Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Cred ca faci o confuzie; uleiul unge şi pereţii cilindrilor. Care e rolul segmenţilor de ungere?
    În camera de ardere sau in capul pistonului nu are ce cauta.
    Nea' Iancu, poate o greseala de exprimare, ca sa fiu mai clar "daca ti-a ajuns uleiu de pe cilindrii in camera de ardere poti sa-l recuperezi numai la tzava de esapament"
    Ai spus "uleiul in cilindri" si m-a indus in eroare, uleiu de pe cilindri.
    E o temepratura mult mai mare acolo dar la general ai motor cat iti arata si pe ceasu de ulei (care au) 90-110 gr C

    Comment


    • Unii vorbiti despre uleiuri de parca le fabricati voi in baie si nici macar nu stiti ce recomanda renault pentru dacia logan 1.5 diesel.

      Comment


      • Eu m-am calmat cu uleiurile. Am schimbat recent dupa 7.800km Elful vechi tot cu Elf
        Asa frumos se aude motorul... zici ca-i altul. Am ajuns la concluzia ca mai bine iau un ulei banal gen Elf,Aral,Ravenol etc 5w40 si il schimb mai repede de 8.000km. Data viitoare il voi schimba la 6.000km maxim, poate ca este efect placebo dar parca ii place mai mult motorului cand uleiul este nou. Am observat asta si la Castrol Edge dupa 5.000km se schimba sunetul motorului. Fiecare poate face ce doreste cu masina lui, eu cum nu o mai pot vinde...am ales sa o intretin cat mai bine.

        Comment


        • Dupa Edge 5w40, am pus Elf Evo 5w40; o idee mai încântat de ultimul, chiar dacă la Castrol se stingea o idee mai repede becul la ulei.
          Mie mi s-a pus pata pe uleiul ăsta de la Elf şi as dori sa-l delectez pe k4m cu aşa ceva; da nu-l gasesc pe la noi.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • De cand am masina am folosit numai Mobil 1 5w30, ma declar multumit pana acum!

            Comment


            • Originally posted by sorindinu View Post
              Unii vorbiti despre uleiuri de parca le fabricati voi in baie si nici macar nu stiti ce recomanda renault pentru dacia logan 1.5 diesel.
              si ce recomanda ?! 5w40 elf evo...

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Dupa Edge 5w40, am pus Elf Evo 5w40; o idee mai încântat de ultimul, chiar dacă la Castrol se stingea o idee mai repede becul la ulei.
                Mie mi s-a pus pata pe uleiul ăsta de la Elf şi as dori sa-l delectez pe k4m cu aşa ceva; da nu-l gasesc pe la noi.
                http://www.elf.com.ro/lub/lubroumani...6?OpenDocument
                Daca esti dispus sa dai ~400Ron pe 5 litri de ulei cat iti trebuie tie se poate face rost.

                Comment


                • Nu se recomanda elf turbo diesel 10w40?

                  Comment


                  • Pe unele forumuri e laudat acest ulei: http://www.ulei-sua.com/red-line-ule...-sintetic.html

                    Mai e si ieftin si sintetic in acelasi timp. Eu nu sunt viitor client de asa ceva, dar voi ce spuneti?

                    Comment


                    • Originally posted by Cromatic View Post
                      Daca esti dispus sa dai ~400Ron pe 5 litri de ulei cat iti trebuie tie se poate face rost.
                      O nu!
                      Am pe cineva in Franţa care vine in vară în concediu; poate reuşesc ceva.
                      După fişa tehnică pare ceva... best.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by sorindinu View Post
                        Nu se recomanda elf turbo diesel 10w40?
                        in general cele turbo diesel sunt pentru motoare cu filtru de particule.
                        intra aici si cauta dupa fabricant, scrie dacia si o sa-ti dea motorizarile.
                        o sa fii surprins ca nu-ti recomanda castrol edge turbo diesel, ci edge fst

                        Comment


                        • Nu exista nici un "in general"! Uleiurile Turbo Diesel au un surplus de aditivi, in nici un caz vreo legatura cu filtrul de particule. Uleiurile concepute pentru masinile echipate cu DPF, trebuie sa aiba LOW SAPS si nu stiu daca exista asa ceva cu o vascozitate de 10w40.

                          Pentru colegul de mai sus, recomand un ulei 5w40 in detrimentul 10w40, de pierdut nu are nimic, ci doar de castigat.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Tot cautînd să adun informaţii noi despre Full-Tech-ul de la Elf, observ faptul că în aceiasi curte, cei de la Total, au un ulei, Quartz Energy 9000- 0w30, absolut IDENTIC cu cel căutat de mine. Parerea mea e ca e acelasi ulei; până şi preţul/litru e cam la fel.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Daca verifici mai in urma o sa observi ca s-a mai scris despre similitudinile din grupul TOTAL, chiar si despre acest tip de ulei.

                              Comment


                              • Pînă la urmă cei de la Total Lubricants, produc un singur ulei sintetic, pe care îl comercializeaza sub cele doua sigle, Elf şi Total asta era ideea pe care vroiam să o evidenţiez.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google