei, nesemnificativ, a mai dus.
                    Masina a facut in medie cate 10.000 de km pe luna, e model 1999.

                    Am uitat sa adaug ca nu s-a folosit nici un flush-engine la schimbul uleiului.

                    Comment


                    • Originally posted by neajiji View Post
                      Sunt cam la fel ca prorietati ca si eu am intrebat acu ceva vreme, tind sa cred ca unu e saracie romaneasca de la lubrifin si unul importat. Asa ar fi justificabila diferenta de pret.
                      e mai bun evo dupa mine. dar diferenta de pret cred ca e data de faptul ca toti loganarii baga evo. care e recomandat de altfel. si din cerere apare si pretul.
                      nici nu stiu daca excellium are norme RN 0700/0710

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Si la modul cel mai general posibil vorbind, azi nu prea mai exista uleiuri proaste, cerintele la masinile noi sunt dupa niste norme destul de ridicate (fata de acum 20-30 ani) si nici un producator de oloi nu-si permite sa faca rabat de la ele.
                        Si eu sunt de parere ca uneori exageram in privinta grijii fata de alegerea unui ulei, mai "silentios" mai stiu eu cum; uneori o preocupare exagerata, in general fata de masina cred ca strica.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          faptul ca toti loganarii baga evo. care e recomandat de altfel. si din cerere apare si pretul.
                          nici nu stiu daca excellium are norme RN 0700/0710
                          multzam , trec maine prin cora.
                          Unde scrie ca Elf Evo (SXR 5w40 am gasit eu) ca e rocomandat pentru logan? Eu as lua evo, dar nu stiu ce ulei a avut inainte roaba mea (probabil daciaoil dupa cat de zgomotos e motorul) si mi-e sa nu mearga prost cu ceva foarte diferit. Am auzit ca e sintetic si dupa ce bagi sintetic nu prea merge sa bagi altceva decat sintetic..

                          Elf excellium 5w40 n-are norme de Reno: http://automilovanovic.com/wp-conten...ium-nf5w40.pdf
                          Laureate albastru Egee.

                          Comment


                          • Evo e semisitetic si poti reveni dupa el la DaciaOil daca doresti. Doar sa respecte recomandarile producatorului, orice ulei e potrivit.
                            Eu in locul tau as pune Mobil1 0w40. E sintetic si doar un pic mai scump ca Evo.

                            Comment


                            • Originally posted by ludovic6 View Post
                              multzam , trec maine prin cora.
                              Unde scrie ca Elf Evo (SXR 5w40 am gasit eu) ca e rocomandat pentru logan? Eu as lua evo, dar nu stiu ce ulei a avut inainte roaba mea (probabil daciaoil dupa cat de zgomotos e motorul) si mi-e sa nu mearga prost cu ceva foarte diferit. Am auzit ca e sintetic si dupa ce bagi sintetic nu prea merge sa bagi altceva decat sintetic..

                              Elf excellium 5w40 n-are norme de Reno: http://automilovanovic.com/wp-conten...ium-nf5w40.pdf
                              Pentru linistea ta sufleteasca poti sa urmezi sfatul lui NDL sa pui ulei cu normele RN700/710 (Atentie la RN720 care este pentru motoare cu filtru de particule) dar merge pus orice ulei 5w30, 5w40, 0w40, cu normele ACEA a3/b4.
                              S-a discutat de "N" ori despre norme doar ca NDL a ramas chitit pe normele renault si le aduce in discutie de care ori are ocazia (norme care sunt 100% marketing), Dacia recomanda ulei cu normele ACEA A3/B4 sau A5/B5 nu scrie nicaieri in cartea masinii nimic de norme Renault.

                              PS: Teoretic Excellium ar trebui sa fie superior lui Evolution SWR, dar cam seamana fisele tehnice.

                              Comment


                              • Originally posted by ludovic6 View Post
                                multzam , trec maine prin cora.
                                Unde scrie ca Elf Evo (SXR 5w40 am gasit eu) ca e rocomandat pentru logan?

                                Elf excellium 5w40 n-are norme de Reno: http://automilovanovic.com/wp-conten...ium-nf5w40.pdf
                                scrie pe spatele bidonului. norma RN 0700/0710 adica renault. 0700 benzinare. pt mine 0710.
                                eu am avo si sunt super, super multumit.
                                daca vrei evo, nu prea e ieftin in cora.
                                daca cunosti militariul, ai pe timonierului mai bine la pret si am mai luat de acolo.

                                @bad hrc

                                a5/b5 sunt pt euro 5..
                                Last edited by B997NDL; 18 October 2012, 23:18. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google