Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca dincolo de simple pareri exprimate, ar trebui vazut mai exact recomandarile pentru motorul respectiv - in cazul meu 1.6 16V K4M

    De exemplu pe site-ul Mobil, nu am gasit nici o recomandare Mobil1, ci Mobil 3000. Similar si pentru alti producatori de uleiuri care fac anumite recomandari - comparativ cu ce spune lumea pe forum ca foloseste. Cred ca avem nevoie de niste repere, decat sa ne ghidam dupa ureche.

    O sa postez aici in curand recomandarile producatorilor de uleiuri pentru motorul K4M (print screen de pe ecran, ca sa nu apara discutii)

    Din punctul de vedere al service-ului, lucrurile stau foarte comercial: au target la piese, accesorii, consumabile si uleiuri - impuse de catre producatori/importatori prin contractele de distributie sau de catre furnizorii de echipamente service - si prefera sa vanda ce au in curte, ca sa incaseze marja si bonusurile respective.
    Last edited by ion_R5; 19 October 2011, 11:17.

    Comment


    • Originally posted by mumus View Post
      eu la logan am luat mobil 5w40 la bindon de 4 litri din selgros...pe bidon scria made in ue...analizand atent, am vazut ca mai e o eticheta identica sub cea vazuta de mine...dezlipind eticheta...sub ea a ramas o eticheta absolut identica..exceptand producatorul...made in turkey am mers is in metro si in carefoure...am dezlipit etichete...idem...deci? in supermarket nu se gasesc facaturi? ei nu au mintit acoperind adevaratul producator...ca si turcia e in ue...
      Turcia nu e in UE. Doar in NATO. Deci, au mintit.

      Comment


      • Ce probleme aveti cu uleiurile acestea...
        Cred ca ar trebui sa vedeti problema din 2 puncte de vedere, cu predominanta unuia:
        1. costuri
        2. calitate (pt piticii de pe creier )
        Ai banuti mai multi, ia unul mai scump.
        Ai banuti mai putini, ia Dacia Oil. Cu toate astea majoritatea aleg o parte intermediara dupa care se discuta pe tema alegerii ( Foarte haioasa concluzia conform careia uleiul daca se innegreseste si-a pierdut din proprietati, mai ales in primii 4000 km).
        Incercand diverse brand-uri argumentand calitatea lor prin locatia de provenienta (care-i o idiotenie), incepeti sa faceti un cocktail de uleiuri prin motor.
        Alegeti-va un brand si mergeti pe ala. E mai simplu si mult mai cost-efficient.

        PS: nu mai luati Loganuri ca sunt facute in Romania, si uite cat de proaste sunt ca doar sunt facute de romani. Se strica din 10 in 10 km
        Last edited by Cezar; 19 October 2011, 12:18.

        Comment


        • si mai sanatos, atat pentru motor cat si pentru piticul de pe umar
          sigpicMy ride

          Comment


          • la primul schimb am folosit Castrol Magnatec 5W40 semisintetic, la al doilea (care este si acum in masina) Mobil Super 3000 5W40 full sintetic si la anul trec pe MillersOills motorsport 5W40

            Comment


            • Il citez pe Cezar : "faceti un cocktail de uleiuri prin motor"
              sigpic

              Comment


              • MillersOills motorsport 5W40 -> n-am auzit pana acum despre acest ulei. Poti detalia de unde provine una alta?

                p.s Acum m-am documentat pe net ... mda deja salivez ). Se foloseste in campionatul de raliuri
                Last edited by Christnacht; 19 October 2011, 18:25.
                Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                Comment


                • Cate tampenii se vehiculeaza pe aici...

                  1) Vad ca ramaneti blocati pe tara unde este fabricat uleiul, desi dupa cum s-a mai explicat de N ori este aberant. De ce ? Simplu, poate sa fie facut si la mine pe balcon sau in beci, daca fabrica este Mobil 1 sa zicem, moderna, standarde de calitate ridicate si totul este facut computerizat ce relevanta are ? Ganditi de parca ar sta turcii cu butoaiele cu ingrediente si le-ar amesteca dupa ureche desi totul e computerizat.

                  2) Daca nu sunteti siguri de o informatie nu o mai postati mai bine. Este si M1 facut in Turcia nu doar Mobil, dar fabrica aia este foarte moderna asa ca luati-o ca pe un + nu ca pe un -. Exista Mobil 1 facut si in Belgia parca dar si in Ungaria (5W30 ESP made un HU am tot vazut, eticheta aia mai noua cu mult verde si mai simpla ca model parca).

