Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia oil 5W30 am dat 115 ron pe bidon de 4 l si il folosesc 10000 km!

    Comment


    • Originally posted by radu2008 View Post
      Dacia oil 5W30 am dat 115 ron pe bidon de 4 l si il folosesc 10000 km!
      Pe okazii am gasit mobil 1 ESP forumula 5W30 cu 100 de ron, 1 singur bidon la cineva care il primise cadou dar avea o masina care papa ulei si nu ii convenea ....Asta il am acum in motor... no problem 7500 de km , il tin minim 13000km.

      Tot intrand pe okazii si avand rest 1 litru de data trecuta ...am gasit iar Mobil 1 ESP formula 5w30, de la cineva care spunea ca l-a cumparat si a fost sfatuit sa nu il foloseasca in motor pe benzina ca e recomandt doar la diesel ... bull shit ..... si negociat l-am luat cu 110 RON

      Ambele de la persoane fizice nu firme.

      Deci daca ar fi sa cumpar din magazin nu as cumpara acest ulei costa 200 de ron bidonul si nu sunt nebun sa ard banii astia pe ulei scump la logan, asa cumparat la bani de dacia oil zic ca merge.

      Sfatul meu e ca in prealabil sa cercetati un pic si internetul inainte de a umfla profiturile magazinelor.

      Comment


      • Valvoline SynPower o fi sau nu full sintetic? Din ce am vazut eu pe siteul producatorului ei sustin ca e full sintetic. Am gasit pe un site de vanzare 4L + 1L cu 140 de lei si m-ar tenta sa iau pt revizia din vara... Dar daca nu sunt sigur ca e full synthetic mai stau pe ganduri, o sa ma uit si la Eneos si incep sa iau in considerare pe langa M1 5w30 si M1 0w40 ma tenteaza sa vad cum ar merge polizoru cu un maglavais dinasta ca toata lumea il lauda numai de bine. Pt nevoile mele cred ca m-ar coafa si SynPower la fel cum merge bine si Elf-ul ce are 11 mii batuti si va ma sta ceva vreme, dar am o obsesie cu uleiul... desi nu prea merg sportiv decat rar cand ii mai aplic o "desfundare" vreau un ulei bun care sa isi pastreze proprietatile 1 an sau minim 15 mii km mersi 95% pe gaz. Inca mai am timp sa caut, pana la revizie mai e ceva....

        Comment


        • Motul special pt GPL!
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Poti incerca motul spec cng/lpg si douzeci de mii de km nu te doare capul.
            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

            Comment


            • Originally posted by piroman22 View Post
              Valvoline SynPower o fi sau nu full sintetic?
              Pai nu prea e - distillates(petroleum) >=50% <60%
              Eu as zice ca e un hidrocracat "superior" , vreo 10% sunt aditivii deci tot mai ramane loc de un 30% de gr4(PAO), valvoline foloseste si o baza de aditivi foarte buna, e un ulei foarte bun. Ideea e ca poti sa-l iei linistit, are recomandare Renault si oricum, e mai bun decat orice DaciaOil sau Elf recomandat pentru motorul tau.

              L.E
              Era sa uit - are recomandare si pentru GPL.
              Attached Files
              Last edited by Cromatic; 25 January 2013, 18:48.

              Comment


              • Cred ca e primu videoclip/prezentare unde vad o emblema Amsoil si nu este agresivitate, un clip decent si cu informatii bune.

                Comment


                • Reminder pentru Tavi: Exxon Mobil este cel mai mare producator de PAO si esteri. Amsoil cumpara la greu de la ei. Deci, uleiul de top de la Mobil1 ar fi culmea sa fie hidrocracat ''superior''.

                  Exxon Mobil nici o data nu a declarat in nici o fisa tehnica compozitia uleiurilor sale, in detaliu.

                  Toate discutiile astea despre care-i mai sintetic decat altul sunt complet inutile si ridicole.

                  Daca Mobil1 0W-40 este uleiul recomandat pentru cel mai intepat Corvette, o crapa Loganul cu el
                  sigpic

                  Comment


                  • Salutare! Va deranjez cu o intrebare: ce parere aveti de lubrifiantii de la Ravenol?

                    Comment


                    • Nemtesc. Cam ca Rheinol, insa putin mai bun ca acesta. Ceva intre Castrol si M1. Bun pentru logan chiar si pentru cei cu piciorul greu. Sa nu te sperii daca se inegreste incateva mii, este bogat in detergenti.
                      [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                      Comment


                      • Originally posted by yrman View Post
                        @Irinel - este discutia asta pt ca tot timpul apare cate unul care citeste pe bidon syntetic/ full syntetic sau chesti de genul. Problema nu este ca citeste el, ci ca imprastie o idee pe care o preiau si altii.
                        Pe mine unul m-a ajutat mult aceasta sectiune nestiind ce ulei sa folosesc deoarece eram pe langa la tot ce inseamna consumabile la o masina. Pare si destul de simplu in functie de ce buget iti permiti iti achizitionezi un ulei bun sau foarte bun. Acum nu putem sa avem pretentii ca un ulei la 35lei/L sa fie la fel ca unul de 70lei/L. Eu unul folosesc motul x-cess5/40 stiu ca nu este un ulei premium dar nici cel mai slab. Dar de aici pana la a face analiza tipurilor de ulei imi pare cale lunga.

                        Comment


                        • Originally posted by dr_mke View Post
                          Reminder pentru Tavi: Exxon Mobil este cel mai mare producator de PAO si esteri. Amsoil cumpara la greu de la ei. Deci, uleiul de top de la Mobil1 ar fi culmea sa fie hidrocracat ''superior''.
                          ..................................
                          Doctore nu eu spun asta, ei o spun ! Adica ExonMobil, ia de citeste, e gr III imbunatatita, nici vorba de gr IV care e pur sintetica.

                          E print screen din descrierea la M1 0W40.
                          Ei zic ca au descoperit o formula de imbarligare grIII cu ceva urme de PAO care da rezultate identice cu un ulei gr IV veritabil.
                          Attached Files
                          Last edited by Octavian; 26 January 2013, 17:53.

                          Comment


                          • La Visom se face referire ca fiind din grupa III+. Cu un pachet potrivit de aditivi, iese un ulei foarte ok.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Uhm, unde scrie clar asta ?
                              sigpic

                              Comment


                              • Salutare! Va rog sa ma ajutati cu un sfat: am vazut in cora ulei Mobil 1 Esp formula 5w30 la pretul de 160 Ron bidonul de 4 litri , din care se mai acorda si un voucher de 40 ron. Mi se pare bun, dar masina mea este in garantie si sunt curios daca ar stramba din nas cei din service la urmatoarea revizie. Dince am citit pe aici nu ar trebui sa am surprize, la motorasul meu de 1.2 sunt sigur ca i-ar placea mai mult decat zatul de cafea Dacia oil.Precizez ca nu depasesc anual 10000 km. Revizia o am in iunie, sa astept vreo promotie la mobil 1 0w40? Ar fi diferente foarte mari? Ma gandesc ca as trece si mai greu cu 0w40 la revizie..
                                Multam fain!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google