Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merge si mai mult.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Chiar si de vascozitati diferite?
      Pai ce pateste? peste 5W40 daca pui o juma de litru 5W30 eventual faci un 5W"35" )
      Motoru stie sa mearga (asa zice uzina) cu 0W30, 5W30, 5W40, 0W40.

      Originally posted by Cromatic View Post
      Pai de exemplu pe Amsoil 5W40 este si specificat: "Compatible with petroleum and synthetic motor oils".
      Da, si la Castrol Edge si Mobil1 spun treaba asta.
      Deci nici o reactie care sa arunce motoru in aer
      Last edited by Octavian; 15 September 2013, 09:32. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post
        Pai ce pateste? peste 5W40 daca pui o juma de litru 5W30 eventual faci un 5W"35" )
        Motoru stie sa mearga (asa zice uzina) cu 0W30, 5W30, 5W40, 0W40.
        "Filmul" nu poate avea o consistenta uniforma, tocmai datorita vascozitatii diferite, la 100 oC. Cele doua uleiuri au si indici de vascozitate diferiti si ce e mai important, un HTHS diferit. In fine, asta teoretic, pentru ca in mod practic e greu sa vezi ce se intampla in lagarele arborelui la 5000rpm.
        Motorul merge cu vascozitatile enumetate de tine, dar cu o singura vascozitate in ulei nu cu ...doua.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Uleiurile alea sunt perfect miscibile, de unde două vâscozităţi la un asemenea amestec? Crezi că rămân cocoloaşe de W30 în W40? Doar nu amesteci ulei cu apă... ÃŽn cel mai rău caz, amestecul omogen obţinut împrumută proprietăţile cele mai slabe ale unui component.
          Last edited by ursamajor; 15 September 2013, 13:54.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post

            "Filmul" nu poate avea o consistenta uniforma, tocmai datorita vascozitatii diferite, la 100 oC. Cele doua uleiuri au si indici de vascozitate diferiti si ce e mai important, un HTHS diferit. In fine, asta teoretic, pentru ca in mod practic e greu sa vezi ce se intampla in lagarele arborelui la 5000rpm.
            Motorul merge cu vascozitatile enumetate de tine, dar cu o singura vascozitate in ulei nu cu ...doua.
            Daca producatorul spune clar ca uleiul e mixibil, atunci e mixibil.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Vrei să zici miscibil...
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Daca producatorul spune clar ca uleiul e mixibil, atunci e mixibil.
                Eu asta am spus;
                Nu recomand amestecarea uleiurilor, avand vascozitati diferite, 5w40/5w30,chiar apartinand aceluiasi producator. Nu e o avere 1l de Elf Evo 5w40.
                Daca producatorul uleiului Dacia spune asta, atunci asa o fi.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • r1 dacia oil 5w30
                  r2 elf 5w40
                  r3 mobil 1 5w30 esp
                  r4 dacia oil 5w30
                  r5 aral high tronic 5w40 (acum 2 sapt)

                  Comment


                  • Şi?
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Adica, ..."ce tip de ulei folositi"; ON cu alte cuvinte.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • De regula, un ulei sintetic este miscibil cu un semi-sintetic, eu cel putin asa imi aduc aminte.
                        Cu vascozitati diferite, nu cred ca se intampla mare lucru, pentru ca-n cel mai rau caz nu ajunge sub vascozitatea uleiului mai subtire adaugat. Cel putin din punct de vedere logic este corect. Tehnic nu pot baga mana in foc.
                        sigpic

                        Comment


                        • am bagat acum un an de zile M1 0W40 si am vreo 8000 km, sa il mai las pana in primavara sau sa il schimb acuma? uleiul e mai inchis la culoare dar nu foarte negru.

                          Comment


                          • Mai mergi inca pe atat linistit.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Lasa-l linistit toata iarna ca sunt mult prea putini km pentru a schimba uleiul asta, duce in logan 20.000 km fara stres. E putin mai inchis la culoare pentru ca mai curata depunerile din motor.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Originally posted by lancer_kta View Post
                                intrebare 1: e recomandat sa pun 5w30 in dci? (mobil super 3000, am un bidon de 4l)
                                Daca e dCi euro 3 sau euro 4, NU pune 5W30, ramai la 5W40. Daca e euro 5 (cu filtru de particule) atunci da, iti trebuie ulei 5W30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google