                  3) Eu am luat acum 5L de Edge Sport 0W40, pe bidonu de 4L codul de bare incepe cu 4, la fel ca la bidonul de anul trecut iar pe cel de 1L incepe cu 9. Ca si culoare/miros - identice, inclusiv cu cel de anul trecut. E drept ca metoda e empirica dar de ex Elf Evolution, Mobil Super 3000 au alta culoare si alt miros, diferite toate 3 intre ele. Nu imi e frica ca am luat teapa, mai ales dupa modul in care se comporta.

                  4) Parerea mea e ca va puneti prea multe probleme. Ori Dacia Oil 5W30 schimbat la ~10 000 pentru oameni cu toate tiglele pe casa, ori daca vreti ceva premium cu adevarat ridicati stacheta pana la 50-70 lei litru si aveti ceva de top desi 99% e overkill. Apropo, mai bine va luati de pe carnetul de intretinere nu dupa recomandarile producatorilor de ulei, producatorul masinii stie mai bine ce trebuie bagat in ea decat producatorul de uleiuri care are baza de date de sute de mii de modele de masini si sigur sunt multe erori acolo. Daca uleiul respecta normele/vascozitatea din cartea masinii e bun.

                  Oricum, nu stiu de ce ma chinui sa explic, am mai facut-o si eu si altii de nspe mii de ori si voi tot de aceleasi tampenii va cramponati, parca refuzati sa intelegeti chestii logice si elementare.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Originally posted by Christnacht View Post
                    MillersOills motorsport 5W40 -> n-am auzit pana acum despre acest ulei. Poti detalia de unde provine una alta?

                    p.s Acum m-am documentat pe net ... mda deja salivez ). Se foloseste in campionatul de raliuri
                    unde ai gasit ca se foloseste in campionatul de raliuri ?

                    si Mobil 1 se foloseste la Nascar....doar nu crezi ca fix 5w40 ala se foloseste la raliuri

                    si Motlul se foloseste la LeMans, si Shell la F1, si Castrol in DTM....doar nu Millers a inventat uleiul sa fim seriosi. am intrebat de uleiul asta aici pe thread acum 1 an cred. nu s a sinchisit nimeni sa mi raspunda
                    Last edited by alessandro; 19 October 2011, 18:33.

                    Comment


                    • Salut. Da, corect asa e cum si uleiul MOTUL se foloseste la raliuri dar nu asta ce bag eu de ex 8100 xcess ci este acela 300 V Power.
                      Am gresit si eu, m-am exprimat prost )
                      Am citit putin despre el ca se foloseste si in campionatul de raliuri

                      Millers Oils is a reliable, innovative blender of market-leading advanced lubricants, oils and fuel treatments.
                      Last edited by Christnacht; 19 October 2011, 18:40.
                      Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                      Comment


                      • pai asta e ca nu vad/gasesc unde scrie. intreb pentru ca am mai auzit asta da nu stiu unde . se vinde si la Nea' Nicu

                        imi cer scuze daca postul meu oare acid. nu este. acum l am recitit si mi s a parut un pic la misto. repet nu este

                        Comment


                        • A bagat cineva in motor Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 ?

                          Stiu ca poate s-a scris pe aici dar sincer nu am rabdare sa citesc 32 de pagini.

                          Vreau si eu niste pareri pro sau contra de la colegii care au folosit sau folosec acest ulei.

                          Multumesc de intelere.
                          sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                          Comment


                          • Eu am facut 4 revizii la Dacia, in care am bagat Elf si Dacia Oil, iar de la 50 000 pana la 112 000 cat am acum, revizii din 10 in 10 000 doar ulei Castrol Edge Turbo Diesel 5w40.

                            Motorul merge ok, dar fiindca nu am prea condus cand aveam alt ulei, nu pot sa-mi fac o idee.Ce am remarcat, e ca suna turbina mai tare.Nu stiu daca e de la ulei sau nu, dar avand in vedere ca ea isi face ungerea cu ulei, probabil sa fie de la acest ulei.

                            Apropo, pe bidon scrie ca e destinat pentru motoare PD, nu scrie si de Common-Rail, dar doamna de la magazin mi-a spus ca-i bun pentru motoare de generatie noua, si ca merge si la Common-Rail.

                            Aa..era sa uit.Nu consuma niciun gram de ulei si e si remapata de la 70 000
                            Last edited by soboBN; 22 October 2011, 03:02.
                            Cumpar volan de Duster

                            Comment


                            • Am si eu o intrebare:ce se poate intimpla daca folosesc ulei ptr.motoare cu filtru de particule la un Logan 1.5 dci?

                              Comment


                              • A băgat cineva Castrol Edge 5W-40 în Mpi ? N-am văzut pe nimeni să fi zis ceva despre el.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google