Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ Vitriol - Nu compara ce insemna un ulei CASTROL de acum 30 de ani cu ce se intampla astazi. Acelasi fenomen il regasesti in aproape toate domeniile. Traim in epoca consumului, nu a stiintei.

    Acum 30 - 40 de ani, nu era concurenta de acum, preturile se faceau pe alte baze. Puteai fabrica "cel mai bun ulei". Acum nu prea mai e deloc asa. Problema astazi se pune: cam ce ulei trebuie sa fabric ca sa il vand la pretul X in cantitatea Y. Rafturile gem de uleiuri peste tot... Orice lant de supermarket ambaleaza ulei sub propriul brand.

    Daca ai bani, iti iei propriile utilaje si ambalezi ulei. Cu o palarie de bani, poti sa te apuci sa si iti fabrici "propriul ulei" - se gasesc utilaje, tehnologie si oameni pregatiti. Acum 30 - 40 de ani lucrurile astea nu erau chiar la indemana oricui.

    Apropos de snobism - ceea ce spunea altcineva mai sus. Uleiul Dacia Oil 5W30 e foarte OK... insa multi isi iau tot felul de uleiuri - unele chiar contrafacute... findca au o eticheta mai "colorata"
    Last edited by ion_R5; 13 November 2012, 23:30.

    Comment


    • Vitriol, ce mare brand in telefonie era apple pana la aifon? Ca sa nu mai punem la socoteala ca erau cam falimentari pana sa lanseze aifon aipad aiped "I paid"
      sigpic

      Comment


      • @yrman, pai si ti se pare ca acum ar fi vreun mare brand in materie de telefonie?

        @ion_R5, din ce ai scris tu acolo imi dau seama ca am dreptate. Ce ai vrut sa zici de fapt?
        Nu e vorba de niciun snobism, e vorba ca lumea nu o prea are pe asta cu "credibilitatea". Sunt oameni care daca aud pe cineva vorbind, nu-si pun nicio secunda intrebarea "bah, da' cine pana mea e asta sa-mi zica mie despre ceva?"
        Poa' sa vina oricine si sa spuna orice pentru ca intodeauna se vor gasi oameni care sa "puna botul". Eu, totusi, prefer sa ma uit putin in urma si sa vad daca ala a mai zis ceva inainte si s-a dovedit a fi cum a zis el.
        Cam asta e ideea.
        Last edited by vitriol; 13 November 2012, 23:47.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Si uleiurile vad ca sunt trendy. Ne place ce e mai putin cunoscut, asa ca pt cunoscatorii adevarati.
          Ce probleme aveti...

          Comment


          • Nu sunt expert in it, dar pare sa dea tonul. Asa si alte firme noi sau moarte pot veni cu ceva nou si bun. Vorbesc aici doar de Eneos, de restul nu stiu nimic, nu am studiat.
            sigpic

            Comment


            • @ Vitriol - cea mai mare problema - dupa parerea mea - este ca oamenii sunt mai concentrati pe etichete si bidoane, decat pe produsul din ele.

              Piata e plina de produse cu origine dubioasa - fie produse de calitate "ieftina" a unor producatori cunoscuti, fie produse contrafacute. Ma amuz cand aud chestii de genul... "e original, ca are holograma" - de parca cine se apuca de o contrafacere la nivel mare se impiedica intr-o eticheta sau holograma. (contrafacerea e in multe cazuri o adevarata industrie - nu cum ar crede unii... "niste baieti intr-un garaj care...")

              Din punctul asta de vedere - brandurile mai cunoscute/cautate sunt cele mai susceptibile sa fie contrafacute. Cine s-ar chinui sa falsifice "Dacia OIL"? Insa Castrol sau Mobil1 care sunt foarte cautate....
              Last edited by ion_R5; 14 November 2012, 00:07. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • ion_R5, eticheta aia, cum am zis mai sus, iti arata istoria produsului pe care il cumperi. Ca e original sau contrafacut, este cu totul alta poveste.
                Pai si atunci e mai bine sa cumpar un produs de care nu am auzit si sa ma consolez cu faptul ca este "original"? Imi pare rau, dar nu, multumesc.

                yrman, ai zis bine: "pot veni cu ceva mai bun" dar la fel de bine pot sa vina si cu ceva mai prost.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Daca dai un search pe net, o sa vezi ca Eneos nici nu exista acum 20 de ani, iar acum a venit cu o eticheta pe care scrie ca e nr. 1 in Japonia. E adevarat ca s-a numit altfel, dar oare de ce si-a schimbat numele?
                  ......................
                  Si asta il face sa fie si pt tine o fantoma de ulei?

                  Comment


                  • Nu, hai c-o luam altfel...

                    Este un lucru cert ca Mobil si Castrol au scris istorie in lumea automobilismului. Motoare care au mers milioane de km (nu fiecare, ci adunat) au confirmat ca alea sunt uleiuri bune.
                    Este incert faptul ca uleiurile Eneos, Wolf, etc., sunt uleiuri bune sau uleiuri proaste. Nu au nimic care sa ateste acest lucru.

                    Intelegi acum ce vreau sa zic?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • ideea e de incredere in niste fise tehnice si de asumare a unor riscuri. Unii au decis sa si le asume, altii nu, E optiunea fiecaruia dintre noi.
                      Parere personala: Am avut M1 0w40 si acum am eneos 0w50. Motorul funtioneaza la fel. O sa vedem peste cateva mii de km daca eneos se tine la del de bine/prost precum M1.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post
                        Nu, hai c-o luam altfel...

                        Este un lucru cert ca Mobil si Castrol au scris istorie in lumea automobilismului. Motoare care au mers milioane de km (nu fiecare, ci adunat) au confirmat ca alea sunt uleiuri bune.
                        Este incert faptul ca uleiurile Eneos, Wolf, etc., sunt uleiuri bune sau uleiuri proaste. Nu au nimic care sa ateste acest lucru.

                        Intelegi acum ce vreau sa zic?
                        din cate stiu eu motul a scos primul ulei sintetic worldwide . aia au scris istorie

                        Comment


                        • Primul ulei sintetic a fost creat in 1939 de catre Aral, cu denumirea Aral Koval. Care nu ma crede pe cuvant, sa caute pe Google.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • ma rog, atunci era primul multigrad si am incurcat eu lucrurile...

                            Comment


                            • Cum functioneaza la fel...?
                              Trebuia sa fie racheta! ))

                              Comment


                              • Am in motor acum M1 0w40 si am facut 10.000 km (~7000 rulati in oras) si nu stiu ce sa fac ... sa il schimb sau sa merg pana la 15.000 cu el ???
                                In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google