Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cred ca am ragusit pe aici. cel mai bun pe diesel mi se pare elf evo.
    in special pentru nivelul zgomotului. acelasi lucru l-a observat si Alessandro pe 1,6 16v, dar lui ii place sa experimenteze.

    Comment


    • Poate M1 0w40 Turbodiesel o sa ti se para mai bun. Nu stii pana nu incerci. Nu experimentezi, mergi la sigur cu M1.

      Tin sa precizez ca nu vand uleiuri Mobil. Doar consum.

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post
        ...
        Mie nu imi este greu deloc sa recunosc cand gresec dar de obicei nu prea gresesc. Nu fiindca sunt omniscient ci pentru ca ma abtin sa comentez cand nu este cazul, simplu.

        Nu stiu din ce PDF ai scos aia si la ce ulei se refera, ai mai incercat o data o scamatorie cu PDF de Castrol din US. Poate ai uitat dar noi suntem in EU si folosim produse pentru EU. Ce ai postat tu nu am gasit pe site-ul Castrol pentru produse din EU si gama Edge 0W30/0W40. Ti-am dat tone de informatii, PDF-uri din toti anii si pentru toate formularile de Edge care imi sustin afirmatiile, ti-am aratat ce inseamna dec-1-ene si tu refuzi sa accepti adevarul.

        Nici nu trebuia sa depun atata efort si sa iti prezint atata documentatie, daca aveai "common sense" intelegeai si fara. Din contra, Edge 0W30/0W40 nu sunt indopate cu aditivi, se vede dupa VI. Pour point-ul si flash point-ul bune in cazul lor se datoreaza bazei folosite nu aditivilor in exces. Bineinteles ca este o mixtura, toate uleiurile sunt asta. Adica baza (PAO in cazul Edge 0W40) + aditivi + inca ceva in care se se dizolve aditivii aia.

        Tot nu ai contestat inca explicatia aia clara si la obiect sustinuta de poza de mai sus a dec-1-ene, trimeri hidrogenizati care scrie clar si mare ca sunt din familia alfa olefinelor. Sau poate PDF-ul respectiv este fake si se vede pixelul albastru. La fel cum erau si alea pentru Germania unde toata lumea stie ca nu ai voie sa vinzi drept sintetic un hidrocracat, poate la fel sunt si bidoanele de 0W30/0W40 si 10W60 pe care scrie si in DE ca sunt sintetice, spre deosebire de restul, nimic nu este suficient de clar, doar presupunerile tale.

        Cred ca si daca ar scrie pe bidon PAO mare tot nu ai fi convins, ar exista sigur o teorie a conspiratiei.

        @ mitosu - sunt angajat de Castrol si castig mult de tot de pe urma lor. De asemenea eu nu trec niciodata de 3000 RPM si asta in cazuri exceptionale, de obicei 2500.

        PS - M1 0W40 nici acum nu este group III.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • @ mr. K

          ideea e ca am dat "search" pe un site de-al lor si-mi recomandau m1 new life "simplu". la castrol, la fel, nu recomandau castrol edge turo diesel, ci castrol edge.
          din tot ce am vazut pana acum, turbo diese e recomandat numai pentru cele
          cu filtru de particule. ma gandesc sa incerc si new life.
          ast daca nu ma vor rupe cu rca-ul, motorina, distributia..etc
          @shakar
          nu vreau sa cobesc, dar ma tem ca te paste un ban continui sa-ti faci prieteni.
          nu stiu cum te mai suporti asa de inteligent.
          treci pe un site de uleiuri...
          Last edited by B997NDL; 1 March 2013, 00:25.

          Comment


          • Din pct meu de vedere nu merita ban. Pt ca tot timpul si-a argumentat raspunsurile cu materiale "ingineresti" nu citate de la posesorii de motoare Isuzu. Probabil o sa imi fac si eu dusmani pe aici, dar nu inteleg de ce va tot certati anapoda. Fiecare pune ce vrea in motoare. Poate sa zica oricine orice ca eu tot Eneos o sa pun in motor si daca prin absurd nu gasesc M1 0w40. Pur si simplu nu imi place mie castronu. Asa cum am mai spus, la nivelul asta, diferentele intre uleiuri oricum sunt mai mult subiective, iar un hidrocranat gen M1 este la fel de bun cu castronu ala PAO de grupa pregatitoare. Mai bine incercam sa facem un fel de clasament dupa tipul de condus.
            Ex: blanari - M1, Edge ...
            Normal - Mobil, magnatec, elf, motul ....
            Mosi: dacia oil, havoline ... Sora Soarelui,Argus ...
            sigpic

            Comment


            • Havoline Ultra si Ultra S 5w40 nu e chiar pentru mosi.

              Comment


              • perfect de acord cu yrman... eu numai edge bag in motorul meu si sunt foarte multumit deci nu vad de ce as trece la altul...
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • Cel mai bun ulei e ala care-l schimbi la timp ,si dupa cum spuneau si altii, daca sunt masini cu sute de mii de km facuti doar cu Daciaoil ,loganu' rezista saracu' cam cu orice ulei.

                  Comment


                  • ulei motor

                    mitosu dupa cum v-am mai spus de 1000de ori nu am dci am benzinar 14 MPI si v-am intrebat ce ulei recomandati la motorul asta fata de ce ai spus tu ( mobil 3000 5w40, elf evo 5w40, elf nf 5w40, valvoline syn power 5w40, valvoline durablend diesel 5w40, aral high tronic 5w40 , repsol elite 5w40.) Shakar mi-a recomandat Castrol Edge 5w40 full sintetic ,k eu am mers tot pe Castrol dar Magnatec 10w40

                    Comment


                    • Pai si atunci la ce pana mea ai mai intrebat, daca tot ce ai stiut tu ai facut?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • ulei motor

                        pretenasi vb pe tonul tau io am spus ca pana acum am bagat catrol magnatec 10w40,in motor si shakar mi-a recomandat 5w40 tot castrol da edge .ca trebuie sa facschimbul de ulei dar tu vad ca vezi in gura

                        Comment


                        • Pretenas, numai tu stii ce ai scris. Invata sa scrii si sa te exprimi ca sa te inteleaga lumea.

                          Poti sa bagi orice 5w40 vrei tu din lista asta:
                          mobil 3000 5w40, elf evo 5w40, elf nf 5w40, valvoline syn power 5w40, valvoline durablend 5w40, aral high tronic 5w40 , repsol elite 5w40, castrol edge 5w40, castrol magnatec 5w40
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • pretenas tu chiar crezi ca-s diferente mari intre alea toate? nici macar pretul nu difera. alegi tu ce sa pui , dar cauta sa nu fie contrafacut sau stat multi ani pe rafturi ...
                            si de ce nu mergi pe 10w40 in continuare , mai ales ca a trecut iarna ...
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • @Vitriol : cine sa mai invete limba romana? E plin de semianalfabeti forumul asta dupa cum scria in semnatura unui coleg de-al nostru. Exista threaduri pe care gasesti pagini intregi de postari cu greseli privind folosirea cratimei.

                              @Iancu : pune orice 5w40 pe care sa-l schimbi la 10.000 km, e mai mult decat suficient pentru un motor de logan.
                              Last edited by 827sam; 2 March 2013, 19:02.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Vad ca unii recomanda edge si nu magnatec, care e diferenta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google