Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca ies din aceiasi hala unde se amesteca uleiul de baza cu aditivii nu inseamna ca sunt acelasi lucru. Toata lumea produce uliuri mai ieftine si uleiuri mai bune. Pentru mine, diferenta de la daciaoil la un elf evolution de exemplu merita platita prin prisma diferentei de calitate, fara legatura cu titulatura romaneasca a etichetei.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Ce sa iau?
      Elf Evolution SXR 5w30 sau 5w40? (Logan 1.6 8v, trei ani, 36 000 km)

      Primul are ACEA A5, cel din urma "doar" A3. Conteaza mult?

      Ziceti repede ca maine ma duc la service.
      Last edited by Lumpi; 4 October 2011, 17:55.

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        Daca ies din aceiasi hala unde se amesteca uleiul de baza cu aditivii nu inseamna ca sunt acelasi lucru. Toata lumea produce uliuri mai ieftine si uleiuri mai bune. Pentru mine, diferenta de la daciaoil la un elf evolution de exemplu merita platita prin prisma diferentei de calitate, fara legatura cu titulatura romaneasca a etichetei.
        mie tare mi miroase ca un anume DaciaOil este acelasi Elf asemanator cu Total sau chiar un Motul mai slabut. din fisele tehnice sunt doar identice. daca vreo data nu am ce face le duc la analiza cum a zis doctorul. mi e frica de ce mi vor spune sincer

        Comment


        • n-au ce sa-ti spuna,decat aceasi "marie cu alta palarie".

          Comment


          • Si de unde diferenta de pret atunci?
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • se plateste doar marca/firma in plus....de aici diferenta de pret
              ca o groaza de lucruri in ziua de azi
              iei un lucru, il pui in alt ambalaj si-i dublezi pretul

              Comment


              • Ok, buna strategie de marketing, dar dc ar vinde elf, adica total, acelasi ulei cu 40-60 de lei mai ieftin? Chiar a facut DACIA contract cu ei sa il ia sub pretul pietei si sa-l imbutelieze? Eu nu cred ca-i elf, cred ca-i ceva mai ieftin produs pe la noi.

                Comment


                • Inclin sa cred urmatoarea varianta : DACIA OIL = LUBRIFIN, mai ales daca suntem atenti la pagina oficiala ELF Romania, unde mai este Lubrifn si TOTAL.

                  Comment


                  • si daca ar fi lubrifin ce ? atat timp cat e ieftin (5w30 si 5w40 ca mai jos nu se merita) si il schimbi la timp (inainte de 10.000km) si motorul te va tine mult si bine care-i problema ? e un mare + pt DACIA !

                    tot am vazut uleiuri BMW , GM , FORD , etc ,etc alea-s mai bune ? marcile alea sughita daca le pui uleiul imbuteliat sub acelasi nume ?

                    nu uitati ce-i bun la logan : FIABILITATEA si COSTURILE MICI DE INTRETINERE si atat
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Pentru cei la care acul turometrului mai ajunge si in zona rosie, orice ulei care aduce ceva in plus ungerii fata de Dacia Oil este mult, mult mai bun.
                      Mie-mi mai scapa picioru si vede si 6000 rpm in oras sau in afara, sau pur si simplu fac o depasire (ca la carte nu cum fac unii in tr. 5-a la 90km/h de risti sa te intalnesti cu ei bot in bot ca menajeaza masina, de aia are 6000 rpm, sa traga la nevoie).

                      Comment


                      • Originally posted by einstein1984 View Post
                        Si de unde diferenta de pret atunci?
                        ca si cu placutele de frana. iei FDB 1781 din reprezentanta 150 lei. iei de la orice alt comerciant 80 100 lei

                        mi s aproape convins ca Dacia Oil = Elf = Total. sper sa nu fie si Motul bagat aici. globalizare marketing capitalism profit...aici e diferenta de pret

                        Comment


                        • uitati-va prin hypermarketuri.
                          cascaval,mezeluri,paste,etc.,ambalate cu sigla magazinului respectiv(cora,kaufland,megaimage,etc),bune dealtfel,si mai ieftine,dar ambalaj mai simplu cam neatragator si, surpriza, chiar producatori renumiti le fac, nu saracu magazin ca el nu poate,dar nici nu-si bate joc de ce pune inauntru.
                          cam asa e si cu uleiul dacia(elf e in burta lui ,5w30 sau invers).

                          Comment


                          • Eu imi permit sa te contrazic, de pe pozitia unui inrait cititor de etichete. Sunt mai ieftine, dar de regula sunt pline de E-uri, inclusiv glutamatul care le face sa fie "bune", adica gustoase. Sau telemeaua e sarata ocna si contine "proteine din lapte". Etc. La fel si cu uleiul: marketingul e una, dar o firma de renume nu isi permite sa vanda o porcarie sub sigla proprie. Si la o adica are o fisa tehnica pe care o respecta. Unde ati vazut fisa tehnica la Dacia Oil? Ca sa nu mai spun ca numai ieftin nu e!
                            Last edited by ParuLuScorilo; 5 October 2011, 22:20.

                            Comment


                            • Originally posted by bad_hrc View Post
                              Pentru cei la care acul turometrului mai ajunge si in zona rosie, orice ulei care aduce ceva in plus ungerii fata de Dacia Oil este mult, mult mai bun.
                              .............................
                              Absolut adevarat.
                              Daca preponderent vede 3000-4000 rpm, si DaciaOil e super OK.

                              Originally posted by Lumpi View Post
                              Ce sa iau?
                              Elf Evolution SXR 5w30 sau 5w40? (Logan 1.6 8v, trei ani, 36 000 km)

                              Primul are ACEA A5, cel din urma "doar" A3. Conteaza mult?

                              Ziceti repede ca maine ma duc la service.
                              L-ai schimbat?
                              Mergi in continuare pe 5W30.
                              5W40 lasa pe mai tarziu, dupa 70-80000 km.
                              Last edited by Octavian; 5 October 2011, 22:48. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by alessandro View Post
                                ca si cu placutele de frana. iei FDB 1781 din reprezentanta 150 lei. iei de la orice alt comerciant 80 100 lei
                                Pardon, alea originale sunt 150 de lei la Norauto sau Augsburg. La 80 de lei iei teapa made in China. Eu zic ca Dacia oil nu e atata de ieftin catsa nu merite sa dai cevain plus pentru un elf dintr-o sursa de incredere. Dacia oil sa fie la ei, pentru revizii cu totul de la service.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google