Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-am nimic concret, ma uitam cat are 5W30 vascozitatea la 40 grC si cat e la 0W40.

    Comment


    • La 40 de grade, da.
      La -15 grade ma gandesc sa conteze totusi acel 0w. Altfel, 5w30 ar fi putut sa se numeasca 0w30, zic eu, daca ara mai putin vascos decat 0w40, la rece.

      Comment


      • Da, pt cine e foarte curios trebuie studiat mai amanuntit
        Dupa valorile de la 40grC zic/presupun ca e posibil sa fie mai fluid 5w30 decat 0w40 M1 la -15-20 grC

        Comment


        • Norocul meu e ca sunt doar curios in ce priveste uleiurile, nu foarte.
          Oricum, M1 0w40si 5w30 au aproximativ acelasi pret, asa ca ce alege fiecare e dupa nevoi obiective/idei subiective, nu dupa buget.

          Comment


          • Uleiurile cu vascozitatea 5w30 sunt tot mai des utilizate; se pare ca acestea sunt compromisul corect in ceea ce privesc consumul, performantele, pretul. Asa cum am mai spus uleiurile 5w40 sunt tot mai rar folosite si am ca exemplu, faptul ca nici un producator de automobile cunoscut de mine nu pune aceasta vascozitate la prima umplere; cat despre 0w40, cu atat mai mult, care e un fel de...fita .
            Asadar 5w30, este viitorul...
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • eu folosesc deobicei elf 10w40 de 5 ani de cand am golanul ,am folosit si elf 5w40 evolution dar nu am simtit nici o diferenta,ce vroiam sa va intreb iarna ar trebui sa folosim un ulei mai fluid precum cel de 5w40 sau chiar 0w 40?am auzit ca unii pun un ulei pt iarna toamna si unul pt vara primavara,eu daca fac cam 13000 km pe an schimb uleiul doar o data pe an.oare ar fi mai ok sa schimb uleiul in functie de vreme?

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Ce motorizare ai ? benzina ? Daca da , unde ai gasit acest Castrol edge 5w-40 ? ca pana acum tot ce am gasit de Edge 5w-40 erau numai pt "Turbo diesel" .
                1.6 16V, EURO 4, iar EDGE la noi in Bucuresti pt benzinare se gaseste relativ repede. Si aici la noi pe forum sunt colegi care-l vand la vreo 160 de lei bidon de 5 litri.
                Eu l-am luat cu 197 de lei bidonul de 5 litri, pt ca imi trebuia o factura pt un studiu efectuat la Adras.

                Comment


                • @Iancu
                  adica dacia pune 5w30 pe logan diesel ?! nu prea cred. cel putin la euro 3 si 4.

                  Comment


                  • Eu nu am dci, asa ca posturile mele vizavi de uleiuri pentru "tractorase" sunt ca si inexistente; de benzinare vorbeam, desigur.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      ..............cat despre 0w40, cu atat mai mult, care e un fel de...fita .
                      Asadar 5w30, este viitorul...
                      0W40 nu e o vascozitate "exotica", eu il vad ca o alternativa la uleiu de prima umplere (5W30) dupa un anumit nr de km facuti, gen 60-70000 km, cu o protectie ceva mai buna pt motor la solicitari extreme.
                      Dar cum spui, cu un 5W30 bun schimbat in intervale corecte, se poate merge pana pica tabla de pe masina.
                      Zic 5W30 bun pt ca nu toate sunt nemaipomenite si la solicitari extreme risti sa-i rupi filmul (ma rog, trebuie sa fii dilau tare, dar e posibil).

                      Originally posted by panselin4 View Post
                      eu folosesc deobicei elf 10w40 de 5 ani de cand am golanul ,am folosit si elf 5w40 evolution dar nu am simtit nici o diferenta,ce vroiam sa va intreb iarna ar trebui sa folosim un ulei mai fluid precum cel de 5w40 sau chiar 0w 40?.............................
                      Pune Elf 5W40 si nu mai schimba vascozitatile, este ideal pt toate anotimpurile (plus ca e mai de calitate decat un 10W40), iarna cu 10W40 pe temperaturi extreme e cam nasol.
                      La aprx -5 grC am avut ocazia sa ma joc cu doua bidoane de 5W40 resp 10W40 de acelasi producator (Mobil) la ochi se observa diferente majore de curgere.
                      Last edited by Octavian; 14 October 2013, 08:45. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by panselin4 View Post
                        am auzit ca unii pun un ulei pt iarna toamna si unul pt vara primavara,eu daca fac cam 13000 km pe an schimb uleiul doar o data pe an.oare ar fi mai ok sa schimb uleiul in functie de vreme?
                        Probabil acei "unii" care spun asta, folosesc ulei monograd M40, sau, n-au descoperit inca uleiurile multigrad .
                        La uleiurile multigrad (5w30, 5w40 etc) nu se aplica regula; ulei pentru vara sau ulei pentru iarna.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          @Iancu
                          adica dacia pune 5w30 pe logan diesel ?! nu prea cred. cel putin la euro 3 si 4.
                          Pe euro 4 punea, ca au pus acelasi ulei de prima umplere pe mai toata gama, exceptie cateva RSuri si FAPuri.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Pune Elf 5W40 si nu mai schimba vascozitatile, este ideal pt toate anotimpurile (plus ca e mai de calitate decat un 10W40), iarna cu 10W40 pe temperaturi extreme e cam nasol.
                            La aprx -5 grC am avut ocazia sa ma joc cu doua bidoane de 5W40 resp 10W40 de acelasi producator (Mobil) la ochi se observa diferente majore de curgere.[/QUOTE]

                            multumesc octavian,m am edificat si eu cu uleiurile,intrebam si pentru ca se apropie revizia de 5 ani si imi dadusem seama ca dupa atatia ani nu stiam exact ce fel de ulei sa folosesc[ma cam bagase in ceata si un mecanic de la dacia cand l am intrebat ce ulei recomanda a zis ca 10w40 e bun,eu am continuat cu intrebarea care ar fi cel mai bun si el a insistat tot cu acesta]

                            Comment


                            • Deci fratilor, e bine sa pun ulei Elf 5w40 la un logan 1.4 mpi din 2007 la 50000 km?
                              Iau acum masina si vrea sa ii fac schimbul de ulei si distributie!

                              Comment


                              • Chiar te rog. Este uleiul perfect, din toate punctele de vedere, pentru un motor de Logan. L-am folosit si nu mi-a inselat asteptarile.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google